FOLLOW US
Logout
Login
Register
Edit Profile
Benefits
Home
Competition Calendar
Competition Results
01–02 MAR 1980
European Indoor Championships
Event
Medals & Placing Table
Day
No day selected
01 MAR 1980
02 MAR 1980
Event
No event selected
Men's 60 Metres
Men's 400 Metres Short Track
Men's 800 Metres Short Track
Men's 1500 Metres Short Track
Men's 3000 Metres Short Track
Men's 60 Metres Hurdles
Men's High Jump
Men's Pole Vault
Men's Long Jump
Men's Triple Jump
Men's Shot Put
Women's 60 Metres
Women's 400 Metres Short Track
Women's 800 Metres Short Track
Women's 1500 Metres Short Track
Women's 60 Metres Hurdles
Women's High Jump
Women's Long Jump
Women's Shot Put
Men's 60 Metres
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Marian WORONIN
Birth Date:
13 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
6.62
Place:
2.
Name:
Christian HAAS
Birth Date:
22 AUG 1958
Nationality:
FRG
Mark:
6.62
Place:
3.
Name:
Aleksandr AKSININ
Birth Date:
04 NOV 1954
Nationality:
URS
Mark:
6.63
Place:
4.
Name:
Nikolay KOLESNIKOV
Birth Date:
08 SEP 1953
Nationality:
URS
Mark:
6.65
Place:
5.
Name:
Andrey SHLYAPNIKOV
Birth Date:
13 JAN 1959
Nationality:
URS
Mark:
6.66
Place:
6.
Name:
Gianfranco LAZZER
Birth Date:
04 JUL 1955
Nationality:
ITA
Mark:
6.75
Semifinal - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Christian HAAS
Birth Date:
22 AUG 1958
Nationality:
FRG
Mark:
6.55
Place:
2.
Name:
Nikolay KOLESNIKOV
Birth Date:
08 SEP 1953
Nationality:
URS
Mark:
6.62
Place:
3.
Name:
Andrey SHLYAPNIKOV
Birth Date:
13 JAN 1959
Nationality:
URS
Mark:
6.65
Place:
4.
Name:
Friedhelm HECKEL
Birth Date:
15 FEB 1957
Nationality:
FRG
Mark:
6.75
Place:
5.
Name:
Jerzy BRUNNER
Birth Date:
04 JUN 1959
Nationality:
POL
Mark:
6.78
Place:
-
Name:
Ronald DESRUELLES
Birth Date:
14 FEB 1955
Nationality:
BEL
Mark:
DQ
Semifinal - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Aleksandr AKSININ
Birth Date:
04 NOV 1954
Nationality:
URS
Mark:
6.56
Place:
2.
Name:
Marian WORONIN
Birth Date:
13 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
6.63
Place:
3.
Name:
Gianfranco LAZZER
Birth Date:
04 JUL 1955
Nationality:
ITA
Mark:
6.68
Place:
4.
Name:
Werner BASTIANS
Birth Date:
02 FEB 1957
Nationality:
FRG
Mark:
6.71
Place:
5.
Name:
Franco FÄHNDRICH
Birth Date:
10 JUL 1954
Nationality:
SUI
Mark:
6.78
Place:
6.
Name:
José CARBONELL
Birth Date:
27 JAN 1957
Nationality:
ESP
Mark:
6.80
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Nikolay KOLESNIKOV
Birth Date:
08 SEP 1953
Nationality:
URS
Mark:
6.70
Place:
2.
Name:
Werner BASTIANS
Birth Date:
02 FEB 1957
Nationality:
FRG
Mark:
6.73
Place:
3.
Name:
Jerzy BRUNNER
Birth Date:
04 JUN 1959
Nationality:
POL
Mark:
6.80
Place:
4.
Name:
Gilles ECHEVIN
Birth Date:
01 SEP 1948
Nationality:
FRA
Mark:
6.94
Place:
-
Name:
Ronald DESRUELLES
Birth Date:
14 FEB 1955
Nationality:
BEL
Mark:
DQ
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Christian HAAS
Birth Date:
22 AUG 1958
Nationality:
FRG
Mark:
6.61
Place:
2.
Name:
Andrey SHLYAPNIKOV
Birth Date:
13 JAN 1959
Nationality:
URS
Mark:
6.71
Place:
3.
Name:
José CARBONELL
Birth Date:
27 JAN 1957
Nationality:
ESP
Mark:
6.80
Place:
4.
Name:
Zenon LICZNERSKI
Birth Date:
27 NOV 1954
Nationality:
POL
Mark:
6.82
Place:
5.
Name:
Roland JOKL
Birth Date:
26 JUL 1962
Nationality:
AUT
Mark:
6.97
Round 1 - Heat 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Marian WORONIN
Birth Date:
13 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
6.62
Place:
2.
Name:
Aleksandr AKSININ
Birth Date:
04 NOV 1954
Nationality:
URS
Mark:
6.67
Place:
3.
Name:
Gianfranco LAZZER
Birth Date:
04 JUL 1955
Nationality:
ITA
Mark:
6.74
Place:
4.
Name:
Friedhelm HECKEL
Birth Date:
15 FEB 1957
Nationality:
FRG
Mark:
6.78
Place:
5.
Name:
Franco FÄHNDRICH
Birth Date:
10 JUL 1954
Nationality:
SUI
Mark:
6.81
Men's 400 Metres Short Track
Semifinal - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Karel KOLÁR
Birth Date:
16 DEC 1955
Nationality:
TCH
Mark:
46.89
Place:
2.
Name:
Remigijus VALIULIS
Birth Date:
20 SEP 1958
Nationality:
URS
Mark:
47.17
Place:
3.
Name:
Viktor BURAKOV
Birth Date:
30 MAY 1955
Nationality:
URS
Mark:
47.18
Place:
Name:
Stefano MALINVERNI
Birth Date:
14 SEP 1959
Nationality:
ITA
Mark:
DNF
Semifinal - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Nikolay CHERNETSKIY
Birth Date:
29 NOV 1959
Nationality:
URS
Mark:
47.15
Place:
2.
Name:
Horia TOBOC
Birth Date:
07 FEB 1955
Nationality:
ROU
Mark:
47.47
Place:
3.
Name:
Christer GULLSTRAND
Birth Date:
26 MAR 1959
Nationality:
SWE
Mark:
47.62
Place:
4.
Name:
Alfonso DI GUIDA
Birth Date:
01 MAY 1954
Nationality:
ITA
Mark:
47.97
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Christer GULLSTRAND
Birth Date:
26 MAR 1959
Nationality:
SWE
Mark:
47.28
Place:
2.
Name:
Benjamín GONZÁLEZ
Birth Date:
12 APR 1958
Nationality:
ESP
Mark:
47.94
Place:
3.
Name:
Rolf GISLER
Birth Date:
03 OCT 1953
Nationality:
SUI
Mark:
47.99
Place:
4.
Name:
Andreas PROVELENGIOS
Birth Date:
12 SEP 1961
Nationality:
GRE
Mark:
48.95
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Stefano MALINVERNI
Birth Date:
14 SEP 1959
Nationality:
ITA
Mark:
47.17
Place:
2.
Name:
Stavros TZIORTZIS
Birth Date:
15 SEP 1949
Nationality:
GRE
Mark:
47.72
Place:
3.
Name:
Wolfgang RICHTER
Birth Date:
24 OCT 1958
Nationality:
FRG
Mark:
47.95
Place:
4.
Name:
Stein Are AGLEDAL
Birth Date:
18 FEB 1955
Nationality:
NOR
Mark:
48.14
Round 1 - Heat 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Nikolay CHERNETSKIY
Birth Date:
29 NOV 1959
Nationality:
URS
Mark:
46.85
Place:
2.
Name:
Horia TOBOC
Birth Date:
07 FEB 1955
Nationality:
ROU
Mark:
47.07
Place:
3.
Name:
Vladimir IVANOV
Birth Date:
23 APR 1955
Nationality:
BUL
Mark:
47.80
Round 1 - Heat 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Karel KOLÁR
Birth Date:
16 DEC 1955
Nationality:
TCH
Mark:
46.47
Place:
2.
Name:
Remigijus VALIULIS
Birth Date:
20 SEP 1958
Nationality:
URS
Mark:
47.00
Place:
3.
Name:
Alfonso DI GUIDA
Birth Date:
01 MAY 1954
Nationality:
ITA
Mark:
47.36
Place:
4.
Name:
Peter HAAS
Birth Date:
08 JAN 1955
Nationality:
SUI
Mark:
47.59
Round 1 - Heat 5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Viktor BURAKOV
Birth Date:
30 MAY 1955
Nationality:
URS
Mark:
48.03
Place:
2.
Name:
József SZALAI
Birth Date:
08 MAR 1961
Nationality:
HUN
Mark:
48.32
Place:
3.
Name:
Ludger ZANDER
Birth Date:
13 MAY 1957
Nationality:
FRG
Mark:
48.80
Place:
Name:
Urs KAMBER
Birth Date:
16 JAN 1956
Nationality:
SUI
Mark:
DQ
Men's 800 Metres Short Track
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
András PARÓCZAI
Birth Date:
11 JUN 1956
Nationality:
HUN
Mark:
1:49.7h
Place:
2.
Name:
Roger MILHAU
Birth Date:
29 MAR 1955
Nationality:
FRA
Mark:
1:49.9h
Place:
3.
Name:
Herbert WURSTHORN
Birth Date:
22 JUN 1957
Nationality:
FRG
Mark:
1:50.0h
Place:
4.
Name:
Koen GIJSBERS
Birth Date:
22 AUG 1958
Nationality:
NED
Mark:
1:50.2h
Place:
5.
Name:
Jiri DLOUHY
Birth Date:
12 FEB 1956
Nationality:
TCH
Mark:
1:50.8h
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Colomán TRABADO
Birth Date:
02 JAN 1958
Nationality:
ESP
Mark:
1:50.4h
Place:
2.
Name:
Klaus-Peter NABEIN
Birth Date:
10 MAY 1960
Nationality:
FRG
Mark:
1:50.7h
Place:
3.
Name:
Binko KOLEV
Birth Date:
28 JUL 1958
Nationality:
BUL
Mark:
1:50.8h
Place:
4.
Name:
Pavel JEHLICKA
Birth Date:
23 MAY 1957
Nationality:
TCH
Mark:
1:51.1h
Place:
5.
Name:
Sermet TIMURLENK
Birth Date:
12 AUG 1956
Nationality:
TUR
Mark:
1:51.9h
Men's 1500 Metres Short Track
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
José Manuel ABASCAL
Birth Date:
17 MAR 1958
Nationality:
ESP
Mark:
3:40.5h
Place:
2.
Name:
Uwe BECKER
Birth Date:
10 DEC 1955
Nationality:
FRG
Mark:
3:40.6h
Place:
3.
Name:
Vladimir MALOZYEMLIN
Birth Date:
26 JAN 1956
Nationality:
URS
Mark:
3:40.7h
Place:
4.
Name:
Carlos CABRAL
Birth Date:
20 JUN 1952
Nationality:
POR
Mark:
3:40.8h
Place:
5.
Name:
Gerard PAJOT
Birth Date:
03 SEP 1955
Nationality:
FRA
Mark:
3:44.2h
Place:
6.
Name:
Federico LEPORATI
Birth Date:
22 SEP 1954
Nationality:
ITA
Mark:
3:44.4h
Place:
7.
Name:
Joost BORM
Birth Date:
08 AUG 1956
Nationality:
NED
Mark:
3:44.9h
Place:
8.
Name:
Jón DIDRIKSSON
Birth Date:
17 JUN 1955
Nationality:
ISL
Mark:
3:45.6h
Place:
9.
Name:
Paul WILLIAMS
Birth Date:
08 OCT 1955
Nationality:
GBR
Mark:
3:46.4h
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Thomas WESSINGHAGE
Birth Date:
22 FEB 1952
Nationality:
FRG
Mark:
3:42.0h
Place:
2.
Name:
Pierre DÉLÈZE
Birth Date:
25 AUG 1958
Nationality:
SUI
Mark:
3:42.0h
Place:
3.
Name:
Ray FLYNN
Birth Date:
22 JAN 1957
Nationality:
IRL
Mark:
3:42.8h
Place:
4.
Name:
Malcolm EDWARDS
Birth Date:
07 JAN 1958
Nationality:
GBR
Mark:
3:43.1h
Place:
5.
Name:
Didier BEGOUIN
Birth Date:
27 DEC 1956
Nationality:
FRA
Mark:
3:43.9h
Place:
6.
Name:
Eberhard HELM
Birth Date:
22 MAR 1952
Nationality:
FRG
Mark:
3:44.0h
Place:
7.
Name:
Claudio PATRIGNANI
Birth Date:
09 JAN 1959
Nationality:
ITA
Mark:
3:46.2h
Place:
8.
Name:
Marc NEVENS
Birth Date:
06 NOV 1954
Nationality:
BEL
Mark:
3:47.7h
Men's Pole Vault
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Konstantin VOLKOV
Birth Date:
28 FEB 1960
Nationality:
URS
Mark:
5.60
Place:
2.
Name:
Vladimir POLYAKOV
Birth Date:
17 APR 1960
Nationality:
URS
Mark:
5.60
Place:
3.
Name:
Patrick ABADA
Birth Date:
20 MAR 1954
Nationality:
FRA
Mark:
5.55
Place:
4.
Name:
Władysław KOZAKIEWICZ
Birth Date:
08 DEC 1953
Nationality:
POL
Mark:
5.50
Place:
5.
Name:
Sergey KULIBABA
Birth Date:
24 JUL 1959
Nationality:
URS
Mark:
5.40
Place:
6.
Name:
Antti KALLIOMÄKI
Birth Date:
08 JAN 1947
Nationality:
FIN
Mark:
5.40
Place:
7.
Name:
Anton PASKALEV
Birth Date:
06 NOV 1958
Nationality:
BUL
Mark:
5.40
Place:
8.
Name:
Mariusz KLIMCZYK
Birth Date:
16 SEP 1956
Nationality:
POL
Mark:
5.40
Place:
9.
Name:
Thierry VIGNERON
Birth Date:
09 MAR 1960
Nationality:
FRA
Mark:
5.40
Place:
10.
Name:
Patrick DESRUELLES
Birth Date:
24 APR 1957
Nationality:
BEL
Mark:
5.40
Place:
11.
Name:
Atanas TAREV
Birth Date:
31 JAN 1958
Nationality:
BUL
Mark:
5.40
Place:
12.
Name:
Miro ZALAR
Birth Date:
24 MAR 1957
Nationality:
SWE
Mark:
5.30
Place:
13.
Name:
Günther LOHRE
Birth Date:
12 MAY 1953
Nationality:
FRG
Mark:
5.30
Place:
14.
Name:
Ferenc SALBERT
Birth Date:
05 AUG 1960
Nationality:
HUN
Mark:
5.20
Place:
15.
Name:
Gerald HEINRICH
Birth Date:
13 DEC 1956
Nationality:
FRG
Mark:
5.10
Place:
16.
Name:
Ernő MAKÓ
Birth Date:
16 FEB 1955
Nationality:
HUN
Mark:
4.90
Men's Triple Jump
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Béla BAKOSI
Birth Date:
18 JUN 1957
Nationality:
HUN
Mark:
16.86
Place:
2.
Name:
Jaak UUDMÄE
Birth Date:
03 SEP 1954
Nationality:
URS
Mark:
16.51
Place:
3.
Name:
Gennadiy KOVTUNOV
Birth Date:
10 NOV 1956
Nationality:
URS
Mark:
16.45
Place:
4.
Name:
Atanas CHOCHEV
Birth Date:
17 JAN 1957
Nationality:
BUL
Mark:
16.40
Place:
5.
Name:
Milan SPASOJEVIĆ
Birth Date:
15 MAR 1949
Nationality:
YUG
Mark:
16.38
Place:
6.
Name:
Klaus KÜBLER
Birth Date:
17 APR 1959
Nationality:
FRG
Mark:
16.36
Place:
7.
Name:
Ramón CID
Birth Date:
15 AUG 1954
Nationality:
ESP
Mark:
16.36
Place:
8.
Name:
Olli POUSI
Birth Date:
23 JUL 1959
Nationality:
FIN
Mark:
16.31
Place:
9.
Name:
Wolfgang KOLMSEE
Birth Date:
25 SEP 1954
Nationality:
FRG
Mark:
16.16
Place:
10.
Name:
Milos SREJOVIĆ
Birth Date:
12 APR 1956
Nationality:
YUG
Mark:
16.13
Place:
11.
Name:
Christian VALÉTUDIE
Birth Date:
27 MAY 1952
Nationality:
FRA
Mark:
16.06
Place:
12.
Name:
Zdzisław HOFFMANN
Birth Date:
27 AUG 1959
Nationality:
POL
Mark:
16.03
Place:
13.
Name:
Aleksandr LISICHONOK
Birth Date:
22 DEC 1958
Nationality:
URS
Mark:
15.91
Place:
14.
Name:
Bedros BEDROSIAN
Birth Date:
21 MAY 1955
Nationality:
ROU
Mark:
15.74
Place:
15.
Name:
Antonio CORGOS
Birth Date:
10 MAR 1960
Nationality:
ESP
Mark:
15.46
Women's 400 Metres Short Track
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Karoline KÄFER
Birth Date:
31 OCT 1954
Nationality:
AUT
Mark:
54.13
Place:
2.
Name:
Svobodka DAMYANOVA
Birth Date:
13 JUL 1955
Nationality:
BUL
Mark:
54.33
Place:
3.
Name:
Tilly VERHOEF-JACOBS
Birth Date:
19 JUN 1956
Nationality:
NED
Mark:
54.48
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Tatyana GOYSHCHIK
Birth Date:
21 MAR 1952
Nationality:
URS
Mark:
53.23
Place:
2.
Name:
Ilona PÁL
Birth Date:
21 OCT 1954
Nationality:
HUN
Mark:
53.26
Place:
3.
Name:
Rositsa STAMENOVA
Birth Date:
06 MAR 1955
Nationality:
BUL
Mark:
53.45
Place:
4.
Name:
Mona EVJEN
Birth Date:
13 FEB 1955
Nationality:
NOR
Mark:
55.58
Round 1 - Heat 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Elke DECKER
Birth Date:
23 FEB 1957
Nationality:
FRG
Mark:
52.76
Place:
2.
Name:
Rosine WALLEZ
Birth Date:
28 APR 1957
Nationality:
BEL
Mark:
53.49
Place:
3.
Name:
Marie-Christine CHAMPENOIS
Birth Date:
03 MAY 1955
Nationality:
FRA
Mark:
54.30
Women's 800 Metres Short Track
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Anne-Marie VAN NUFFEL
Birth Date:
22 MAY 1956
Nationality:
BEL
Mark:
2:05.7h
Place:
2.
Name:
Jolanta JANUCHTA
Birth Date:
16 JAN 1955
Nationality:
POL
Mark:
2:06.3h
Place:
3.
Name:
Fita LOVIN
Birth Date:
14 JAN 1951
Nationality:
ROU
Mark:
2:06.4h
Place:
4.
Name:
Petra KLEINBRAHM
Birth Date:
05 JUN 1959
Nationality:
FRG
Mark:
2:06.5h
Place:
5.
Name:
Mary APPLEBY
Birth Date:
08 MAY 1957
Nationality:
IRL
Mark:
2:08.8h
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Liz BARNES
Birth Date:
03 AUG 1951
Nationality:
GBR
Mark:
2:05.2h
Place:
2.
Name:
Elżbieta KATOLIK
Birth Date:
09 OCT 1949
Nationality:
POL
Mark:
2:05.3h
Place:
3.
Name:
Violeta TSVETKOVA
Birth Date:
29 JUL 1955
Nationality:
BUL
Mark:
2:05.3h
Place:
4.
Name:
Kirsti VOLDNES
Birth Date:
10 JUL 1963
Nationality:
NOR
Mark:
2:05.7h
Place:
5.
Name:
Brigitte KOCZELNIK
Birth Date:
17 JUN 1953
Nationality:
FRG
Mark:
2:07.7h
Place:
6.
Name:
Rosa COLORADO
Birth Date:
13 MAY 1954
Nationality:
ESP
Mark:
2:08.2h
Women's 60 Metres Hurdles
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Zofia BIELCZYK
Birth Date:
22 SEP 1958
Nationality:
POL
Mark:
7.77
Place:
2.
Name:
Grażyna RABSZTYN
Birth Date:
20 SEP 1952
Nationality:
POL
Mark:
7.89
Place:
3.
Name:
Natalya LEBEDYEVA
Birth Date:
24 AUG 1949
Nationality:
URS
Mark:
8.04
Place:
4.
Name:
Elżbieta RABSZTYN
Birth Date:
25 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
8.05
Place:
5.
Name:
Vera KOMISOVA
Birth Date:
11 JUN 1953
Nationality:
URS
Mark:
8.07
Place:
6.
Name:
Nina DERBINA
Birth Date:
05 JUL 1956
Nationality:
URS
Mark:
8.14
Semifinal - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Grażyna RABSZTYN
Birth Date:
20 SEP 1952
Nationality:
POL
Mark:
7.94
Place:
2.
Name:
Vera KOMISOVA
Birth Date:
11 JUN 1953
Nationality:
URS
Mark:
8.00
Place:
3.
Name:
Nina DERBINA
Birth Date:
05 JUL 1956
Nationality:
URS
Mark:
8.05
Place:
4.
Name:
Lidiya GUSHEVA
Birth Date:
11 FEB 1952
Nationality:
BUL
Mark:
8.05
Place:
5.
Name:
Andrea MANKE
Birth Date:
01 SEP 1957
Nationality:
FRG
Mark:
8.34
Place:
6.
Name:
Patrizia LOMBARDO
Birth Date:
03 SEP 1958
Nationality:
ITA
Mark:
8.43
Semifinal - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Zofia BIELCZYK
Birth Date:
22 SEP 1958
Nationality:
POL
Mark:
7.86
Place:
2.
Name:
Natalya LEBEDYEVA
Birth Date:
24 AUG 1949
Nationality:
URS
Mark:
8.02
Place:
3.
Name:
Elżbieta RABSZTYN
Birth Date:
25 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
8.03
Place:
4.
Name:
Silvia KEMPIN
Birth Date:
27 JAN 1955
Nationality:
FRG
Mark:
8.17
Place:
5.
Name:
Helena PIHL
Birth Date:
26 APR 1955
Nationality:
SWE
Mark:
8.30
Place:
6.
Name:
Doris BAUM
Birth Date:
09 SEP 1957
Nationality:
FRG
Mark:
8.31
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Vera KOMISOVA
Birth Date:
11 JUN 1953
Nationality:
URS
Mark:
8.11
Place:
2.
Name:
Elżbieta RABSZTYN
Birth Date:
25 AUG 1956
Nationality:
POL
Mark:
8.14
Place:
3.
Name:
Andrea MANKE
Birth Date:
01 SEP 1957
Nationality:
FRG
Mark:
8.29
Place:
4.
Name:
Helena PIHL
Birth Date:
26 APR 1955
Nationality:
SWE
Mark:
8.39
Place:
5.
Name:
Patrizia LOMBARDO
Birth Date:
03 SEP 1958
Nationality:
ITA
Mark:
8.41
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Grażyna RABSZTYN
Birth Date:
20 SEP 1952
Nationality:
POL
Mark:
7.98
Place:
2.
Name:
Natalya LEBEDYEVA
Birth Date:
24 AUG 1949
Nationality:
URS
Mark:
8.06
Place:
3.
Name:
Lidiya GUSHEVA
Birth Date:
11 FEB 1952
Nationality:
BUL
Mark:
8.10
Place:
4.
Name:
Silvia KEMPIN
Birth Date:
27 JAN 1955
Nationality:
FRG
Mark:
8.26
Place:
5.
Name:
Lena SPOOF
Birth Date:
20 AUG 1961
Nationality:
FIN
Mark:
8.48
Round 1 - Heat 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Zofia BIELCZYK
Birth Date:
22 SEP 1958
Nationality:
POL
Mark:
8.04
Place:
2.
Name:
Nina DERBINA
Birth Date:
05 JUL 1956
Nationality:
URS
Mark:
8.27
Place:
3.
Name:
Doris BAUM
Birth Date:
09 SEP 1957
Nationality:
FRG
Mark:
8.40
Place:
4.
Name:
Anne-Marie PIRA
Birth Date:
06 FEB 1955
Nationality:
BEL
Mark:
8.48
Women's High Jump
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Sara SIMEONI
Birth Date:
19 APR 1953
Nationality:
ITA
Mark:
1.95
Place:
2.
Name:
Andrea MÁTAY
Birth Date:
27 SEP 1955
Nationality:
HUN
Mark:
1.93
Place:
3.
Name:
Urszula KIELAN
Birth Date:
10 OCT 1960
Nationality:
POL
Mark:
1.93
Place:
4.
Name:
Valentina POLUYKO
Birth Date:
15 JUL 1955
Nationality:
URS
Mark:
1.90
Place:
5.
Name:
Petra WZIONTEK
Birth Date:
30 AUG 1960
Nationality:
FRG
Mark:
1.87
Place:
6.
Name:
Alessandra FOSSATI
Birth Date:
30 SEP 1963
Nationality:
ITA
Mark:
1.87
Place:
7.
Name:
Ann-Ewa KARLSSON
Birth Date:
01 APR 1955
Nationality:
SWE
Mark:
1.87
Place:
8.
Name:
Elżbieta KRAWCZUK
Birth Date:
05 OCT 1960
Nationality:
POL
Mark:
1.84
Place:
9.
Name:
Christine SOETEWEY
Birth Date:
19 AUG 1957
Nationality:
BEL
Mark:
1.84
Place:
10.
Name:
Yelena POPKOVA
Birth Date:
13 OCT 1955
Nationality:
URS
Mark:
1.84
Place:
11.
Name:
Ulrike MEYFARTH
Birth Date:
04 MAY 1956
Nationality:
FRG
Mark:
1.80
Place:
12.
Name:
Sophie LERUSTE
Birth Date:
13 MAY 1959
Nationality:
FRA
Mark:
1.75
Women's Shot Put
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
1.
Name:
Helena FIBINGEROVÁ
Birth Date:
13 JUL 1949
Nationality:
TCH
Mark:
19.92
Place:
2.
Name:
Eva WILMS
Birth Date:
28 JUL 1952
Nationality:
FRG
Mark:
19.66
Place:
3.
Name:
Beatrix PHILIPP
Birth Date:
26 SEP 1957
Nationality:
FRG
Mark:
17.59
Place:
4.
Name:
Cinzia PETRUCCI
Birth Date:
28 OCT 1955
Nationality:
ITA
Mark:
16.96
Place:
5.
Name:
Léone BERTIMON
Birth Date:
16 AUG 1950
Nationality:
FRA
Mark:
16.45
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency
✕