Home
18–23 AUG 1998

Budapest European Championships

Event
Medals & Placing Table
Men's 100m
Quarterfinal 1, Wind: -0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marlon DEVONISH
Birth Date: 01 JUN 1976
Nationality:
GBR
Mark: 10.28
Place: 2.
Name: Geir MOEN
Birth Date: 26 JUN 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.40
Place: 3.
Name: Aleksandr PORKHOMOVSKIY
Birth Date: 12 AUG 1972
Nationality:
RUS
Mark: 10.42
Place: 4.
Name: Angelos PAVLAKAKIS
Birth Date: 07 NOV 1976
Nationality:
GRE
Mark: 10.45
Place: 5.
Name: Anatoliy DOVHAL
Birth Date: 29 JAN 1976
Nationality:
UKR
Mark: 10.57
Place: 6.
Name: Mário BARBOSA
Birth Date: 26 JUL 1977
Nationality:
POR
Mark: 10.57
Place: 7.
Name: Urban ACMAN
Birth Date: 28 MAR 1976
Nationality:
SLO
Mark: 10.60
Place:
Name: Stéphane CALI
Birth Date: 26 APR 1972
Nationality:
FRA
Mark: DNS
Quarterfinal 2, Wind: -0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Darren CAMPBELL
Birth Date: 12 SEP 1973
Nationality:
GBR
Mark: 10.26
Place: 2.
Name: Marcin KRZYWAŃSKI
Birth Date: 29 AUG 1975
Nationality:
POL
Mark: 10.36
Place: 3.
Name: Miklós GYULAI
Birth Date: 29 DEC 1970
Nationality:
HUN
Mark: 10.39
Place: 4.
Name: David DOLLÉ
Birth Date: 30 MAY 1969
Nationality:
SUI
Mark: 10.41
Place: 5.
Name: John ERTZGAARD
Birth Date: 18 JUN 1977
Nationality:
NOR
Mark: 10.48
Place: 6.
Name: Andrea AMICI
Birth Date: 19 OCT 1971
Nationality:
ITA
Mark: 10.49
Place: 7.
Name: Frédéric KRANTZ
Birth Date: 13 SEP 1978
Nationality:
FRA
Mark: 10.57
Place: 8.
Name: Resat OGUZ
Birth Date: 19 JAN 1972
Nationality:
TUR
Mark: 10.58
Quarterfinal 3, Wind: -0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marcin NOWAK
Birth Date: 02 AUG 1977
Nationality:
POL
Mark: 10.29
Place: 2.
Name: Needy GUIMS
Birth Date: 08 SEP 1974
Nationality:
FRA
Mark: 10.51
Place: 3.
Name: Tero RIDANPÄÄ
Birth Date: 06 MAY 1972
Nationality:
FIN
Mark: 10.51
Place: 4.
Name: Roland NÉMETH
Birth Date: 19 SEP 1974
Nationality:
HUN
Mark: 10.56
Place: 5.
Name: Francesco SCUDERI
Birth Date: 04 OCT 1977
Nationality:
ITA
Mark: 10.59
Place: 6.
Name: Alexandros GENOVELIS
Birth Date: 26 FEB 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.62
Place: 7.
Name: Yiannis ZISIMIDES
Birth Date: 17 AUG 1967
Nationality:
CYP
Mark: 10.68
Place:
Name: Dwain CHAMBERS
Birth Date: 05 APR 1978
Nationality:
GBR
Mark: 10.26
Quarterfinal 4, Wind: -0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Charalambos PAPADIAS
Birth Date: 24 JAN 1975
Nationality:
GRE
Mark: 10.31
Place: 2.
Name: Ryszard PILARCZYK
Birth Date: 05 NOV 1975
Nationality:
POL
Mark: 10.34
Place: 3.
Name: Stefano TILLI
Birth Date: 22 AUG 1962
Nationality:
ITA
Mark: 10.35
Place: 4.
Name: Gábor DOBOS
Birth Date: 21 FEB 1976
Nationality:
HUN
Mark: 10.39
Place: 5.
Name: Anninos MARKOULLIDES
Birth Date: 08 FEB 1971
Nationality:
CYP
Mark: 10.41
Place: 6.
Name: Diego Moisés SANTOS
Birth Date: 05 APR 1977
Nationality:
ESP
Mark: 10.41
Place: 7.
Name: Erlend SÆTERSTØL
Birth Date: 07 JAN 1975
Nationality:
NOR
Mark: 10.46
Place: 8.
Name: Janne HAAPASALO
Birth Date: 23 APR 1965
Nationality:
FIN
Mark: 10.56
Round 1 1, Wind: -0.6
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marcin NOWAK
Birth Date: 02 AUG 1977
Nationality:
POL
Mark: 10.35
Place: 2.
Name: Stefano TILLI
Birth Date: 22 AUG 1962
Nationality:
ITA
Mark: 10.37
Place: 3.
Name: Anninos MARKOULLIDES
Birth Date: 08 FEB 1971
Nationality:
CYP
Mark: 10.38
Place: 4.
Name: Erlend SÆTERSTØL
Birth Date: 07 JAN 1975
Nationality:
NOR
Mark: 10.45
Place: 5.
Name: Diego Moisés SANTOS
Birth Date: 05 APR 1977
Nationality:
ESP
Mark: 10.49
Place: 6.
Name: Tommy KAFFRY
Birth Date: 03 OCT 1976
Nationality:
ISR
Mark: 10.66
Place: 7.
Name: Ivo KRSEK
Birth Date: 21 MAR 1967
Nationality:
CZE
Mark: 10.79
Place: 8.
Name: Ruslan RUSIDZE
Birth Date: 10 OCT 1973
Nationality:
GEO
Mark: 10.96
Round 1 2, Wind: 0.0
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marlon DEVONISH
Birth Date: 01 JUN 1976
Nationality:
GBR
Mark: 10.38
Place: 2.
Name: Stéphane CALI
Birth Date: 26 APR 1972
Nationality:
FRA
Mark: 10.57
Place: 3.
Name: Francesco SCUDERI
Birth Date: 04 OCT 1977
Nationality:
ITA
Mark: 10.59
Place: 4.
Name: Roland NÉMETH
Birth Date: 19 SEP 1974
Nationality:
HUN
Mark: 10.61
Place: 5.
Name: Harri KIVELÄ
Birth Date: 05 NOV 1966
Nationality:
FIN
Mark: 10.63
Place: 6.
Name: Marko ŠTOR
Birth Date: 25 OCT 1975
Nationality:
SLO
Mark: 10.88
Place: 7.
Name: Mario BONELLO
Birth Date: 28 JAN 1974
Nationality:
MLT
Mark: 10.92
Place: 8.
Name: Georgios SKENDER
Birth Date: 09 MAY 1978
Nationality:
CYP
Mark: DNF
Round 1 3, Wind: +0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Geir MOEN
Birth Date: 26 JUN 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.38
Place: 2.
Name: Needy GUIMS
Birth Date: 08 SEP 1974
Nationality:
FRA
Mark: 10.47
Place: 3.
Name: Tero RIDANPÄÄ
Birth Date: 06 MAY 1972
Nationality:
FIN
Mark: 10.47
Place: 4.
Name: Urban ACMAN
Birth Date: 28 MAR 1976
Nationality:
SLO
Mark: 10.48
Place: 5.
Name: Mário BARBOSA
Birth Date: 26 JUL 1977
Nationality:
POR
Mark: 10.54
Place: 6.
Name: Yiannis ZISIMIDES
Birth Date: 17 AUG 1967
Nationality:
CYP
Mark: 10.58
Place: 7.
Name: Frutos FEO
Birth Date: 01 JAN 1972
Nationality:
ESP
Mark: 10.81
Round 1 4, Wind: -0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Darren CAMPBELL
Birth Date: 12 SEP 1973
Nationality:
GBR
Mark: 10.40
Place: 2.
Name: Marcin KRZYWAŃSKI
Birth Date: 29 AUG 1975
Nationality:
POL
Mark: 10.51
Place: 3.
Name: Alexandros GENOVELIS
Birth Date: 26 FEB 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.52
Place: 4.
Name: Anatoliy DOVHAL
Birth Date: 29 JAN 1976
Nationality:
UKR
Mark: 10.58
Place: 5.
Name: Janne HAAPASALO
Birth Date: 23 APR 1965
Nationality:
FIN
Mark: 10.58
Place: 6.
Name: Ludvík BOHMAN
Birth Date: 17 MAR 1973
Nationality:
CZE
Mark: 10.69
Place: 7.
Name: Damjan ŠPUR
Birth Date: 22 DEC 1967
Nationality:
SLO
Mark: 10.74
Place: 8.
Name: Dennis TILBURG
Birth Date: 20 APR 1966
Nationality:
NED
Mark: 10.77
Round 1 5, Wind: +0.6
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Charalambos PAPADIAS
Birth Date: 24 JAN 1975
Nationality:
GRE
Mark: 10.27
Place: 2.
Name: Dwain CHAMBERS
Birth Date: 05 APR 1978
Nationality:
GBR
Mark: 10.28
Place: 3.
Name: Aleksandr PORKHOMOVSKIY
Birth Date: 12 AUG 1972
Nationality:
RUS
Mark: 10.35
Place: 4.
Name: Miklós GYULAI
Birth Date: 29 DEC 1970
Nationality:
HUN
Mark: 10.37
Place: 5.
Name: Ryszard PILARCZYK
Birth Date: 05 NOV 1975
Nationality:
POL
Mark: 10.41
Place: 6.
Name: Andrea AMICI
Birth Date: 19 OCT 1971
Nationality:
ITA
Mark: 10.45
Place: 7.
Name: Martin BRIŇARSKÝ
Birth Date: 23 JAN 1976
Nationality:
SVK
Mark: 10.73
Place: 8.
Name: Martin FRICK
Birth Date: 09 FEB 1972
Nationality:
LIE
Mark: 11.04
Round 1 6, Wind: +0.7
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: David DOLLÉ
Birth Date: 30 MAY 1969
Nationality:
SUI
Mark: 10.36
Place: 2.
Name: Gábor DOBOS
Birth Date: 21 FEB 1976
Nationality:
HUN
Mark: 10.45
Place: 3.
Name: John ERTZGAARD
Birth Date: 18 JUN 1977
Nationality:
NOR
Mark: 10.48
Place: 4.
Name: Resat OGUZ
Birth Date: 19 JAN 1972
Nationality:
TUR
Mark: 10.49
Place: 5.
Name: Angelos PAVLAKAKIS
Birth Date: 07 NOV 1976
Nationality:
GRE
Mark: 10.50
Place: 6.
Name: Frédéric KRANTZ
Birth Date: 13 SEP 1978
Nationality:
FRA
Mark: 10.54
Place: 7.
Name: Carlos BERLANGA
Birth Date: 09 JUN 1972
Nationality:
ESP
Mark: 10.59
Men's 1500m
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Reyes ESTÉVEZ
Birth Date: 02 AUG 1976
Nationality:
ESP
Mark: 3:41.53
Place: 2.
Name: John MAYOCK
Birth Date: 26 OCT 1970
Nationality:
GBR
Mark: 3:41.69
Place: 3.
Name: Anthony WHITEMAN
Birth Date: 13 NOV 1971
Nationality:
GBR
Mark: 3:41.71
Place: 4.
Name: Rui SILVA
Birth Date: 03 AUG 1977
Nationality:
POR
Mark: 3:41.87
Place: 5.
Name: Gert-Jan LIEFERS
Birth Date: 26 SEP 1978
Nationality:
NED
Mark: 3:42.21
Place: 6.
Name: Andrey ZADOROZHNIY
Birth Date: 03 SEP 1973
Nationality:
RUS
Mark: 3:42.71
Place: 7.
Name: Peter PHILIPP
Birth Date: 18 FEB 1972
Nationality:
SUI
Mark: 3:43.50
Place: 8.
Name: Panayotis STROUBAKOS
Birth Date: 08 SEP 1972
Nationality:
GRE
Mark: 3:44.01
Place: 9.
Name: Nadir BOSCH
Birth Date: 16 MAY 1973
Nationality:
FRA
Mark: 3:46.00
Place: 10.
Name: Dirk HEINZE
Birth Date: 02 JUL 1976
Nationality:
GER
Mark: 3:46.13
Place: 11.
Name: Darko RADOMIROVIĆ
Birth Date: 05 AUG 1977
Nationality:
YUG
Mark: 3:46.86
Place: 12.
Name: Werner EDLER-MUHR
Birth Date: 04 FEB 1969
Nationality:
AUT
Mark: 3:47.62
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Fermín CACHO
Birth Date: 16 FEB 1969
Nationality:
ESP
Mark: 3:38.52
Place: 2.
Name: Andrés Manuel DÍAZ
Birth Date: 12 JUL 1969
Nationality:
ESP
Mark: 3:38.65
Place: 3.
Name: Matthew YATES
Birth Date: 04 FEB 1969
Nationality:
GBR
Mark: 3:38.97
Place: 4.
Name: Branko ZORKO
Birth Date: 01 JUL 1967
Nationality:
CRO
Mark: 3:39.31
Place: 5.
Name: Vyacheslav SHABUNIN
Birth Date: 27 SEP 1969
Nationality:
RUS
Mark: 3:39.45
Place: 6.
Name: Rüdiger STENZEL
Birth Date: 16 APR 1968
Nationality:
GER
Mark: 3:39.57
Place: 7.
Name: Niall BRUTON
Birth Date: 27 OCT 1971
Nationality:
IRL
Mark: 3:39.58
Place: 8.
Name: Abdelkader CHÉKHÉMANI
Birth Date: 18 JUL 1971
Nationality:
FRA
Mark: 3:39.73
Place: 9.
Name: Luis FEITEIRA
Birth Date: 21 APR 1973
Nationality:
POR
Mark: 3:45.00
Place: 10.
Name: Alexandru VASILE
Birth Date: 26 OCT 1975
Nationality:
ROU
Mark: 3:46.95
Place: 11.
Name: Balázs TÖLGYESI
Birth Date: 10 JAN 1973
Nationality:
HUN
Mark: 3:47.01
Place:
Name: Giuseppe D'URSO
Birth Date: 15 SEP 1969
Nationality:
ITA
Mark: DNF
Men's 10,000m
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: António PINTO
Birth Date: 22 MAR 1966
Nationality:
POR
Mark: 27:48.62
Place: 2.
Name: Dieter BAUMANN
Birth Date: 09 FEB 1965
Nationality:
GER
Mark: 27:56.75
Place: 3.
Name: Stephane FRANKE
Birth Date: 12 FEB 1964
Nationality:
GER
Mark: 27:59.90
Place: 4.
Name: Jon BROWN
Birth Date: 27 FEB 1971
Nationality:
GBR
Mark: 28:02.33
Place: 5.
Name: Bruno TOLEDO
Birth Date: 23 NOV 1973
Nationality:
ESP
Mark: 28:15.17
Place: 6.
Name: Enrique MOLINA
Birth Date: 25 FEB 1968
Nationality:
ESP
Mark: 28:19.54
Place: 7.
Name: Rachid BERRADI
Birth Date: 29 AUG 1975
Nationality:
ITA
Mark: 28:22.31
Place: 8.
Name: Kamiel MAASE
Birth Date: 20 OCT 1971
Nationality:
NED
Mark: 28:26.37
Place: 9.
Name: Carsten JÖRGENSEN
Birth Date: 25 OCT 1970
Nationality:
DEN
Mark: 28:31.44
Place: 10.
Name: Róbert ŠTEFKO
Birth Date: 28 MAY 1968
Nationality:
SVK
Mark: 28:31.59
Place: 11.
Name: Keith CULLEN
Birth Date: 13 JUN 1972
Nationality:
GBR
Mark: 28:34.34
Place: 12.
Name: Simone ZANON
Birth Date: 30 MAY 1975
Nationality:
ITA
Mark: 28:43.23
Place: 13.
Name: Metin SAZAK
Birth Date: 04 FEB 1973
Nationality:
TUR
Mark: 28:48.66
Place: 14.
Name: Paulo GUERRA
Birth Date: 21 AUG 1970
Nationality:
POR
Mark: 28:52.66
Place: 15.
Name: Mickael THOMAS
Birth Date: 23 MAR 1971
Nationality:
FRA
Mark: 29:01.96
Place: 16.
Name: Zoltán KÁLDY
Birth Date: 07 JAN 1969
Nationality:
HUN
Mark: 29:09.63
Place: 17.
Name: Stéphane SCHWEICKHARDT
Birth Date: 14 SEP 1960
Nationality:
SUI
Mark: 29:18.42
Place: 18.
Name: Claes NYBERG
Birth Date: 03 MAR 1971
Nationality:
SWE
Mark: 29:28.88
Place: 19.
Name: Viktor RÖTHLIN
Birth Date: 14 OCT 1974
Nationality:
SUI
Mark: 29:37.53
Place:
Name: Jan PEŠAVA
Birth Date: 14 JAN 1972
Nationality:
CZE
Mark: DNF
Place:
Name: Julio REY
Birth Date: 13 JAN 1972
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Men's 400mH
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Stéphane DIAGANA
Birth Date: 23 JUL 1969
Nationality:
FRA
Mark: 49.28
Place: 2.
Name: Vadim ZADOINOV
Birth Date: 24 MAY 1969
Nationality:
MDA
Mark: 49.58
Place: 3.
Name: Vladislav SHIRYAYEV
Birth Date: 30 OCT 1973
Nationality:
RUS
Mark: 49.96
Place: 4.
Name: Mário REIS
Birth Date: 08 NOV 1969
Nationality:
POR
Mark: 50.39
Place: 5.
Name: Siniša PEŠA
Birth Date: 06 MAR 1973
Nationality:
YUG
Mark: 50.44
Place: 6.
Name: Anthony BORSUMATO
Birth Date: 13 DEC 1973
Nationality:
GBR
Mark: 50.91
Place: 7.
Name: Egils TEBELIS
Birth Date: 12 DEC 1972
Nationality:
LAT
Mark: DNF
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Paweł JANUSZEWSKI
Birth Date: 02 JAN 1972
Nationality:
POL
Mark: 49.47
Place: 2.
Name: Jimmy COCO
Birth Date: 28 NOV 1972
Nationality:
FRA
Mark: 49.57
Place: 3.
Name: Fabrizio MORI
Birth Date: 28 JUN 1969
Nationality:
ITA
Mark: 49.63
Place: 4.
Name: Miro KOCUVAN
Birth Date: 15 JUN 1971
Nationality:
SLO
Mark: 50.54
Place: 5.
Name: Petteri PULKKINEN
Birth Date: 10 MAY 1973
Nationality:
FIN
Mark: 50.59
Place: 6.
Name: Christopher RAWLINSON
Birth Date: 19 MAY 1972
Nationality:
GBR
Mark: 51.11
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Carlos SILVA
Birth Date: 08 JUN 1974
Nationality:
POR
Mark: 49.00
Place: 2.
Name: Jiří MUŽÍK
Birth Date: 01 SEP 1976
Nationality:
CZE
Mark: 49.15
Place: 3.
Name: Paul GRAY
Birth Date: 25 MAY 1969
Nationality:
GBR
Mark: 49.16
Place: 4.
Name: Thomas GOLLER
Birth Date: 28 OCT 1977
Nationality:
GER
Mark: 49.22
Place: 5.
Name: David KAFKA
Birth Date: 02 JUL 1972
Nationality:
FRA
Mark: 49.74
Place: 6.
Name: Darko JURIČIĆ
Birth Date: 28 AUG 1969
Nationality:
CRO
Mark: 49.88
Place: 7.
Name: Thomas MCGUIRK
Birth Date: 02 MAR 1971
Nationality:
IRL
Mark: 49.92
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Boris GORBAN
Birth Date: 26 SEP 1978
Nationality:
RUS
Mark: 50.04
Place: 2.
Name: Ruslan MASHCHENKO
Birth Date: 11 NOV 1971
Nationality:
RUS
Mark: 50.30
Place: 3.
Name: Tibor BÉDI
Birth Date: 22 MAR 1974
Nationality:
HUN
Mark: 50.57
Place: 4.
Name: Laurent OTTOZ
Birth Date: 10 APR 1970
Nationality:
ITA
Mark: 50.58
Place: 5.
Name: Ínigo MONREAL
Birth Date: 26 SEP 1974
Nationality:
ESP
Mark: 50.94
Place: 6.
Name: Steffen KOLB
Birth Date: 07 SEP 1973
Nationality:
GER
Mark: 50.97
Place: 7.
Name: Bartosz GRUMAN
Birth Date: 11 MAY 1975
Nationality:
POL
Mark: 51.06
Place: 8.
Name: Radoslav HOLÚBEK
Birth Date: 28 NOV 1975
Nationality:
SVK
Mark: 51.36
Men's Long Jump
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kirill SOSUNOV
Birth Date: 01 NOV 1975
Nationality:
RUS
Mark: 8.14
Place: 2.
Name: Kofi Amoah PRAH
Birth Date: 20 DEC 1974
Nationality:
GER
Mark: 7.95
Place: 3.
Name: Paolo CAMOSSI
Birth Date: 06 JAN 1974
Nationality:
ITA
Mark: 7.90
Place: 4.
Name: Petar DACHEV
Birth Date: 15 JUN 1979
Nationality:
BUL
Mark: 7.83
Place: 5.
Name: Konstantinos KOUKODIMOS
Birth Date: 14 SEP 1969
Nationality:
GRE
Mark: 7.82
Place: 6.
Name: Tomas BARDAUSKAS
Birth Date: 22 MAR 1975
Nationality:
LTU
Mark: 7.74
Place: 7.
Name: Oleksiy LUKASHEVYCH
Birth Date: 11 JAN 1977
Nationality:
UKR
Mark: 7.72
Place: 8.
Name: Aleksey MUSIKHIN
Birth Date: 08 NOV 1975
Nationality:
RUS
Mark: 7.69
Place: 9.
Name: Mickaël LORIA
Birth Date: 09 JUN 1973
Nationality:
FRA
Mark: 7.68
Place: 10.
Name: Thorsten HEIDE
Birth Date: 04 MAY 1969
Nationality:
GER
Mark: 7.68
Place: 11.
Name: Nathan MORGAN
Birth Date: 30 JUN 1978
Nationality:
GBR
Mark: 7.67
Place: 12.
Name: Bogdan TUDOR
Birth Date: 01 FEB 1970
Nationality:
ROU
Mark: 7.66
Place: 13.
Name: Daniel JAHIĆ
Birth Date: 01 JUL 1979
Nationality:
YUG
Mark: 7.63
Place: 14.
Name: Martin LÖBEL
Birth Date: 27 AUG 1976
Nationality:
AUT
Mark: 7.62
Place: 15.
Name: Peter HÄGGSTRÖM
Birth Date: 27 JAN 1976
Nationality:
SWE
Mark: 7.59
Place: 16.
Name: Siniša ERGOTIĆ
Birth Date: 14 SEP 1968
Nationality:
CRO
Mark: 7.57
Place: 17.
Name: Raúl FERNÁNDEZ
Birth Date: 08 MAR 1978
Nationality:
ESP
Mark: 7.56
Place: 18.
Name: Otto KÄRKI
Birth Date: 14 APR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 7.47
Place: 19.
Name: Carlos CASTELBRANCO
Birth Date: 09 FEB 1969
Nationality:
POR
Mark: 6.68
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Gregor CANKAR
Birth Date: 25 JAN 1975
Nationality:
SLO
Mark: 8.07
Place: 2.
Name: Simone BIANCHI
Birth Date: 27 JAN 1973
Nationality:
ITA
Mark: 7.91
Place: 3.
Name: Emmanuel BANGUÉ
Birth Date: 21 JUL 1971
Nationality:
FRA
Mark: 7.88
Place: 4.
Name: Kader KLOUCHI
Birth Date: 01 JUN 1969
Nationality:
FRA
Mark: 7.86
Place: 5.
Name: Mattias SUNNEBORN
Birth Date: 27 SEP 1970
Nationality:
SWE
Mark: 7.84
Place: 6.
Name: Bogdan ŢĂRUŞ
Birth Date: 01 AUG 1975
Nationality:
ROU
Mark: 7.81
Place: 7.
Name: Yago LAMELA
Birth Date: 24 JUL 1977
Nationality:
ESP
Mark: 7.77
Place: 8.
Name: Aleksandr GLAVATSKIY
Birth Date: 02 MAY 1970
Nationality:
BLR
Mark: 7.76
Place: 9.
Name: Stanislav TARASENKO
Birth Date: 22 JUL 1966
Nationality:
RUS
Mark: 7.76
Place: 10.
Name: Roman SHCHURENKO
Birth Date: 14 SEP 1976
Nationality:
UKR
Mark: 7.75
Place: 11.
Name: Milan KOVÁŘ
Birth Date: 24 FEB 1972
Nationality:
CZE
Mark: 7.74
Place: 12.
Name: Konstantin KRAUSE
Birth Date: 08 OCT 1967
Nationality:
GER
Mark: 7.74
Place: 13.
Name: Dimitros HATZOPOULOS
Birth Date: 17 APR 1967
Nationality:
GRE
Mark: 7.72
Place: 14.
Name: Grzegorz MARCINISZYN
Birth Date: 22 MAY 1977
Nationality:
POL
Mark: 7.56
Place: 15.
Name: Steven PHILLIPS
Birth Date: 17 MAR 1972
Nationality:
GBR
Mark: 7.51
Place: 16.
Name: Robert EMMIYAN
Birth Date: 16 FEB 1965
Nationality:
ARM
Mark: 7.43
Place: 17.
Name: Galin GEORGIEV
Birth Date: 23 MAR 1970
Nationality:
BUL
Mark: 7.30
Place: 18.
Name: Dimitros FILINDRAS
Birth Date: 09 FEB 1973
Nationality:
GRE
Mark: 7.29
Men's Shot Put
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oleksandr BAGACH
Birth Date: 21 NOV 1966
Nationality:
UKR
Mark: 21.17
Place: 2.
Name: Oliver-Sven BUDER
Birth Date: 23 JUN 1966
Nationality:
GER
Mark: 20.98
Place: 3.
Name: Yuriy BILONOH
Birth Date: 09 MAR 1974
Nationality:
UKR
Mark: 20.92
Place: 4.
Name: Dragan PERIĆ
Birth Date: 08 MAY 1964
Nationality:
YUG
Mark: 20.65
Place: 5.
Name: Paolo DAL SOGLIO
Birth Date: 29 JUL 1970
Nationality:
ITA
Mark: 20.50
Place: 6.
Name: Mika HALVARI
Birth Date: 13 FEB 1970
Nationality:
FIN
Mark: 20.33
Place: 7.
Name: Manuel MARTÍNEZ
Birth Date: 07 DEC 1974
Nationality:
ESP
Mark: 20.02
Place: 8.
Name: Michael MERTENS
Birth Date: 27 DEC 1965
Nationality:
GER
Mark: 19.67
Place: 9.
Name: Arsi HARJU
Birth Date: 18 MAR 1974
Nationality:
FIN
Mark: 19.54
Place: 10.
Name: Gheorghe GUŞET
Birth Date: 28 MAY 1968
Nationality:
ROU
Mark: 18.87
Place: 11.
Name: Fernando ALVES
Birth Date: 24 JUN 1967
Nationality:
POR
Mark: 18.84
Place: 12.
Name: Timo AALTONEN
Birth Date: 11 APR 1969
Nationality:
FIN
Mark: 18.59
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oliver-Sven BUDER
Birth Date: 23 JUN 1966
Nationality:
GER
Mark: 20.33
Place: 2.
Name: Yuriy BILONOH
Birth Date: 09 MAR 1974
Nationality:
UKR
Mark: 19.76
Place: 3.
Name: Arsi HARJU
Birth Date: 18 MAR 1974
Nationality:
FIN
Mark: 19.76
Place: 4.
Name: Paolo DAL SOGLIO
Birth Date: 29 JUL 1970
Nationality:
ITA
Mark: 19.75
Place: 5.
Name: Gheorghe GUŞET
Birth Date: 28 MAY 1968
Nationality:
ROU
Mark: 19.32
Place: 6.
Name: Timo AALTONEN
Birth Date: 11 APR 1969
Nationality:
FIN
Mark: 19.28
Place: 7.
Name: Fernando ALVES
Birth Date: 24 JUN 1967
Nationality:
POR
Mark: 19.20
Place: 8.
Name: Oliver DÜCK
Birth Date: 10 FEB 1967
Nationality:
GER
Mark: 19.12
Place: 9.
Name: Pavel PANKUCH
Birth Date: 20 FEB 1975
Nationality:
SVK
Mark: 18.95
Place: 10.
Name: Henrik WENNBERG
Birth Date: 11 MAR 1966
Nationality:
SWE
Mark: 18.48
Place: 11.
Name: Pétur GUDMUNDSSON
Birth Date: 09 MAR 1962
Nationality:
ISL
Mark: 17.89
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oleksandr BAGACH
Birth Date: 21 NOV 1966
Nationality:
UKR
Mark: 20.47
Place: 2.
Name: Dragan PERIĆ
Birth Date: 08 MAY 1964
Nationality:
YUG
Mark: 20.44
Place: 3.
Name: Mika HALVARI
Birth Date: 13 FEB 1970
Nationality:
FIN
Mark: 19.76
Place: 4.
Name: Manuel MARTÍNEZ
Birth Date: 07 DEC 1974
Nationality:
ESP
Mark: 19.54
Place: 5.
Name: Michael MERTENS
Birth Date: 27 DEC 1965
Nationality:
GER
Mark: 19.28
Place: 6.
Name: Vasiliy VIRASTYUK
Birth Date: 22 FEB 1974
Nationality:
UKR
Mark: 19.15
Place: 7.
Name: Attila PINTÉR
Birth Date: 31 JAN 1977
Nationality:
HUN
Mark: 18.94
Place: 8.
Name: Andrei MIKHNEVICH
Birth Date: 12 JUL 1976
Nationality:
BLR
Mark: 18.88
Place: 9.
Name: Corrado FANTINI
Birth Date: 07 FEB 1967
Nationality:
ITA
Mark: 18.64
Place: 10.
Name: Mikuláš KONOPKA
Birth Date: 23 JAN 1979
Nationality:
SVK
Mark: 18.63
Place: 11.
Name: Saulius KLEIZA
Birth Date: 02 APR 1964
Nationality:
LTU
Mark: 18.57
Place: 12.
Name: Milan HABORÁK
Birth Date: 11 JAN 1973
Nationality:
SVK
Mark: 18.10
Place: 13.
Name: Shaun PICKERING
Birth Date: 14 NOV 1961
Nationality:
GBR
Mark: 17.80
Men's Hammer Throw
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Adrián ANNUS
Birth Date: 28 JUN 1973
Nationality:
HUN
Mark: 79.52
Place: 2.
Name: Christos POLYCHRONIOU
Birth Date: 31 MAR 1972
Nationality:
GRE
Mark: 77.99
Place: 3.
Name: Heinz WEIS
Birth Date: 14 JUL 1963
Nationality:
GER
Mark: 77.46
Place: 4.
Name: Igor ASTAPKOVICH
Birth Date: 04 JAN 1963
Nationality:
BLR
Mark: 77.43
Place: 5.
Name: Szymon ZIÓŁKOWSKI
Birth Date: 01 JUL 1976
Nationality:
POL
Mark: 76.66
Place: 6.
Name: Vladislav PISKUNOV
Birth Date: 07 JUN 1978
Nationality:
UKR
Mark: 76.24
Place: 7.
Name: Vasiliy SIDORENKO
Birth Date: 01 MAY 1961
Nationality:
RUS
Mark: 75.60
Place: 8.
Name: Andriy SKVARUK
Birth Date: 09 MAR 1967
Nationality:
UKR
Mark: 75.56
Place: 9.
Name: Loris PAOLUZZI
Birth Date: 14 MAY 1974
Nationality:
ITA
Mark: 75.00
Place: 10.
Name: Enrico SGRULLETTI
Birth Date: 24 APR 1965
Nationality:
ITA
Mark: 74.91
Place: 11.
Name: Sergey KIRMASOV
Birth Date: 25 MAR 1970
Nationality:
RUS
Mark: 74.50
Place: 12.
Name: Gilles DUPRAY
Birth Date: 02 JAN 1970
Nationality:
FRA
Mark: 73.92
Place: 13.
Name: Andras HAKLITS
Birth Date: 23 SEP 1977
Nationality:
CRO
Mark: 73.41
Place: 14.
Name: Pavel SEDLÁČEK
Birth Date: 05 APR 1968
Nationality:
CZE
Mark: 72.68
Place: 15.
Name: Vítor COSTA
Birth Date: 28 MAY 1974
Nationality:
POR
Mark: 72.28
Place: 16.
Name: Ivan TIKHON
Birth Date: 24 JUL 1976
Nationality:
BLR
Mark: 71.50
Place: 17.
Name: Paddy MCGRATH
Birth Date: 01 JUL 1971
Nationality:
IRL
Mark: 66.25
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Tibor GÉCSEK
Birth Date: 22 SEP 1964
Nationality:
HUN
Mark: 79.44
Place: 2.
Name: Ilya KONOVALOV
Birth Date: 04 MAR 1971
Nationality:
RUS
Mark: 78.09
Place: 3.
Name: Balázs KISS
Birth Date: 21 MAR 1972
Nationality:
HUN
Mark: 78.06
Place: 4.
Name: Karsten KOBS
Birth Date: 16 SEP 1971
Nationality:
GER
Mark: 76.57
Place: 5.
Name: Oleksandr KRIKUN
Birth Date: 01 MAR 1968
Nationality:
UKR
Mark: 75.90
Place: 6.
Name: Christophe EPALLE
Birth Date: 23 JAN 1969
Nationality:
FRA
Mark: 75.75
Place: 7.
Name: Nicola VIZZONI
Birth Date: 04 NOV 1973
Nationality:
ITA
Mark: 74.65
Place: 8.
Name: Vladimír MAŠKA
Birth Date: 06 FEB 1973
Nationality:
CZE
Mark: 74.12
Place: 9.
Name: Holger KLOSE
Birth Date: 05 DEC 1972
Nationality:
GER
Mark: 74.05
Place: 10.
Name: David CHAUSSINAND
Birth Date: 19 APR 1973
Nationality:
FRA
Mark: 73.30
Place: 11.
Name: Olli-Pekka KARJALAINEN
Birth Date: 07 MAR 1980
Nationality:
FIN
Mark: 73.13
Place: 12.
Name: Jan BIELECKI
Birth Date: 20 FEB 1971
Nationality:
DEN
Mark: 72.48
Place: 13.
Name: Alexandros PAPADIMITRIOU
Birth Date: 18 JUN 1973
Nationality:
GRE
Mark: 72.47
Place: 14.
Name: Maciej PAŁYSZKO
Birth Date: 04 JAN 1978
Nationality:
POL
Mark: 72.03
Place: 15.
Name: Mikalai AULASEVICH
Birth Date: 18 FEB 1976
Nationality:
BLR
Mark: 69.11
Place: 16.
Name: Per KARLSSON
Birth Date: 21 APR 1967
Nationality:
SWE
Mark: 67.20
Place: 17.
Name: Dorian ÇOLLAKU
Birth Date: 02 JUN 1977
Nationality:
ALB
Mark: 64.88
Place: 18.
Name: Roman LINSCHEID
Birth Date: 29 DEC 1970
Nationality:
IRL
Mark: 63.75
Men's 20km Race Walk
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ilya MARKOV
Birth Date: 19 JUN 1972
Nationality:
RUS
Mark: 1:21:10
Place: 2.
Name: Aigars FADEJEVS
Birth Date: 27 DEC 1975
Nationality:
LAT
Mark: 1:21:25
Place: 3.
Name: Francisco Javier FERNÁNDEZ
Birth Date: 06 MAR 1977
Nationality:
ESP
Mark: 1:21:39
Place: 4.
Name: Andreas ERM
Birth Date: 12 MAR 1976
Nationality:
GER
Mark: 1:21:53
Place: 5.
Name: Sándor URBANIK
Birth Date: 15 DEC 1964
Nationality:
HUN
Mark: 1:22:12
Place: 6.
Name: Ivan TROTSKI
Birth Date: 27 MAY 1976
Nationality:
BLR
Mark: 1:22:46
Place: 7.
Name: Denis LANGLOIS
Birth Date: 10 OCT 1968
Nationality:
FRA
Mark: 1:23:02
Place: 8.
Name: Yevgeniy SHMALYUK
Birth Date: 14 JAN 1976
Nationality:
RUS
Mark: 1:32:32
Place: 9.
Name: Valentín MASSANA
Birth Date: 05 JUL 1970
Nationality:
ESP
Mark: 1:23:46
Place: 10.
Name: Giovanni DE BENEDICTIS
Birth Date: 08 JAN 1968
Nationality:
ITA
Mark: 1:25:06
Place: 11.
Name: Michele DIDONI
Birth Date: 07 MAR 1974
Nationality:
ITA
Mark: 1:25:54
Place: 12.
Name: Alessandro GANDELLINI
Birth Date: 30 APR 1973
Nationality:
ITA
Mark: 1:25:57
Place: 13.
Name: José URBANO
Birth Date: 01 MAR 1966
Nationality:
POR
Mark: 1:26:04
Place: 14.
Name: Claus JØRGENSEN
Birth Date: 15 MAR 1974
Nationality:
DEN
Mark: 1:26:28
Place: 15.
Name: Igor KOLLÁR
Birth Date: 26 JUN 1965
Nationality:
SVK
Mark: 1:26:43
Place: 16.
Name: Anthony GILLET
Birth Date: 07 FEB 1976
Nationality:
FRA
Mark: 1:27:07
Place: 17.
Name: Róbert VALÍČEK
Birth Date: 10 MAR 1969
Nationality:
SVK
Mark: 1:27:25
Place: 18.
Name: Gyula DUDÁS
Birth Date: 20 AUG 1966
Nationality:
HUN
Mark: 1:27:51
Place: 19.
Name: Fedosei CIUMACENCO
Birth Date: 27 JAN 1973
Nationality:
MDA
Mark: 1:27:56
Place: 20.
Name: João VIEIRA
Birth Date: 20 FEB 1976
Nationality:
POR
Mark: 1:29:38
Place: 21.
Name: Jiří MALYSA
Birth Date: 14 AUG 1966
Nationality:
CZE
Mark: 1:30:16
Place: 22.
Name: Spyros KASTANIS
Birth Date: 23 SEP 1964
Nationality:
GRE
Mark: 1:30:19
Place: 23.
Name: André HÖHNE
Birth Date: 10 MAR 1978
Nationality:
GER
Mark: 1:32:28
Place: 24.
Name: Erik KALINA
Birth Date: 25 SEP 1975
Nationality:
SVK
Mark: 1:35:55
Place: 25.
Name: Michael CASEY
Birth Date: 1963
Nationality:
IRL
Mark: 1:38:58
Place:
Name: Mikhail SHCHENNIKOV
Birth Date: 24 DEC 1967
Nationality:
RUS
Mark: DNF
Place:
Name: Jan STAAF
Birth Date: 11 FEB 1962
Nationality:
SWE
Mark: DNF
Place:
Name: Pierce O'CALLAGHAN
Birth Date: 05 DEC 1975
Nationality:
IRL
Mark: DNF
Place:
Name: Daniel PLAZA
Birth Date: 03 JUL 1966
Nationality:
ESP
Mark: DQ
Place:
Name: Bengt BENGTSSON
Birth Date: 04 SEP 1961
Nationality:
SWE
Mark: DQ
Place:
Name: Andrey MAKAROV
Birth Date: 02 JAN 1971
Nationality:
BLR
Mark: DQ
Place:
Name: Birger FÄLT
Birth Date: 12 AUG 1968
Nationality:
SWE
Mark: DQ
Place:
Name: Artur MELESHKEVICH
Birth Date: 11 APR 1975
Nationality:
BLR
Mark: DQ
Women's 100m
Round 1 1, Wind: -0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Zhanna PINTUSEVICH
Birth Date: 06 JUL 1972
Nationality:
UKR
Mark: 11.06
Place: 2.
Name: Oksana EKK
Birth Date: 26 NOV 1974
Nationality:
RUS
Mark: 11.39
Place: 3.
Name: Frédérique BANGUÉ
Birth Date: 31 DEC 1976
Nationality:
FRA
Mark: 11.41
Place: 4.
Name: Lucrécia JARDIM
Birth Date: 28 JAN 1971
Nationality:
POR
Mark: 11.47
Place: 5.
Name: Birgit ROCKMEIER
Birth Date: 29 NOV 1973
Nationality:
GER
Mark: 11.50
Place: 6.
Name: Aksel GÜRCAN
Birth Date: 02 JAN 1973
Nationality:
TUR
Mark: 11.68
Place: 7.
Name: Éva BARATI
Birth Date: 27 DEC 1968
Nationality:
HUN
Mark: 11.92
Place: 8.
Name: Tamara SHANIDZE
Birth Date: 05 JUL 1969
Nationality:
GEO
Mark: 12.04
Round 1 2, Wind: -0.9
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Irina PRIVALOVA
Birth Date: 22 NOV 1968
Nationality:
RUS
Mark: 11.22
Place: 2.
Name: Petya PENDAREVA
Birth Date: 20 JAN 1971
Nationality:
BUL
Mark: 11.24
Place: 3.
Name: Odiah SIDIBÉ
Birth Date: 13 JAN 1970
Nationality:
FRA
Mark: 11.49
Place: 4.
Name: Kim GEVAERT
Birth Date: 05 AUG 1978
Nationality:
BEL
Mark: 11.53
Place: 5.
Name: Marit BIRKNES-NYBERG
Birth Date: 17 MAY 1974
Nationality:
NOR
Mark: 11.67
Place: 6.
Name: Irina PUKHA
Birth Date: 10 JAN 1973
Nationality:
UKR
Mark: 11.74
Place: 7.
Name: Agné VISOCKAITĖ-EGGERTH
Birth Date: 04 AUG 1978
Nationality:
LTU
Mark: 11.85
Place: 8.
Name: Vukosava ĐAPIĆ
Birth Date: 21 JAN 1978
Nationality:
YUG
Mark: 11.95
Round 1 3, Wind: -0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Christine ARRON
Birth Date: 13 SEP 1973
Nationality:
FRA
Mark: 11.12
Place: 2.
Name: Natalya VINOGRADOVA
Birth Date: 28 FEB 1973
Nationality:
BLR
Mark: 11.55
Place: 3.
Name: Anzhela KRAVCHENKO
Birth Date: 25 JAN 1971
Nationality:
UKR
Mark: 11.59
Place: 4.
Name: Natalya IGNATOVA
Birth Date: 03 JAN 1973
Nationality:
RUS
Mark: 11.73
Place: 5.
Name: Pavlína VOSTATKOVÁ
Birth Date: 29 SEP 1974
Nationality:
CZE
Mark: 11.80
Place: 6.
Name: Silke LICHTENHAGEN
Birth Date: 20 NOV 1973
Nationality:
GER
Mark: 11.85
Place: 7.
Name: Johanna MANNINEN
Birth Date: 04 APR 1980
Nationality:
FIN
Mark: 11.94
Round 1 4, Wind: +0.6
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Katerina THANOU
Birth Date: 01 FEB 1975
Nationality:
GRE
Mark: 11.04
Place: 2.
Name: Melanie PASCHKE
Birth Date: 29 JUN 1970
Nationality:
GER
Mark: 11.17
Place: 3.
Name: Nora IVANOVA
Birth Date: 01 JUN 1977
Nationality:
BUL
Mark: 11.25
Place: 4.
Name: Joice MADUAKA
Birth Date: 30 SEP 1973
Nationality:
GBR
Mark: 11.35
Place: 5.
Name: Sanna KYLLÖNEN
Birth Date: 09 MAR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 11.42
Place: 6.
Name: Saša PROKOFJEV
Birth Date: 28 NOV 1971
Nationality:
SLO
Mark: 11.65
Place: 7.
Name: Rahela MARKT
Birth Date: 01 MAR 1973
Nationality:
CRO
Mark: 11.85
Women's 800m
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Violeta BECLEA-SZEKELY
Birth Date: 26 MAR 1965
Nationality:
ROU
Mark: 1:59.98
Place: 2.
Name: Malin EWERLÖF
Birth Date: 02 JUN 1972
Nationality:
SWE
Mark: 2:00.17
Place: 3.
Name: Aleksandra DEREŃ
Birth Date: 01 FEB 1978
Nationality:
POL
Mark: 2:00.31
Place: 4.
Name: Diane MODAHL-EDWARDS
Birth Date: 17 JUN 1966
Nationality:
GBR
Mark: 2:00.52
Place: 5.
Name: Sandra STALS
Birth Date: 05 JUN 1975
Nationality:
BEL
Mark: 2:02.34
Place: 6.
Name: Brigitte MÜHLBACHER
Birth Date: 05 DEC 1975
Nationality:
AUT
Mark: 2:04.02
Place: 7.
Name: Virginie FOUQUET
Birth Date: 09 SEP 1975
Nationality:
FRA
Mark: 2:04.20
Place: 8.
Name: Nuria FERNÁNDEZ
Birth Date: 16 AUG 1976
Nationality:
ESP
Mark: 2:04.89
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yelena AFANASYEVA
Birth Date: 01 MAR 1967
Nationality:
RUS
Mark: 1:59.98
Place: 2.
Name: Viviane DORSILE
Birth Date: 01 JUN 1967
Nationality:
FRA
Mark: 2:00.31
Place: 3.
Name: Natalya DUKHNOVA
Birth Date: 16 JUL 1966
Nationality:
BLR
Mark: 2:00.33
Place: 4.
Name: Irina KRAKOVIAK
Birth Date: 16 NOV 1977
Nationality:
LTU
Mark: 2:01.04
Place: 5.
Name: Petya STRASHILOVA
Birth Date: 18 MAR 1965
Nationality:
BUL
Mark: 2:01.42
Place: 6.
Name: Ana Amelia MENÉNDEZ
Birth Date: 17 MAR 1972
Nationality:
ESP
Mark: 2:01.63
Place: 7.
Name: Irina LISHCHINSKA
Birth Date: 15 JAN 1976
Nationality:
UKR
Mark: 2:02.78
Place: 8.
Name: Claudia GESELL
Birth Date: 18 DEC 1977
Nationality:
GER
Mark: 2:03.20
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Stephanie GRAF
Birth Date: 26 APR 1973
Nationality:
AUT
Mark: 2:00.25
Place: 2.
Name: Natalya TSYGANOVA
Birth Date: 07 FEB 1971
Nationality:
RUS
Mark: 2:00.84
Place: 3.
Name: Ludmila FORMANOVÁ
Birth Date: 02 JAN 1974
Nationality:
CZE
Mark: 2:01.13
Place: 4.
Name: Maria AKRAKA
Birth Date: 07 JUL 1966
Nationality:
SWE
Mark: 2:01.32
Place: 5.
Name: Maria Pilar BARREIRO
Birth Date: 11 JAN 1971
Nationality:
ESP
Mark: 2:01.60
Place: 6.
Name: Olena BUZHENKO-SERGEYEVA
Birth Date: 16 NOV 1972
Nationality:
UKR
Mark: 2:02.36
Place: 7.
Name: Judit VARGA
Birth Date: 16 APR 1976
Nationality:
HUN
Mark: 2:03.05
Place: 8.
Name: Elena BUHĂIANU-ANTOCI
Birth Date: 16 JAN 1975
Nationality:
ROU
Mark: 2:04.01
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Larisa MIKHAYLOVA
Birth Date: 03 JAN 1969
Nationality:
RUS
Mark: 2:02.03
Place: 2.
Name: Heike MEISSNER
Birth Date: 29 JAN 1970
Nationality:
GER
Mark: 2:02.20
Place: 3.
Name: Tsvetelina KIRILOVA
Birth Date: 14 JUL 1977
Nationality:
BUL
Mark: 2:02.37
Place: 4.
Name: Anita BRÄGGER
Birth Date: 06 OCT 1972
Nationality:
SUI
Mark: 2:02.50
Place: 5.
Name: Patricia DJATÉ-TAILLARD
Birth Date: 03 JAN 1971
Nationality:
FRA
Mark: 2:02.60
Place: 6.
Name: Ella KOVÁCS
Birth Date: 11 DEC 1964
Nationality:
ROU
Mark: 2:02.85
Place: 7.
Name: Monica LUNDGREN
Birth Date: 12 JAN 1973
Nationality:
SWE
Mark: 2:03.05
Place: 8.
Name: Stella JONGMANS
Birth Date: 17 MAY 1971
Nationality:
NED
Mark: DNS
Women's Pole Vault
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Zsuzsanna OLGYAY-SZABÓ
Birth Date: 06 MAY 1973
Nationality:
HUN
Mark: 4.15
Place: 2.
Name: Monika PYREK
Birth Date: 11 AUG 1980
Nationality:
POL
Mark: 4.15
Place: 3.
Name: Nastja RYZIH-REIBERGER
Birth Date: 19 SEP 1977
Nationality:
GER
Mark: 4.10
Place: 4.
Name: Monique DE WILT
Birth Date: 31 MAR 1976
Nationality:
NED
Mark: 4.10
Place: 4.
Name: Francesca DOLCINI
Birth Date: 28 DEC 1974
Nationality:
ITA
Mark: 4.10
Place: 6.
Name: Maria del Mar SÁNCHEZ
Birth Date: 25 DEC 1979
Nationality:
ESP
Mark: 4.00
Place: 7.
Name: Caroline AMMEL
Birth Date: 22 NOV 1973
Nationality:
FRA
Mark: 4.00
Place: 8.
Name: Doris AUER
Birth Date: 10 MAY 1971
Nationality:
AUT
Mark: 4.00
Place: 9.
Name: Daniela BÁRTOVÁ
Birth Date: 06 MAY 1974
Nationality:
CZE
Mark: 4.00
Place: 9.
Name: Marie RASMUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1972
Nationality:
DEN
Mark: 4.00
Place: 11.
Name: Thórey Edda ELISDÓTTIR
Birth Date: 30 JUN 1977
Nationality:
ISL
Mark: 3.80
Place: 12.
Name: Georgia TSILLIGIRI
Birth Date: 21 JUN 1968
Nationality:
GRE
Mark: 3.80
Place: 13.
Name: Teja MELINK
Birth Date: 23 MAR 1980
Nationality:
SLO
Mark: 3.40
Place:
Name: Emma HORNBY
Birth Date: 12 DEC 1973
Nationality:
GBR
Mark: NM
Place:
Name: Yelena BELYAKOVA
Birth Date: 07 APR 1976
Nationality:
RUS
Mark: NM
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Dana CERVANTES
Birth Date: 18 AUG 1978
Nationality:
ESP
Mark: 4.15
Place: 2.
Name: Anzhela BALAKHONOVA
Birth Date: 18 DEC 1972
Nationality:
UKR
Mark: 4.15
Place: 3.
Name: Vala FLOSADÓTTIR
Birth Date: 16 FEB 1978
Nationality:
ISL
Mark: 4.15
Place: 4.
Name: Nicole HUMBERT
Birth Date: 05 FEB 1972
Nationality:
GER
Mark: 4.15
Place: 5.
Name: Yvonne BUSCHBAUM
Birth Date: 14 JUL 1980
Nationality:
GER
Mark: 4.10
Place: 6.
Name: Pavla HAMÁČKOVÁ-RYBOVÁ
Birth Date: 20 MAY 1978
Nationality:
CZE
Mark: 4.00
Place: 6.
Name: Eszter SZEMERÉDI
Birth Date: 12 FEB 1976
Nationality:
HUN
Mark: 4.00
Place: 6.
Name: Gabriela MIHALCEA
Birth Date: 27 JAN 1964
Nationality:
ROU
Mark: 4.00
Place: 6.
Name: Svetlana ABRAMOVA
Birth Date: 27 OCT 1970
Nationality:
RUS
Mark: 4.00
Place: 10.
Name: Janine WHITLOCK
Birth Date: 11 AUG 1973
Nationality:
GBR
Mark: 4.00
Place: 10.
Name: Teija SAARI
Birth Date: 21 MAR 1978
Nationality:
FIN
Mark: 4.00
Place: 12.
Name: Anna WIELGUS
Birth Date: 27 OCT 1981
Nationality:
POL
Mark: 4.00
Place: 13.
Name: Tatyana ZAYKOVA-KÖSTEM
Birth Date: 20 APR 1979
Nationality:
TUR
Mark: 3.80
Place:
Name: Amandine HOMO
Birth Date: 24 DEC 1980
Nationality:
FRA
Mark: NM
Women's Shot Put
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Vita PAVLYSH
Birth Date: 15 JAN 1969
Nationality:
UKR
Mark: 19.99
Place: 2.
Name: Svetlana KRIVELYOVA
Birth Date: 13 JUN 1969
Nationality:
RUS
Mark: 18.55
Place: 3.
Name: Nadine KLEINERT
Birth Date: 20 OCT 1975
Nationality:
GER
Mark: 18.38
Place: 4.
Name: Lieja KOEMAN-TUNKS
Birth Date: 10 MAR 1976
Nationality:
NED
Mark: 18.01
Place: 5.
Name: Yanina KOROLCHIK-PROVALINSKAYA
Birth Date: 26 DEC 1976
Nationality:
BLR
Mark: 18.00
Place: 6.
Name: Krystyna ZABAWSKA
Birth Date: 14 JAN 1968
Nationality:
POL
Mark: 17.80
Place: 7.
Name: Danijela ČUROVIĆ
Birth Date: 07 MAR 1974
Nationality:
YUG
Mark: 17.50
Place: 8.
Name: Mara ROSOLEN
Birth Date: 27 JUL 1965
Nationality:
ITA
Mark: 17.08
Place: 9.
Name: Margarita RAMOS
Birth Date: 26 JUN 1966
Nationality:
ESP
Mark: 16.41
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Irina KORZHANENKO
Birth Date: 16 MAY 1974
Nationality:
RUS
Mark: 19.18
Place: 2.
Name: Corrie DE BRUIN
Birth Date: 26 OCT 1976
Nationality:
NED
Mark: 18.36
Place: 3.
Name: Stephanie STORP
Birth Date: 28 NOV 1968
Nationality:
GER
Mark: 18.08
Place: 4.
Name: Katarzyna ŻAKOWICZ
Birth Date: 12 FEB 1975
Nationality:
POL
Mark: 18.01
Place: 5.
Name: Tatyana KHORKHULYOVA
Birth Date: 15 JUL 1964
Nationality:
BLR
Mark: 18.01
Place: 6.
Name: Karolina LUNDAHL
Birth Date: 30 JUN 1968
Nationality:
FIN
Mark: 17.68
Place: 7.
Name: Katarina SEDERHOLM-HOFF
Birth Date: 18 JUN 1968
Nationality:
NOR
Mark: 16.83
Place: 8.
Name: Linda-Marie MÅRTENSSON
Birth Date: 22 JUN 1971
Nationality:
SWE
Mark: 16.79
Place: 9.
Name: Nataša ERJAVEC
Birth Date: 15 MAY 1968
Nationality:
SLO
Mark: 16.43
Women's Javelin Throw (old spec)
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Mikaela INGBERG
Birth Date: 29 JUL 1974
Nationality:
FIN
Mark: 64.49
Place: 2.
Name: Trine HATTESTAD
Birth Date: 18 APR 1966
Nationality:
NOR
Mark: 62.55
Place: 3.
Name: Tatyana SHIKOLENKO
Birth Date: 10 MAY 1968
Nationality:
RUS
Mark: 62.01
Place: 4.
Name: Nikolett SZABÓ
Birth Date: 03 MAR 1980
Nationality:
HUN
Mark: 60.64
Place: 5.
Name: Ewa RYBAK
Birth Date: 22 DEC 1974
Nationality:
POL
Mark: 60.34
Place: 6.
Name: Rita RAMANAUSKAITĖ
Birth Date: 22 NOV 1970
Nationality:
LTU
Mark: 60.26
Place: 7.
Name: Taina UPPA-KOLKKALA
Birth Date: 24 OCT 1976
Nationality:
FIN
Mark: 58.01
Place: 8.
Name: Dörthe BARBY-FRIEDRICH
Birth Date: 21 JUN 1973
Nationality:
GER
Mark: 57.12
Place: 9.
Name: Nadine AUZEIL-SCHOELLKOPF
Birth Date: 19 AUG 1964
Nationality:
FRA
Mark: 52.21
Place: 10.
Name: Aysel TAS
Birth Date: 21 OCT 1964
Nationality:
TUR
Mark: NM
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Steffi NERIUS
Birth Date: 01 JUL 1972
Nationality:
GER
Mark: 66.04
Place: 2.
Name: Mirela TZELILI
Birth Date: 21 DEC 1976
Nationality:
GRE
Mark: 65.14
Place: 3.
Name: Felicia ŢILEA-MOLDOVAN
Birth Date: 29 SEP 1967
Nationality:
ROU
Mark: 61.96
Place: 4.
Name: Heli RANTANEN
Birth Date: 26 FEB 1970
Nationality:
FIN
Mark: 60.90
Place: 5.
Name: Tanja DAMASKE
Birth Date: 16 NOV 1971
Nationality:
GER
Mark: 60.63
Place: 6.
Name: Claudia COSLOVICH
Birth Date: 26 APR 1972
Nationality:
ITA
Mark: 59.85
Place: 7.
Name: Nikola TOMEČKOVÁ-BREJCHOVÁ
Birth Date: 25 JUN 1974
Nationality:
CZE
Mark: 59.65
Place: 8.
Name: Nadezhda KOBRINA
Birth Date: 21 JAN 1972
Nationality:
UKR
Mark: 57.70
Place: 9.
Name: Ágnes BENCZENLEITNERNÉ PREISINGER
Birth Date: 03 AUG 1973
Nationality:
HUN
Mark: 55.92
Place: 10.
Name: Evfemija ŠTORGA
Birth Date: 07 OCT 1975
Nationality:
SLO
Mark: 53.73
Women's 4x400m
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 2.
Name: Romania
Birth Date:
Nationality:
ROU
Mark: 3:28.60
Place: 3.
Name: Italy
Birth Date:
Nationality:
ITA
Mark: 3:29.14
Place: 4.
Name: France
Birth Date:
Nationality:
FRA
Mark: 3:29.67
Place: 5.
Name: Belarus
Birth Date:
Nationality:
BLR
Mark: 3:37.55
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency