Home
07–14 AUG 1994

Helsinki European Championships

Event
Medals & Placing Table
Men's 100m
Quarterfinal 1, Wind: +0.7
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 2.
Name: Alexandros TERZIAN
Birth Date: 24 JUN 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.31
Place: 3.
Name: David DOLLÉ
Birth Date: 30 MAY 1969
Nationality:
SUI
Mark: 10.35
Place: 4.
Name: Kennet KJENSLI
Birth Date: 12 MAR 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.37
Place: 5.
Name: Eric PERROT
Birth Date: 26 AUG 1969
Nationality:
FRA
Mark: 10.55
Place: 6.
Name: Regillio VAN DER VLOOT
Birth Date: 17 JAN 1965
Nationality:
NED
Mark: 10.56
Place: 7.
Name: Sergey KORNELYUK
Birth Date: 01 MAY 1969
Nationality:
BLR
Mark: 10.57
Place: 8.
Name: Thomas LEANDERSSON
Birth Date: 08 FEB 1966
Nationality:
SWE
Mark: 10.70
Quarterfinal 2, Wind: -0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Aleksandr PORKHOMOVSKIY
Birth Date: 12 AUG 1972
Nationality:
RUS
Mark: 10.28
Place: 2.
Name: Oleg KRAMARENKO
Birth Date: 17 SEP 1970
Nationality:
UKR
Mark: 10.31
Place: 3.
Name: Jason JOHN
Birth Date: 17 OCT 1971
Nationality:
GBR
Mark: 10.37
Place: 4.
Name: Peter KARLSSON
Birth Date: 23 NOV 1970
Nationality:
SWE
Mark: 10.40
Place: 5.
Name: Stefan BURKART
Birth Date: 09 DEC 1957
Nationality:
SUI
Mark: 10.41
Place: 6.
Name: Lasse JUUSELA
Birth Date: 11 MAR 1972
Nationality:
FIN
Mark: 10.57
Place: 7.
Name: Ezio MADONIA
Birth Date: 07 AUG 1966
Nationality:
ITA
Mark: 10.63
Place: 8.
Name: Alexios ALEXOPOULOS
Birth Date: 21 MAY 1971
Nationality:
GRE
Mark: 10.69
Quarterfinal 3, Wind: +0.5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Geir MOEN
Birth Date: 26 JUN 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.27
Place: 2.
Name: Marc BLUME
Birth Date: 28 DEC 1973
Nationality:
GER
Mark: 10.31
Place: 3.
Name: Daniel COJOCARU
Birth Date: 27 MAY 1969
Nationality:
ROU
Mark: 10.31
Place: 4.
Name: Patrick STEVENS
Birth Date: 31 JAN 1968
Nationality:
BEL
Mark: 10.41
Place: 5.
Name: Yiannis ZISIMIDES
Birth Date: 17 AUG 1967
Nationality:
CYP
Mark: 10.51
Place: 6.
Name: Pedro Pablo NOLET
Birth Date: 01 JUN 1970
Nationality:
ESP
Mark: 10.54
Place: 7.
Name: Matias GHANSAH
Birth Date: 27 AUG 1974
Nationality:
SWE
Mark: 10.55
Place: 8.
Name: Pascal THURNHERR
Birth Date: 17 AUG 1966
Nationality:
SUI
Mark: 10.71
Quarterfinal 4, Wind: +1.4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Hermann LOMBA
Birth Date: 11 OCT 1960
Nationality:
FRA
Mark: 10.34
Place: 2.
Name: Toby BOX
Birth Date: 09 SEP 1972
Nationality:
GBR
Mark: 10.35
Place: 3.
Name: Alexandros GENOVELIS
Birth Date: 26 FEB 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.35
Place: 4.
Name: Anninos MARKOULLIDES
Birth Date: 08 FEB 1971
Nationality:
CYP
Mark: 10.40
Place: 5.
Name: Sandro FLORIS
Birth Date: 12 JUN 1965
Nationality:
ITA
Mark: 10.41
Place: 6.
Name: Andrey GRIGORYEV
Birth Date: 18 MAY 1970
Nationality:
RUS
Mark: 10.47
Place: 7.
Name: Dmytro VANYAIKIN
Birth Date: 14 JAN 1966
Nationality:
UKR
Mark: 10.54
Place: 8.
Name: Jukka VÄHÄKANGAS
Birth Date: 04 AUG 1965
Nationality:
FIN
Mark: 10.63
Round 1 1, Wind: -0.9
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Hermann LOMBA
Birth Date: 11 OCT 1960
Nationality:
FRA
Mark: 10.42
Place: 2.
Name: Alexandros TERZIAN
Birth Date: 24 JUN 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.46
Place: 3.
Name: Yiannis ZISIMIDES
Birth Date: 17 AUG 1967
Nationality:
CYP
Mark: 10.48
Place: 4.
Name: Toby BOX
Birth Date: 09 SEP 1972
Nationality:
GBR
Mark: 10.54
Place: 5.
Name: Dmytro VANYAIKIN
Birth Date: 14 JAN 1966
Nationality:
UKR
Mark: 10.57
Place: 6.
Name: Ari PAKARINEN
Birth Date: 02 MAY 1968
Nationality:
FIN
Mark: 10.62
Place: 7.
Name: Mario BONELLO
Birth Date: 28 JAN 1974
Nationality:
MLT
Mark: 11.16
Round 1 2, Wind: +0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Geir MOEN
Birth Date: 26 JUN 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.29
Place: 2.
Name: Marc BLUME
Birth Date: 28 DEC 1973
Nationality:
GER
Mark: 10.36
Place: 3.
Name: Andrey GRIGORYEV
Birth Date: 18 MAY 1970
Nationality:
RUS
Mark: 10.37
Place: 4.
Name: Alexandros GENOVELIS
Birth Date: 26 FEB 1968
Nationality:
GRE
Mark: 10.49
Place: 5.
Name: Pedro Pablo NOLET
Birth Date: 01 JUN 1970
Nationality:
ESP
Mark: 10.50
Place: 6.
Name: Jukka VÄHÄKANGAS
Birth Date: 04 AUG 1965
Nationality:
FIN
Mark: 10.54
Place: 7.
Name: Thomas LEANDERSSON
Birth Date: 08 FEB 1966
Nationality:
SWE
Mark: 10.59
Round 1 3, Wind: +0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Linford CHRISTIE
Birth Date: 02 APR 1960
Nationality:
GBR
Mark: 10.39
Place: 2.
Name: Patrick STEVENS
Birth Date: 31 JAN 1968
Nationality:
BEL
Mark: 10.41
Place: 3.
Name: Kennet KJENSLI
Birth Date: 12 MAR 1969
Nationality:
NOR
Mark: 10.44
Place: 4.
Name: Lasse JUUSELA
Birth Date: 11 MAR 1972
Nationality:
FIN
Mark: 10.54
Place: 5.
Name: Sergey KORNELYUK
Birth Date: 01 MAY 1969
Nationality:
BLR
Mark: 10.56
Place: 6.
Name: Pascal THURNHERR
Birth Date: 17 AUG 1966
Nationality:
SUI
Mark: 10.60
Place: 7.
Name: Siniša ERGOTIĆ
Birth Date: 14 SEP 1968
Nationality:
CRO
Mark: 10.80
Round 1 4, Wind: -0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Aleksandr PORKHOMOVSKIY
Birth Date: 12 AUG 1972
Nationality:
RUS
Mark: 10.34
Place: 2.
Name: Oleg KRAMARENKO
Birth Date: 17 SEP 1970
Nationality:
UKR
Mark: 10.35
Place: 3.
Name: Peter KARLSSON
Birth Date: 23 NOV 1970
Nationality:
SWE
Mark: 10.44
Place: 4.
Name: Regillio VAN DER VLOOT
Birth Date: 17 JAN 1965
Nationality:
NED
Mark: 10.52
Place: 5.
Name: Ezio MADONIA
Birth Date: 07 AUG 1966
Nationality:
ITA
Mark: 10.62
Place: 6.
Name: Marek ZALEWSKI
Birth Date: 27 JUL 1970
Nationality:
POL
Mark: 10.69
Place: 7.
Name: Frutos FEO
Birth Date: 01 JAN 1972
Nationality:
ESP
Mark: 10.74
Round 1 5, Wind: -0.4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Anninos MARKOULLIDES
Birth Date: 08 FEB 1971
Nationality:
CYP
Mark: 10.40
Place: 2.
Name: Jason JOHN
Birth Date: 17 OCT 1971
Nationality:
GBR
Mark: 10.41
Place: 3.
Name: Daniel COJOCARU
Birth Date: 27 MAY 1969
Nationality:
ROU
Mark: 10.46
Place: 4.
Name: Eric PERROT
Birth Date: 26 AUG 1969
Nationality:
FRA
Mark: 10.53
Place: 5.
Name: Stefan BURKART
Birth Date: 09 DEC 1957
Nationality:
SUI
Mark: 10.53
Place: 6.
Name: Domenico NETTIS
Birth Date: 06 JAN 1972
Nationality:
ITA
Mark: 10.63
Place: 7.
Name: Guntis ZĀLĪTIS
Birth Date: 07 MAR 1967
Nationality:
LAT
Mark: 10.75
Round 1 6, Wind: +0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: David DOLLÉ
Birth Date: 30 MAY 1969
Nationality:
SUI
Mark: 10.52
Place: 2.
Name: Sandro FLORIS
Birth Date: 12 JUN 1965
Nationality:
ITA
Mark: 10.52
Place: 3.
Name: Alexios ALEXOPOULOS
Birth Date: 21 MAY 1971
Nationality:
GRE
Mark: 10.55
Place: 4.
Name: Matias GHANSAH
Birth Date: 27 AUG 1974
Nationality:
SWE
Mark: 10.61
Place: 5.
Name: Viktor MALCHUGIN
Birth Date: 16 JAN 1961
Nationality:
RUS
Mark: 10.70
Place: 6.
Name: Kfir GOLAN
Birth Date: 10 JUN 1974
Nationality:
ISR
Mark: 10.72
Men's 1500m
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Fermín CACHO
Birth Date: 16 FEB 1969
Nationality:
ESP
Mark: 3:37.18
Place: 2.
Name: Niall BRUTON
Birth Date: 27 OCT 1971
Nationality:
IRL
Mark: 3:37.54
Place: 3.
Name: Abdelkader CHÉKHÉMANI
Birth Date: 18 JUL 1971
Nationality:
FRA
Mark: 3:37.75
Place: 4.
Name: Gareth LOUGH
Birth Date: 06 JUL 1970
Nationality:
GBR
Mark: 3:37.83
Place: 5.
Name: Rüdiger STENZEL
Birth Date: 16 APR 1968
Nationality:
GER
Mark: 3:37.84
Place: 6.
Name: Eric DUBUS
Birth Date: 28 FEB 1966
Nationality:
FRA
Mark: 3:38.02
Place: 7.
Name: Gennaro DI NAPOLI
Birth Date: 05 MAR 1968
Nationality:
ITA
Mark: 3:38.33
Place: 8.
Name: Branko ZORKO
Birth Date: 01 JUL 1967
Nationality:
CRO
Mark: 3:39.84
Place: 9.
Name: Mogens GULDBERG
Birth Date: 02 AUG 1963
Nationality:
DEN
Mark: 3:40.89
Place: 10.
Name: Christophe IMPENS
Birth Date: 09 DEC 1969
Nationality:
BEL
Mark: 3:41.25
Place: 11.
Name: Werner EDLER-MUHR
Birth Date: 04 FEB 1969
Nationality:
AUT
Mark: 3:43.08
Place: 12.
Name: Sami ALANEN
Birth Date: 28 SEP 1971
Nationality:
FIN
Mark: 3:43.58
Place: 13.
Name: Zeki ÖZTÜRK
Birth Date: 22 DEC 1965
Nationality:
TUR
Mark: 3:46.39
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Isaac VICIOSA
Birth Date: 26 DEC 1969
Nationality:
ESP
Mark: 3:39.72
Place: 2.
Name: David STRANG
Birth Date: 13 DEC 1968
Nationality:
GBR
Mark: 3:39.96
Place: 3.
Name: Andriy BULKOWSKIY
Birth Date: 22 JUL 1972
Nationality:
UKR
Mark: 3:40.05
Place: 4.
Name: Manuel PANCORBO
Birth Date: 07 JUL 1966
Nationality:
ESP
Mark: 3:40.06
Place: 5.
Name: Kevin MCKAY
Birth Date: 09 FEB 1969
Nationality:
GBR
Mark: 3:40.19
Place: 6.
Name: Jens-Peter HEROLD
Birth Date: 02 JUN 1965
Nationality:
GER
Mark: 3:40.24
Place: 7.
Name: Samir BENFARES
Birth Date: 06 JUN 1968
Nationality:
FRA
Mark: 3:40.43
Place: 8.
Name: Marcus O'SULLIVAN
Birth Date: 22 DEC 1961
Nationality:
IRL
Mark: 3:40.58
Place: 9.
Name: Azat RAKIPOV
Birth Date: 25 NOV 1968
Nationality:
BLR
Mark: 3:41.41
Place: 10.
Name: Davide TIRELLI
Birth Date: 12 AUG 1966
Nationality:
ITA
Mark: 3:42.03
Place: 11.
Name: Vyacheslav SHABUNIN
Birth Date: 27 SEP 1969
Nationality:
RUS
Mark: 3:42.91
Place: 12.
Name: Milan DRAHOŇOVSKÝ
Birth Date: 18 JUN 1966
Nationality:
CZE
Mark: 3:43.66
Men's 10,000m
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Abel ANTÓN
Birth Date: 24 OCT 1962
Nationality:
ESP
Mark: 28:06.03
Place: 2.
Name: Vincent ROUSSEAU
Birth Date: 29 JUL 1962
Nationality:
BEL
Mark: 28:06.63
Place: 3.
Name: Stephane FRANKE
Birth Date: 12 FEB 1964
Nationality:
GER
Mark: 28:07.95
Place: 4.
Name: Róbert ŠTEFKO
Birth Date: 28 MAY 1968
Nationality:
SVK
Mark: 28:08.02
Place: 5.
Name: Paulo GUERRA
Birth Date: 21 AUG 1970
Nationality:
POR
Mark: 28:10.18
Place: 6.
Name: Joao JUNQUIERA
Birth Date: 24 APR 1965
Nationality:
POR
Mark: 28:10.55
Place: 7.
Name: Jan PEŠAVA
Birth Date: 14 JAN 1972
Nationality:
CZE
Mark: 28:10.73
Place: 8.
Name: Carlos de la TORRE
Birth Date: 18 MAY 1966
Nationality:
ESP
Mark: 28:10.77
Place: 9.
Name: Mohamed EZZHER
Birth Date: 26 APR 1960
Nationality:
FRA
Mark: 28:12.54
Place: 10.
Name: Stephan FREIGANG
Birth Date: 27 SEP 1967
Nationality:
GER
Mark: 28:15.98
Place: 11.
Name: Vincenzo Massimo MODICA
Birth Date: 02 MAR 1971
Nationality:
ITA
Mark: 28:17.24
Place: 12.
Name: Zoltán KÁLDY
Birth Date: 07 JAN 1969
Nationality:
HUN
Mark: 28:22.00
Place: 13.
Name: Antonio Bordello MARTINS
Birth Date: 23 AUG 1963
Nationality:
FRA
Mark: 28:23.87
Place: 14.
Name: Khristo STEFANOV
Birth Date: 21 DEC 1970
Nationality:
BUL
Mark: 28:24.47
Place: 15.
Name: Gary STAINES
Birth Date: 03 JUL 1963
Nationality:
GBR
Mark: 28:25.60
Place: 16.
Name: Antonio SERRANO
Birth Date: 08 MAR 1965
Nationality:
ESP
Mark: 28:31.75
Place: 17.
Name: Domingos CASTRO
Birth Date: 22 NOV 1963
Nationality:
POR
Mark: 28:33.89
Place: 18.
Name: Cormac FINNERTY
Birth Date: 14 JAN 1970
Nationality:
IRL
Mark: 28:34.63
Place: 19.
Name: Risto ULMALA
Birth Date: 07 MAY 1963
Nationality:
FIN
Mark: 28:39.26
Place: 20.
Name: Stefano BALDINI
Birth Date: 25 MAY 1971
Nationality:
ITA
Mark: 28:41.82
Place: 21.
Name: Noel BERKELEY
Birth Date: 02 NOV 1964
Nationality:
IRL
Mark: 28:47.62
Place: 22.
Name: Justin HOBBS
Birth Date: 12 MAR 1969
Nationality:
GBR
Mark: 29:28.08
Place: 23.
Name: Sławomir KĄPIŃSKI
Birth Date: 14 APR 1966
Nationality:
POL
Mark: 29:59.93
Place:
Name: Francesco PANETTA
Birth Date: 10 JAN 1963
Nationality:
ITA
Mark: DNF
Men's 400mH
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Stéphane DIAGANA
Birth Date: 23 JUL 1969
Nationality:
FRA
Mark: 49.29
Place: 2.
Name: Vadim ZADOINOV
Birth Date: 24 MAY 1969
Nationality:
MDA
Mark: 49.51
Place: 3.
Name: Peter CRAMPTON
Birth Date: 04 JUN 1969
Nationality:
GBR
Mark: 49.71
Place: 4.
Name: Michael KAUL
Birth Date: 25 JUL 1967
Nationality:
GER
Mark: 50.04
Place: 5.
Name: Piotr KOTLARSKI
Birth Date: 05 JUN 1969
Nationality:
POL
Mark: 50.04
Place: 6.
Name: Daniel RITTER
Birth Date: 28 DEC 1965
Nationality:
SUI
Mark: 50.16
Place: 7.
Name: Carlos SILVA
Birth Date: 08 JUN 1974
Nationality:
POR
Mark: 50.88
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Pedro RODRÍGUES
Birth Date: 08 JUL 1971
Nationality:
POR
Mark: 49.05
Place: 2.
Name: Gary CADOGAN
Birth Date: 08 OCT 1966
Nationality:
GBR
Mark: 49.55
Place: 3.
Name: Paweł JANUSZEWSKI
Birth Date: 02 JAN 1972
Nationality:
POL
Mark: 50.01
Place: 4.
Name: Vesa-Pekka PIHLAVISTO
Birth Date: 15 APR 1965
Nationality:
FIN
Mark: 50.12
Place: 5.
Name: Marko GRANAT
Birth Date: 07 JAN 1966
Nationality:
SWE
Mark: 50.28
Place: 6.
Name: Thomas MCGUIRK
Birth Date: 02 MAR 1971
Nationality:
IRL
Mark: 50.84
Place: 7.
Name: Giorgio FRINOLLI PUZZILLI
Birth Date: 12 JUL 1970
Nationality:
ITA
Mark: 51.16
Place: 8.
Name: Kostas POCHANIS
Birth Date: 29 JUL 1973
Nationality:
CYP
Mark: 52.07
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oleg TVERDOKHLEB
Birth Date: 03 NOV 1969
Nationality:
UKR
Mark: 49.20
Place: 2.
Name: Niklas WALLENLIND
Birth Date: 21 NOV 1968
Nationality:
SWE
Mark: 49.45
Place: 3.
Name: Marc DOLLENDORF
Birth Date: 07 FEB 1966
Nationality:
BEL
Mark: 49.45
Place: 4.
Name: Dusán KOVÁCS
Birth Date: 31 JUL 1971
Nationality:
HUN
Mark: 50.01
Place: 5.
Name: Lawrence LYNCH
Birth Date: 01 NOV 1967
Nationality:
GBR
Mark: 50.24
Place: 6.
Name: Miro KOCUVAN
Birth Date: 15 JUN 1971
Nationality:
SLO
Mark: 50.30
Place: 7.
Name: Ínigo MONREAL
Birth Date: 26 SEP 1974
Nationality:
ESP
Mark: 51.51
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Edgar ITT
Birth Date: 08 JUN 1967
Nationality:
GER
Mark: 49.62
Place: 2.
Name: Fabrizio MORI
Birth Date: 28 JUN 1969
Nationality:
ITA
Mark: 49.71
Place: 3.
Name: Jozef KUCEJ
Birth Date: 23 MAR 1965
Nationality:
SVK
Mark: 49.91
Place: 4.
Name: Jean-Paul BRUWIER
Birth Date: 18 FEB 1971
Nationality:
BEL
Mark: 50.28
Place: 6.
Name: Petteri PULKKINEN
Birth Date: 10 MAY 1973
Nationality:
FIN
Mark: 51.05
Place: 7.
Name: Salvador VILA
Birth Date: 20 OCT 1969
Nationality:
ESP
Mark: 51.18
Place: 8.
Name: Marek HELINURM
Birth Date: 06 MAY 1963
Nationality:
EST
Mark: 51.87
Place: -
Name: Aleksey BAZAROV
Birth Date: 14 OCT 1963
Nationality:
ISR
Mark: DQ
Round 1 5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sven NYLANDER
Birth Date: 01 JAN 1962
Nationality:
SWE
Mark: 49.71
Place: 2.
Name: Ruslan MASHCHENKO
Birth Date: 11 NOV 1971
Nationality:
RUS
Mark: 50.28
Place: 3.
Name: Ismo HÄMEENNIEMI
Birth Date: 01 JUN 1970
Nationality:
FIN
Mark: 50.44
Place: 4.
Name: Oscar Miguel PITILLAS
Birth Date: 16 OCT 1971
Nationality:
ESP
Mark: 50.50
Place: 5.
Name: Stéphane CARISTAN
Birth Date: 31 MAY 1964
Nationality:
FRA
Mark: 50.84
Place: 6.
Name: Ashraf SABER
Birth Date: 02 APR 1973
Nationality:
ITA
Mark: 50.87
Place: 7.
Name: Helge BORMANN
Birth Date: 21 AUG 1967
Nationality:
GER
Mark: 51.49
Men's High Jump
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Leonid PUMALAINEN
Birth Date: 13 APR 1970
Nationality:
RUS
Mark: 2.26
Place: 2.
Name: Stevan ZORIĆ
Birth Date: 25 MAY 1971
Nationality:
YUG
Mark: 2.23
Place: 2.
Name: Jean-Charles GICQUEL
Birth Date: 24 FEB 1967
Nationality:
FRA
Mark: 2.23
Place: 2.
Name: Dimitros KOKOTIS
Birth Date: 12 APR 1972
Nationality:
GRE
Mark: 2.23
Place: 2.
Name: Artur PARTYKA
Birth Date: 25 JUL 1969
Nationality:
POL
Mark: 2.23
Place: 6.
Name: Ralf SONN
Birth Date: 17 JAN 1967
Nationality:
GER
Mark: 2.23
Place: 6.
Name: Steve SMITH
Birth Date: 29 MAR 1973
Nationality:
GBR
Mark: 2.23
Place: 6.
Name: Håkon SÄRNBLOM
Birth Date: 03 MAR 1966
Nationality:
NOR
Mark: 2.23
Place: 9.
Name: Juha ISOLEHTO
Birth Date: 06 JUN 1968
Nationality:
FIN
Mark: 2.20
Place: 10.
Name: Itai MARGALIT
Birth Date: 25 JAN 1970
Nationality:
ISR
Mark: 2.15
Place: 10.
Name: Normunds SIETIŅŠ
Birth Date: 17 JUL 1967
Nationality:
LAT
Mark: 2.15
Place: 12.
Name: Kristofer LAMOS
Birth Date: 01 JAN 1974
Nationality:
GER
Mark: 2.15
Place: 13.
Name: Gustavo Adolfo BECKER
Birth Date: 17 JUN 1966
Nationality:
ESP
Mark: 2.10
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Lambros PAPAKOSTAS
Birth Date: 20 OCT 1969
Nationality:
GRE
Mark: 2.26
Place: 2.
Name: Dalton GRANT
Birth Date: 08 APR 1966
Nationality:
GBR
Mark: 2.26
Place: 3.
Name: Steinar HOEN
Birth Date: 08 FEB 1971
Nationality:
NOR
Mark: 2.23
Place: 4.
Name: Wolfgang KREIßIG
Birth Date: 29 AUG 1970
Nationality:
GER
Mark: 2.23
Place: 5.
Name: Oleg ZHUKOVSKIY
Birth Date: 15 FEB 1970
Nationality:
BLR
Mark: 2.23
Place: 5.
Name: Dragutin TOPIĆ
Birth Date: 12 MAR 1971
Nationality:
YUG
Mark: 2.23
Place: 5.
Name: Jarosław KOTEWICZ
Birth Date: 16 MAR 1969
Nationality:
POL
Mark: 2.23
Place: 8.
Name: Brendan REILLY
Birth Date: 23 DEC 1972
Nationality:
GBR
Mark: 2.20
Place: 9.
Name: Robert KOŁODZIEJCZYK
Birth Date: 03 AUG 1970
Nationality:
POL
Mark: 2.20
Place: 9.
Name: Roberto FERRARI
Birth Date: 24 MAR 1967
Nationality:
ITA
Mark: 2.20
Place: 11.
Name: Sorin MATEI
Birth Date: 06 JUL 1963
Nationality:
ROU
Mark: 2.15
Place: 12.
Name: Mark MANDY
Birth Date: 19 NOV 1972
Nationality:
IRL
Mark: 2.15
Place: 13.
Name: Zoltán BAKLER
Birth Date: 01 DEC 1971
Nationality:
HUN
Mark: 2.10
Men's Javelin Throw
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Raymond HECHT
Birth Date: 11 NOV 1968
Nationality:
GER
Mark: 82.54
Place: 2.
Name: Steve BACKLEY
Birth Date: 12 FEB 1969
Nationality:
GBR
Mark: 81.58
Place: 3.
Name: Donald-Aik SILD
Birth Date: 03 OCT 1968
Nationality:
EST
Mark: 81.12
Place: 4.
Name: Patrik BODÉN
Birth Date: 30 JUN 1967
Nationality:
SWE
Mark: 80.94
Place: 5.
Name: Vladimir SASIMOVICH
Birth Date: 14 SEP 1968
Nationality:
BLR
Mark: 78.98
Place: 6.
Name: Harri HAKKARAINEN
Birth Date: 16 OCT 1969
Nationality:
FIN
Mark: 78.82
Place: 7.
Name: Konstantinos GATSIOUDIS
Birth Date: 17 DEC 1973
Nationality:
GRE
Mark: 78.56
Place: 8.
Name: Andrey SHEVCHUK
Birth Date: 08 MAR 1970
Nationality:
RUS
Mark: 78.56
Place: 9.
Name: Sigurdur EINNARSSON
Birth Date: 28 SEP 1962
Nationality:
ISL
Mark: 77.22
Place: 10.
Name: Colin MACKENZIE
Birth Date: 30 JUN 1963
Nationality:
GBR
Mark: 74.00
Place: 11.
Name: Miloš STEIGAUF
Birth Date: 05 FEB 1969
Nationality:
CZE
Mark: 73.82
Place: 12.
Name: Ivan MUSTAPIĆ
Birth Date: 09 JUL 1966
Nationality:
CRO
Mark: 72.50
Place: 13.
Name: Havard JOHANSEN
Birth Date: 23 JAN 1968
Nationality:
NOR
Mark: 72.44
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Seppo RÄTY
Birth Date: 27 APR 1962
Nationality:
FIN
Mark: 84.76
Place: 2.
Name: Mick HILL
Birth Date: 22 OCT 1964
Nationality:
GBR
Mark: 84.44
Place: 3.
Name: Jan ŽELEZNÝ
Birth Date: 16 JUN 1966
Nationality:
CZE
Mark: 83.88
Place: 4.
Name: Terry MCHUGH
Birth Date: 22 AUG 1963
Nationality:
IRL
Mark: 82.14
Place: 5.
Name: Andrey MORUYEV
Birth Date: 06 MAY 1970
Nationality:
RUS
Mark: 81.58
Place: 6.
Name: Dag WENNLUND
Birth Date: 09 OCT 1963
Nationality:
SWE
Mark: 80.30
Place: 7.
Name: Boris HENRY
Birth Date: 14 DEC 1973
Nationality:
GER
Mark: 79.22
Place: 8.
Name: Yuriy RYBIN
Birth Date: 05 MAR 1963
Nationality:
RUS
Mark: 76.38
Place: 9.
Name: Juha LAUKKANEN
Birth Date: 06 JAN 1969
Nationality:
FIN
Mark: 75.86
Place: 10.
Name: Mirosław WITEK
Birth Date: 24 APR 1967
Nationality:
POL
Mark: 75.26
Place: 11.
Name: Peter BLANK
Birth Date: 10 APR 1962
Nationality:
GER
Mark: 74.88
Place: 12.
Name: Marek KALETA
Birth Date: 17 DEC 1961
Nationality:
EST
Mark: 74.46
Place:
Name: Marcis ŠTROBINDERS
Birth Date: 12 JUN 1966
Nationality:
LAT
Mark: NM
Women's 100m
Semifinal 2, Wind: +1.0
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Irina PRIVALOVA
Birth Date: 22 NOV 1968
Nationality:
RUS
Mark: 11.18
Place: 2.
Name: Melanie PASCHKE
Birth Date: 29 JUN 1970
Nationality:
GER
Mark: 11.30
Place: 3.
Name: Nelli COOMAN
Birth Date: 06 JUN 1964
Nationality:
NED
Mark: 11.38
Place: 4.
Name: Sanna KYLLÖNEN
Birth Date: 09 MAR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 11.56
Place: 5.
Name: Desislava DIMITROVA
Birth Date: 19 JUN 1972
Nationality:
BUL
Mark: 11.56
Place: 6.
Name: Patricia GIRARD
Birth Date: 08 APR 1968
Nationality:
FRA
Mark: 11.58
Place: 7.
Name: Stephanie DOUGLAS
Birth Date: 22 JAN 1969
Nationality:
GBR
Mark: 11.60
Place: 8.
Name: Natalya ANISIMOVA
Birth Date: 08 MAY 1973
Nationality:
RUS
Mark: 11.63
Quarterfinal 1, Wind: +1.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Melanie PASCHKE
Birth Date: 29 JUN 1970
Nationality:
GER
Mark: 11.31
Place: 2.
Name: Nelli COOMAN
Birth Date: 06 JUN 1964
Nationality:
NED
Mark: 11.41
Place: 3.
Name: Petya PENDAREVA
Birth Date: 20 JAN 1971
Nationality:
BUL
Mark: 11.44
Place: 4.
Name: Natalya ANISIMOVA
Birth Date: 08 MAY 1973
Nationality:
RUS
Mark: 11.48
Place: 5.
Name: Patricia GIRARD
Birth Date: 08 APR 1968
Nationality:
FRA
Mark: 11.52
Place: 6.
Name: Lucrécia JARDIM
Birth Date: 28 JAN 1971
Nationality:
POR
Mark: 11.57
Place: 7.
Name: Marcia RICHARDSON
Birth Date: 10 FEB 1972
Nationality:
GBR
Mark: 11.71
Place: 8.
Name: Giada GALLINA
Birth Date: 01 DEC 1973
Nationality:
ITA
Mark: 11.79
Quarterfinal 2, Wind: +0.9
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Zhanna TARNOPOLSKAYA
Birth Date: 06 JUL 1972
Nationality:
UKR
Mark: 11.01
Place: 2.
Name: Marina TRANDENKOVA
Birth Date: 07 JAN 1967
Nationality:
RUS
Mark: 11.35
Place: 3.
Name: Desislava DIMITROVA
Birth Date: 19 JUN 1972
Nationality:
BUL
Mark: 11.36
Place: 4.
Name: Jacqueline POELMAN
Birth Date: 05 OCT 1973
Nationality:
NED
Mark: 11.37
Place: 5.
Name: Stephanie DOUGLAS
Birth Date: 22 JAN 1969
Nationality:
GBR
Mark: 11.40
Place: 6.
Name: Sabine TRÖGER-FUCHS
Birth Date: 07 JUN 1967
Nationality:
AUT
Mark: 11.44
Place: 7.
Name: Katerina THANOU
Birth Date: 01 FEB 1975
Nationality:
GRE
Mark: 11.68
Place: 8.
Name: Sara WÜEST
Birth Date: 04 AUG 1969
Nationality:
SUI
Mark: 11.70
Quarterfinal 3, Wind: +0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Irina PRIVALOVA
Birth Date: 22 NOV 1968
Nationality:
RUS
Mark: 11.20
Place: 2.
Name: Anelia NUNEVA
Birth Date: 30 JUN 1962
Nationality:
BUL
Mark: 11.33
Place: 3.
Name: Paula DUNN-THOMAS
Birth Date: 03 DEC 1964
Nationality:
GBR
Mark: 11.42
Place: 4.
Name: Sanna KYLLÖNEN
Birth Date: 09 MAR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 11.44
Place: 5.
Name: Bettina ZIPP
Birth Date: 29 APR 1972
Nationality:
GER
Mark: 11.45
Place: 6.
Name: Odiah SIDIBÉ
Birth Date: 13 JAN 1970
Nationality:
FRA
Mark: 11.59
Place: 7.
Name: Irina SLYUSAR
Birth Date: 19 MAR 1963
Nationality:
UKR
Mark: 11.62
Place: 8.
Name: Regula ANLIKER-AEBI
Birth Date: 12 NOV 1965
Nationality:
SUI
Mark: 11.68
Round 1 1, Wind: -0.6
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Melanie PASCHKE
Birth Date: 29 JUN 1970
Nationality:
GER
Mark: 11.40
Place: 2.
Name: Desislava DIMITROVA
Birth Date: 19 JUN 1972
Nationality:
BUL
Mark: 11.43
Place: 3.
Name: Odiah SIDIBÉ
Birth Date: 13 JAN 1970
Nationality:
FRA
Mark: 11.60
Place: 4.
Name: Sara WÜEST
Birth Date: 04 AUG 1969
Nationality:
SUI
Mark: 11.65
Place: 5.
Name: Katerina KOFFA
Birth Date: 10 APR 1969
Nationality:
GRE
Mark: 11.71
Place: 6.
Name: Aksel GÜRCAN
Birth Date: 02 JAN 1973
Nationality:
TUR
Mark: 11.81
Round 1 2, Wind: +0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Zhanna TARNOPOLSKAYA
Birth Date: 06 JUL 1972
Nationality:
UKR
Mark: 11.13
Place: 2.
Name: Sanna KYLLÖNEN
Birth Date: 09 MAR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 11.50
Place: 3.
Name: Sabine TRÖGER-FUCHS
Birth Date: 07 JUN 1967
Nationality:
AUT
Mark: 11.56
Place: 4.
Name: Giada GALLINA
Birth Date: 01 DEC 1973
Nationality:
ITA
Mark: 11.66
Place: 5.
Name: Marcia RICHARDSON
Birth Date: 10 FEB 1972
Nationality:
GBR
Mark: 11.69
Place: 6.
Name: Odile SINGA
Birth Date: 29 DEC 1967
Nationality:
FRA
Mark: 11.74
Place: 7.
Name: Margaret MAN TINGH-HAUG
Birth Date: 28 NOV 1968
Nationality:
SUI
Mark: 11.80
Round 1 3, Wind: +0.4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Paula DUNN-THOMAS
Birth Date: 03 DEC 1964
Nationality:
GBR
Mark: 11.37
Place: 2.
Name: Patricia GIRARD
Birth Date: 08 APR 1968
Nationality:
FRA
Mark: 11.47
Place: 3.
Name: Natalya ANISIMOVA
Birth Date: 08 MAY 1973
Nationality:
RUS
Mark: 11.47
Place: 4.
Name: Bettina ZIPP
Birth Date: 29 APR 1972
Nationality:
GER
Mark: 11.50
Place: 5.
Name: Irina SLYUSAR
Birth Date: 19 MAR 1963
Nationality:
UKR
Mark: 11.66
Place: 6.
Name: Éva BARATI
Birth Date: 27 DEC 1968
Nationality:
HUN
Mark: 11.72
Place: 7.
Name: Dagmar HÖLBL
Birth Date: 28 JUN 1971
Nationality:
AUT
Mark: 11.94
Round 1 4, Wind: +0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nelli COOMAN
Birth Date: 06 JUN 1964
Nationality:
NED
Mark: 11.35
Place: 2.
Name: Marina TRANDENKOVA
Birth Date: 07 JAN 1967
Nationality:
RUS
Mark: 11.40
Place: 3.
Name: Petya PENDAREVA
Birth Date: 20 JAN 1971
Nationality:
BUL
Mark: 11.41
Place: 4.
Name: Lucrécia JARDIM
Birth Date: 28 JAN 1971
Nationality:
POR
Mark: 11.56
Place: 5.
Name: Katerina THANOU
Birth Date: 01 FEB 1975
Nationality:
GRE
Mark: 11.62
Round 1 5, Wind: +0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Irina PRIVALOVA
Birth Date: 22 NOV 1968
Nationality:
RUS
Mark: 11.38
Place: 2.
Name: Anelia NUNEVA
Birth Date: 30 JUN 1962
Nationality:
BUL
Mark: 11.51
Place: 3.
Name: Jacqueline POELMAN
Birth Date: 05 OCT 1973
Nationality:
NED
Mark: 11.52
Place: 4.
Name: Stephanie DOUGLAS
Birth Date: 22 JAN 1969
Nationality:
GBR
Mark: 11.60
Place: 5.
Name: Regula ANLIKER-AEBI
Birth Date: 12 NOV 1965
Nationality:
SUI
Mark: 11.65
Place: 6.
Name: Anzhela KRAVCHENKO
Birth Date: 25 JAN 1971
Nationality:
UKR
Mark: 11.78
Place: 7.
Name: Anu PIRTTIMAA
Birth Date: 04 JUN 1972
Nationality:
FIN
Mark: 11.81
Women's 800m
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Natalya DUKHNOVA
Birth Date: 16 JUL 1966
Nationality:
BLR
Mark: 2:04.49
Place: 2.
Name: Irina BIRYUKOVA-SAMOROKOVA
Birth Date: 06 DEC 1964
Nationality:
RUS
Mark: 2:04.52
Place: 3.
Name: Diane MODAHL-EDWARDS
Birth Date: 17 JUN 1966
Nationality:
GBR
Mark: 2:04.56
Place: 4.
Name: Małgorzata RYDZ
Birth Date: 18 JAN 1967
Nationality:
POL
Mark: 2:04.57
Place: 5.
Name: Ester GOOSSENS
Birth Date: 21 FEB 1972
Nationality:
NED
Mark: 2:04.96
Place: 6.
Name: Ludmila FORMANOVÁ
Birth Date: 02 JAN 1974
Nationality:
CZE
Mark: 2:05.29
Place: 7.
Name: Satu JAASKELAINEN
Birth Date: 04 APR 1970
Nationality:
FIN
Mark: 2:08.38
Place: 8.
Name: Aisling MOLLOY
Birth Date: 12 JUN 1964
Nationality:
IRL
Mark: 2:08.46
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Carla SACRAMENTO
Birth Date: 10 DEC 1971
Nationality:
POR
Mark: 2:01.86
Place: 2.
Name: Lyubov GURINA
Birth Date: 06 AUG 1957
Nationality:
RUS
Mark: 2:01.87
Place: 3.
Name: Maria AKRAKA
Birth Date: 07 JUL 1966
Nationality:
SWE
Mark: 2:01.91
Place: 4.
Name: Kati KOVACS
Birth Date: 07 SEP 1973
Nationality:
GER
Mark: 2:02.04
Place: 5.
Name: Karen GYDESEN
Birth Date: 03 JUN 1967
Nationality:
DEN
Mark: 2:02.05
Place: 6.
Name: Anna BRZEZIŃSKA
Birth Date: 09 JAN 1971
Nationality:
POL
Mark: 2:02.10
Place: 7.
Name: Ann GRIFFITHS
Birth Date: 20 AUG 1965
Nationality:
GBR
Mark: 2:02.42
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Patricia DJATÉ-TAILLARD
Birth Date: 03 JAN 1971
Nationality:
FRA
Mark: 2:02.19
Place: 2.
Name: Lyudmila ROGACHOVA
Birth Date: 30 OCT 1966
Nationality:
RUS
Mark: 2:02.74
Place: 3.
Name: Stella JONGMANS
Birth Date: 17 MAY 1971
Nationality:
NED
Mark: 2:02.85
Place: 4.
Name: Christine WACHTEL
Birth Date: 06 JAN 1965
Nationality:
GER
Mark: 2:03.13
Place: 5.
Name: Malin EWERLÖF
Birth Date: 02 JUN 1972
Nationality:
SWE
Mark: 2:03.19
Place: 6.
Name: Olena ZAVADSKAYA
Birth Date: 24 DEC 1964
Nationality:
UKR
Mark: 2:03.20
Place: 7.
Name: Marjo VENÄLÄINEN
Birth Date: 29 MAY 1971
Nationality:
FIN
Mark: 2:04.81
Women's 3000m
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sonia O'SULLIVAN
Birth Date: 28 NOV 1969
Nationality:
IRL
Mark: 8:51.30
Place: 2.
Name: Olga CHURBANOVA
Birth Date: 16 JUL 1965
Nationality:
RUS
Mark: 8:52.47
Place: 3.
Name: Alison WYETH
Birth Date: 26 MAY 1964
Nationality:
GBR
Mark: 8:52.68
Place: 4.
Name: Sonia MCGEORGE
Birth Date: 02 NOV 1964
Nationality:
GBR
Mark: 8:52.73
Place: 5.
Name: Roberta BRUNET
Birth Date: 20 MAY 1965
Nationality:
ITA
Mark: 8:52.80
Place: 6.
Name: Cristina MISAROS
Birth Date: 1969
Nationality:
ROU
Mark: 8:52.98
Place: 7.
Name: Farida FATES
Birth Date: 02 FEB 1962
Nationality:
FRA
Mark: 8:55.17
Place: 8.
Name: Grete KOENS
Birth Date: 26 MAY 1967
Nationality:
NED
Mark: 8:56.21
Place: 9.
Name: Anita PHILPOTT
Birth Date: 24 JUL 1969
Nationality:
IRL
Mark: 8:57.74
Place: 10.
Name: Yelena KALEDINA
Birth Date: 28 OCT 1966
Nationality:
RUS
Mark: 8:58.86
Place: 11.
Name: Gunhild HALLE-HAUGEN
Birth Date: 01 JUN 1972
Nationality:
NOR
Mark: 8:59.11
Place: 12.
Name: Renata PARADOWSKA-SOBIESAK
Birth Date: 14 JUN 1970
Nationality:
POL
Mark: 9:01.95
Place: 13.
Name: Estela ESTÉVEZ
Birth Date: 24 FEB 1965
Nationality:
ESP
Mark: 9:03.02
Place: 14.
Name: Serap AKTAS
Birth Date: 25 SEP 1971
Nationality:
TUR
Mark: 9:07.04
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yvonne MURRAY
Birth Date: 04 OCT 1964
Nationality:
GBR
Mark: 8:54.46
Place: 2.
Name: Lyudmila BORISOVA
Birth Date: 03 AUG 1966
Nationality:
RUS
Mark: 8:54.99
Place: 3.
Name: Gabriela SZABO
Birth Date: 14 NOV 1975
Nationality:
ROU
Mark: 8:55.83
Place: 4.
Name: Päivi TIKKANEN
Birth Date: 19 JAN 1960
Nationality:
FIN
Mark: 8:56.99
Place: 5.
Name: Nadia DANDOLO
Birth Date: 11 SEP 1962
Nationality:
ITA
Mark: 8:57.38
Place: 6.
Name: Brynhild SYNSTNES
Birth Date: 20 APR 1971
Nationality:
NOR
Mark: 8:58.75
Place: 7.
Name: Hilde STAVIK
Birth Date: 06 SEP 1962
Nationality:
NOR
Mark: 8:58.80
Place: 8.
Name: Silvia SOMMAGGIO
Birth Date: 20 NOV 1969
Nationality:
ITA
Mark: 8:59.58
Place: 9.
Name: Anikó JAVOS
Birth Date: 14 JAN 1971
Nationality:
HUN
Mark: 9:01.98
Place: 10.
Name: Milka MIKHAYLOVA
Birth Date: 23 MAY 1972
Nationality:
BUL
Mark: 9:02.74
Place: 11.
Name: Andrea KARHOFF
Birth Date: 20 MAY 1974
Nationality:
GER
Mark: 9:07.64
Place: 12.
Name: Julia VAQUERO
Birth Date: 18 SEP 1970
Nationality:
ESP
Mark: 9:11.76
Place: 13.
Name: Geraldine HENDRICKEN
Birth Date: 19 APR 1970
Nationality:
IRL
Mark: 9:30.81
Place:
Name: Marina BASTOS
Birth Date: 07 JUL 1971
Nationality:
POR
Mark: DNF
Women's 100mH
Round 1 2, Wind: +0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Svetla DIMITROVA-PISHTIKOVA
Birth Date: 27 JAN 1970
Nationality:
BUL
Mark: 12.72
Place: 2.
Name: Brigita BUKOVEC
Birth Date: 21 MAY 1970
Nationality:
SLO
Mark: 12.96
Place: 3.
Name: Kristin PATZWAHL
Birth Date: 16 JUL 1965
Nationality:
GER
Mark: 13.21
Place: 4.
Name: María José MARDOMINGO
Birth Date: 27 JAN 1969
Nationality:
ESP
Mark: 13.24
Place: 5.
Name: Monique ÉWANJÉ-ÉPÉE
Birth Date: 11 JUL 1967
Nationality:
FRA
Mark: 13.29
Place: 6.
Name: Sandra BARREIRO
Birth Date: 08 FEB 1972
Nationality:
POR
Mark: 13.44
Place: 7.
Name: Gudrún ARNARDÓTTIR
Birth Date: 24 SEP 1971
Nationality:
ISL
Mark: 13.53
Round 1 3, Wind: -0.6
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Tatyana RESHETNIKOVA
Birth Date: 14 OCT 1966
Nationality:
RUS
Mark: 12.89
Place: 2.
Name: Julie BAUMANN
Birth Date: 17 JUN 1964
Nationality:
SUI
Mark: 12.91
Place: 3.
Name: Anne PIQUEREAU
Birth Date: 15 JUN 1964
Nationality:
FRA
Mark: 13.27
Place: 4.
Name: Samantha FARQUHARSON
Birth Date: 15 DEC 1969
Nationality:
GBR
Mark: 13.33
Place: 5.
Name: Erica NICOLAE
Birth Date: 10 AUG 1973
Nationality:
ROU
Mark: 13.52
Place: 6.
Name: Lina PEKKOLA
Birth Date: 23 MAR 1973
Nationality:
FIN
Mark: 13.72
Round 1 4, Wind: +0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yuliya GRAUDYN-FILIPPOVA
Birth Date: 13 NOV 1970
Nationality:
RUS
Mark: 12.93
Place: 2.
Name: Carla TUZZI
Birth Date: 02 JUN 1967
Nationality:
ITA
Mark: 13.03
Place: 3.
Name: Yordanka DONKOVA
Birth Date: 28 SEP 1961
Nationality:
BUL
Mark: 13.06
Place: 4.
Name: Nadége JOSEPH
Birth Date: 12 AUG 1973
Nationality:
FRA
Mark: 13.23
Place: 5.
Name: Clova COURT
Birth Date: 10 FEB 1960
Nationality:
GBR
Mark: 13.23
Place: 6.
Name: Sylvia DETHIER
Birth Date: 20 MAY 1965
Nationality:
BEL
Mark: 13.45
Place: 7.
Name: Véronique LINSTER
Birth Date: 13 JUN 1968
Nationality:
LUX
Mark: 13.68
Women's Triple Jump
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Inna LASOVSKAYA
Birth Date: 17 DEC 1969
Nationality:
RUS
Mark: 14.33
Place: 2.
Name: Inessa KRAVETS
Birth Date: 05 OCT 1966
Nationality:
UKR
Mark: 14.08
Place: 3.
Name: Anna BIRYUKOVA
Birth Date: 27 SEP 1967
Nationality:
RUS
Mark: 13.94
Place: 4.
Name: María Concepción PAREDES
Birth Date: 19 JUL 1970
Nationality:
ESP
Mark: 13.78
Place: 5.
Name: Rachel KIRBY
Birth Date: 18 MAY 1969
Nationality:
GBR
Mark: 13.64
Place: 6.
Name: Michelle GRIFFITH-ROBINSON
Birth Date: 06 OCT 1971
Nationality:
GBR
Mark: 13.64
Place: 7.
Name: Betty LISE
Birth Date: 05 SEP 1972
Nationality:
FRA
Mark: 13.35
Place: 8.
Name: Petra LOBINGER
Birth Date: 24 JAN 1967
Nationality:
GER
Mark: 13.18
Place: 9.
Name: Yelena STAKHOVA
Birth Date: 04 JAN 1969
Nationality:
BLR
Mark: 13.14
Place: 10.
Name: Marika SALMINEN
Birth Date: 10 MAY 1971
Nationality:
FIN
Mark: 12.97
Place: 11.
Name: Anni PAANANEN
Birth Date: 29 APR 1971
Nationality:
FIN
Mark: 12.95
Place:
Name: Iva PRANDZHEVA
Birth Date: 15 FEB 1972
Nationality:
BUL
Mark: NM
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yolanda CHEN
Birth Date: 26 JUL 1961
Nationality:
RUS
Mark: 14.15
Place: 2.
Name: Ramona MOLZAN
Birth Date: 01 AUG 1971
Nationality:
GER
Mark: 13.96
Place: 3.
Name: Rodica MATEESCU
Birth Date: 13 MAR 1971
Nationality:
ROU
Mark: 13.89
Place: 4.
Name: Šárka KAŠPÁRKOVÁ
Birth Date: 20 MAY 1971
Nationality:
CZE
Mark: 13.87
Place: 5.
Name: Helga RADTKE
Birth Date: 16 MAY 1962
Nationality:
GER
Mark: 13.84
Place: 6.
Name: Barbara LAH
Birth Date: 24 MAR 1972
Nationality:
ITA
Mark: 13.59
Place: 7.
Name: Valérie GUIYOULE
Birth Date: 03 AUG 1972
Nationality:
FRA
Mark: 13.55
Place: 8.
Name: Ashia HANSEN
Birth Date: 05 DEC 1971
Nationality:
GBR
Mark: 13.45
Place: 9.
Name: Natalya KLIMOVETS
Birth Date: 11 JUL 1974
Nationality:
BLR
Mark: 13.37
Place: 10.
Name: Carina KJELLMAN
Birth Date: 03 SEP 1963
Nationality:
FIN
Mark: 13.34
Place: 11.
Name: Virge NAERIS
Birth Date: 12 DEC 1969
Nationality:
EST
Mark: 13.16
Place: 12.
Name: Jelena BLAZEVICA
Birth Date: 11 MAY 1970
Nationality:
LAT
Mark: 13.02
Place: -
Name: Sofiya BOZHANOVA
Birth Date: 04 OCT 1967
Nationality:
BUL
Mark: DQ
Women's Shot Put
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Vita PAVLYSH
Birth Date: 15 JAN 1969
Nationality:
UKR
Mark: 19.61
Place: 2.
Name: Astrid KUMBERNUSS
Birth Date: 05 FEB 1970
Nationality:
GER
Mark: 19.49
Place: 3.
Name: Svetla MITKOVA-SINIRTAS
Birth Date: 17 JUN 1964
Nationality:
BUL
Mark: 19.49
Place: 4.
Name: Stephanie STORP
Birth Date: 28 NOV 1968
Nationality:
GER
Mark: 19.39
Place: 5.
Name: Larisa PELESHENKO
Birth Date: 29 FEB 1964
Nationality:
RUS
Mark: 19.01
Place: 6.
Name: Kathrin NEIMKE
Birth Date: 18 JUL 1966
Nationality:
GER
Mark: 18.94
Place: 7.
Name: Valentina FEDYUSHINA
Birth Date: 10 FEB 1965
Nationality:
UKR
Mark: 18.91
Place: 8.
Name: Anna ROMANOVA
Birth Date: 09 MAR 1968
Nationality:
RUS
Mark: 18.40
Place: 9.
Name: Krystyna ZABAWSKA
Birth Date: 14 JAN 1968
Nationality:
POL
Mark: 17.50
Place: 10.
Name: Danguolé URBIKIENĖ-BIMBAITĖ
Birth Date: 10 DEC 1962
Nationality:
LTU
Mark: 17.37
Place: 11.
Name: Marika TULINIEMI
Birth Date: 19 JUL 1974
Nationality:
FIN
Mark: 16.77
Place: 12.
Name: Nataša ERJAVEC
Birth Date: 15 MAY 1968
Nationality:
SLO
Mark: 16.34
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Stephanie STORP
Birth Date: 28 NOV 1968
Nationality:
GER
Mark: 18.85
Place: 2.
Name: Larisa PELESHENKO
Birth Date: 29 FEB 1964
Nationality:
RUS
Mark: 18.32
Place: 3.
Name: Svetla MITKOVA-SINIRTAS
Birth Date: 17 JUN 1964
Nationality:
BUL
Mark: 18.24
Place: 4.
Name: Valentina FEDYUSHINA
Birth Date: 10 FEB 1965
Nationality:
UKR
Mark: 18.04
Place: 5.
Name: Danguolé URBIKIENĖ-BIMBAITĖ
Birth Date: 10 DEC 1962
Nationality:
LTU
Mark: 17.22
Place: 6.
Name: Marika TULINIEMI
Birth Date: 19 JUL 1974
Nationality:
FIN
Mark: 17.05
Place: 7.
Name: Nataša ERJAVEC
Birth Date: 15 MAY 1968
Nationality:
SLO
Mark: 16.98
Place: 8.
Name: Margaret LYNES
Birth Date: 19 FEB 1963
Nationality:
GBR
Mark: 16.16
Place: 9.
Name: Linda-Marie MÅRTENSSON
Birth Date: 22 JUN 1971
Nationality:
SWE
Mark: 15.90
Place: 10.
Name: Elvira URUSOVA-NIKITINA
Birth Date: 02 FEB 1966
Nationality:
GEO
Mark: 15.73
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Astrid KUMBERNUSS
Birth Date: 05 FEB 1970
Nationality:
GER
Mark: 18.41
Place: 2.
Name: Anna ROMANOVA
Birth Date: 09 MAR 1968
Nationality:
RUS
Mark: 18.39
Place: 3.
Name: Vita PAVLYSH
Birth Date: 15 JAN 1969
Nationality:
UKR
Mark: 18.29
Place: 4.
Name: Kathrin NEIMKE
Birth Date: 18 JUL 1966
Nationality:
GER
Mark: 18.08
Place: 5.
Name: Krystyna ZABAWSKA
Birth Date: 14 JAN 1968
Nationality:
POL
Mark: 17.98
Place: 6.
Name: Karolina LUNDAHL
Birth Date: 30 JUN 1968
Nationality:
FIN
Mark: 16.82
Place: 7.
Name: Myrtle AUGEE
Birth Date: 04 FEB 1965
Nationality:
GBR
Mark: 16.77
Place: 8.
Name: Corrie DE BRUIN
Birth Date: 26 OCT 1976
Nationality:
NED
Mark: 16.66
Place: 9.
Name: Eha RÜNNE
Birth Date: 25 MAY 1963
Nationality:
EST
Mark: 16.66
Place: 10.
Name: Katarina SEDERHOLM-HOFF
Birth Date: 18 JUN 1968
Nationality:
FIN
Mark: 15.72
Women's Marathon
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Manuela MACHADO
Birth Date: 09 AUG 1963
Nationality:
POR
Mark: 2:29:54
Place: 2.
Name: Maria CURATOLO
Birth Date: 12 OCT 1963
Nationality:
ITA
Mark: 2:30:33
Place: 3.
Name: Adriana BARBU
Birth Date: 17 JAN 1961
Nationality:
ROU
Mark: 2:30:55
Place: 4.
Name: Ornella FERRARA
Birth Date: 17 APR 1968
Nationality:
ITA
Mark: 2:31:57
Place: 5.
Name: Anuta CATUNA
Birth Date: 01 OCT 1968
Nationality:
ROU
Mark: 2:32:51
Place: 6.
Name: Ritva LEMETTINEN
Birth Date: 09 SEP 1960
Nationality:
FIN
Mark: 2:33:05
Place: 7.
Name: Kirsi MATTILA
Birth Date: 17 MAR 1962
Nationality:
FIN
Mark: 2:33:32
Place: 8.
Name: Rosanna MUNEROTTO
Birth Date: 03 DEC 1962
Nationality:
ITA
Mark: 2:34:32
Place: 9.
Name: Anna VILLANI
Birth Date: 11 JUN 1966
Nationality:
ITA
Mark: 2:34:46
Place: 10.
Name: Lidia ŞIMON
Birth Date: 04 SEP 1973
Nationality:
ROU
Mark: 2:36:14
Place: 11.
Name: Danielle SANDERSON
Birth Date: 26 OCT 1962
Nationality:
GBR
Mark: 2:36:29
Place: 12.
Name: Firaya SULTANOVA-ZHDANOVA
Birth Date: 29 APR 1961
Nationality:
RUS
Mark: 2:36:50
Place: 13.
Name: Judit FÖLDINGNÉ NAGY
Birth Date: 09 DEC 1965
Nationality:
HUN
Mark: 2:37:22
Place: 14.
Name: Ana Isabel ALONSO
Birth Date: 16 AUG 1963
Nationality:
ESP
Mark: 2:37:36
Place: 15.
Name: Marie Helene OHIER
Birth Date: 24 FEB 1961
Nationality:
FRA
Mark: 2:37:38
Place: 16.
Name: Maryse LE GALLO
Birth Date: 27 APR 1960
Nationality:
FRA
Mark: 2:38:26
Place: 17.
Name: Elisabeth KRIEG
Birth Date: 14 MAR 1961
Nationality:
SUI
Mark: 2:38:27
Place: 18.
Name: Isabell GUILLOT
Birth Date: 25 OCT 1961
Nationality:
FRA
Mark: 2:40:20
Place: 19.
Name: Marjan FRERIKS
Birth Date: 13 DEC 1961
Nationality:
NED
Mark: 2:40:21
Place: 20.
Name: Izabela ZATORSKA
Birth Date: 06 OCT 1962
Nationality:
POL
Mark: 2:40:31
Place: 21.
Name: Bettina SABATINI
Birth Date: 21 MAR 1966
Nationality:
ITA
Mark: 2:40:32
Place: 22.
Name: Marian SUTTON
Birth Date: 07 OCT 1963
Nationality:
GBR
Mark: 2:40:34
Place: 23.
Name: Anna RYBICKA
Birth Date: 23 SEP 1963
Nationality:
POL
Mark: 2:40:47
Place: 24.
Name: Cristina POMACU
Birth Date: 15 SEP 1973
Nationality:
ROU
Mark: 2:40:48
Place: 25.
Name: Ramiya BURANGULOVA
Birth Date: 11 JUL 1961
Nationality:
RUS
Mark: 2:41:15
Place: 26.
Name: Jane SALUMÄE
Birth Date: 17 JAN 1968
Nationality:
EST
Mark: 2:42:02
Place: 27.
Name: Lidia CAMBERG
Birth Date: 31 JAN 1962
Nationality:
POL
Mark: 2:42:11
Place: 28.
Name: Marzanna HELBIK
Birth Date: 11 SEP 1961
Nationality:
POL
Mark: 2:42:14
Place: 29.
Name: Rosario MURCIA
Birth Date: 23 SEP 1964
Nationality:
FRA
Mark: 2:43:15
Place: 30.
Name: Lesley TURNER
Birth Date: 01 AUG 1966
Nationality:
GBR
Mark: 2:45:16
Place: 31.
Name: Alison ROSE
Birth Date: 27 SEP 1967
Nationality:
GBR
Mark: 2:45:19
Place: 32.
Name: Linda RUSHMERE
Birth Date: 14 NOV 1959
Nationality:
GBR
Mark: 2:45:24
Place: 33.
Name: Pia RUOTSALAINEN
Birth Date: 09 JUL 1974
Nationality:
FIN
Mark: 2:45:58
Place: 34.
Name: Francoise BONNET
Birth Date: 08 APR 1957
Nationality:
FRA
Mark: 2:49:00
Place: 35.
Name: Teresa DYER
Birth Date: 29 SEP 1959
Nationality:
GBR
Mark: 2:50:23
Place: 36.
Name: Olga MICHURINA
Birth Date: 13 FEB 1966
Nationality:
RUS
Mark: 2:51:05
Place: 37.
Name: Vera SUKHOVA
Birth Date: 09 JUL 1963
Nationality:
RUS
Mark: 2:51:09
Place: 38.
Name: Satu LEVELÄ
Birth Date: 08 OCT 1967
Nationality:
FIN
Mark: 2:51:23
Place: 39.
Name: Siiri KANGUR
Birth Date: 23 MAY 1961
Nationality:
EST
Mark: 2:54:36
Place:
Name: Helena JAVORNIK
Birth Date: 26 MAR 1966
Nationality:
SLO
Mark: DNF
Place:
Name: Lyubov KLOCHKO
Birth Date: 26 SEP 1959
Nationality:
UKR
Mark: DNF
Place:
Name: Laura FOGLI
Birth Date: 05 OCT 1959
Nationality:
ITA
Mark: DNF
Place:
Name: Larisa ZYUZKO
Birth Date: 27 APR 1969
Nationality:
RUS
Mark: DNF
Place:
Name: Maria Luisa MUNOZ
Birth Date: 06 MAY 1959
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Place:
Name: Josefa CRUZ
Birth Date: 12 MAR 1958
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Place:
Name: Aniela NIKIEL-GŁOGOSZ
Birth Date: 01 NOV 1965
Nationality:
POL
Mark: DNF
Place:
Name: Ann-Catrin NORDMAN
Birth Date: 09 JUN 1970
Nationality:
FIN
Mark: DNF
Place:
Name: Katrin DÖRRE-HEINIG
Birth Date: 06 OCT 1961
Nationality:
GER
Mark: DNF
Place:
Name: Tatyana IVANOVA-ZOLOTAREVA
Birth Date: 22 JUL 1970
Nationality:
RUS
Mark: DNF
Place:
Name: María Rocío RÍOS
Birth Date: 13 MAR 1969
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Place:
Name: Anne JÄÄSKELÄINEN
Birth Date: 12 APR 1964
Nationality:
FIN
Mark: DNF
Women's Marathon
Team Standing
Place
Team
Nat.
Mark
Place: 1
Team: Italy
Nationality:
ITA
mark: 14
Place: 2
Team: Romania
Nationality:
ROU
mark: 18
Place: 3
Team: Finland
Nationality:
FIN
mark: 46
Place: 4
Team: France
Nationality:
FRA
mark: 49
Place: 5
Nationality:
GBR
mark: 63
Place: 6
Team: Poland
Nationality:
POL
mark: 70
Place: 7
Team: Russia
Nationality:
RUS
mark: 73
Place: 8
Team: Spain
Nationality:
ESP
mark: NM
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency