Home
06–08 MAR 2009

European Indoor Championships

Event
Medals & Placing Table
Men's 400m indoor
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Johan WISSMAN
Birth Date: 02 NOV 1982
Nationality:
SWE
Mark: 46.38
Place: 2.
Name: Ionut Lucian VIERU
Birth Date: 04 JAN 1979
Nationality:
ROU
Mark: 46.61
Place: 3.
Name: Richard BUCK
Birth Date: 14 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 46.76
Place: 4.
Name: Nick LEAVEY
Birth Date: 27 AUG 1986
Nationality:
GBR
Mark: 47.93
Place: 5.
Name: Piotr KLIMCZAK
Birth Date: 18 JAN 1980
Nationality:
POL
Mark: 53.81
Place: 6.
Name: David GILLICK
Birth Date: 09 JUL 1983
Nationality:
IRL
Mark: 97.01
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Claudio LICCIARDELLO
Birth Date: 11 JAN 1986
Nationality:
ITA
Mark: 46.31
Place: 2.
Name: Clemens ZELLER
Birth Date: 02 JUL 1984
Nationality:
AUT
Mark: 46.84
Place: 3.
Name: Matteo GALVAN
Birth Date: 24 AUG 1988
Nationality:
ITA
Mark: 47.45
Place: 4.
Name: Jan CIEPIELA
Birth Date: 21 JAN 1989
Nationality:
POL
Mark: 47.54
Place: 5.
Name: Yoann DÉCIMUS
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
FRA
Mark: 47.78
Place: 6.
Name: Yannick FONSAT
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
FRA
Mark: 47.99
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Johan WISSMAN
Birth Date: 02 NOV 1982
Nationality:
SWE
Mark: 46.49
Place: 2.
Name: Clemens ZELLER
Birth Date: 02 JUL 1984
Nationality:
AUT
Mark: 46.61
Place: 3.
Name: Piotr KLIMCZAK
Birth Date: 18 JAN 1980
Nationality:
POL
Mark: 47.24
Place: 4.
Name: Visa HONGISTO
Birth Date: 09 APR 1987
Nationality:
FIN
Mark: 47.70
Place: 5.
Name: Andreas BUBE
Birth Date: 13 JUL 1987
Nationality:
DEN
Mark: 48.02
Place: 6.
Name: Cătălin CÎMPEANU
Birth Date: 10 MAR 1985
Nationality:
ROU
Mark: 48.66
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Matteo GALVAN
Birth Date: 24 AUG 1988
Nationality:
ITA
Mark: 47.18
Place: 2.
Name: Nick LEAVEY
Birth Date: 27 AUG 1986
Nationality:
GBR
Mark: 47.19
Place: 3.
Name: Yoann DÉCIMUS
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
FRA
Mark: 47.22
Place: 4.
Name: Santiago EZQUERRO
Birth Date: 11 SEP 1981
Nationality:
ESP
Mark: 47.45
Place: 5.
Name: Ali EKBER KAYAŞ
Birth Date: 05 APR 1987
Nationality:
TUR
Mark: 48.65
Place: 6.
Name: Nicklas HYDE
Birth Date: 05 JUN 1986
Nationality:
DEN
Mark: 49.30
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ionut Lucian VIERU
Birth Date: 04 JAN 1979
Nationality:
ROU
Mark: 46.99
Place: 2.
Name: Richard BUCK
Birth Date: 14 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 47.04
Place: 3.
Name: Stanislav MELNYIKOV
Birth Date: 26 FEB 1987
Nationality:
UKR
Mark: 47.24
Place: 4.
Name: Mark UJAKPOR
Birth Date: 18 JAN 1987
Nationality:
ESP
Mark: 47.59
Place: 5.
Name: Peter ŽŇAVA
Birth Date: 06 OCT 1982
Nationality:
SVK
Mark: 47.85
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: David GILLICK
Birth Date: 09 JUL 1983
Nationality:
IRL
Mark: 47.10
Place: 2.
Name: Yannick FONSAT
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
FRA
Mark: 47.28
Place: 3.
Name: Jacob RIIS
Birth Date: 24 MAY 1984
Nationality:
DEN
Mark: 47.54
Place: 4.
Name: Petr SZETEI
Birth Date: 16 SEP 1984
Nationality:
CZE
Mark: 48.03
Place:
Name: Antonio Manuel REINA
Birth Date: 13 JUN 1981
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Round 1 5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jan CIEPIELA
Birth Date: 21 JAN 1989
Nationality:
POL
Mark: 46.72
Place: 1.
Name: Claudio LICCIARDELLO
Birth Date: 11 JAN 1986
Nationality:
ITA
Mark: 46.72
Place: 3.
Name: Vladimir KRASNOV
Birth Date: 19 AUG 1990
Nationality:
RUS
Mark: 47.31
Place: 4.
Name: Jussi HEIKKILÄ
Birth Date: 21 MAR 1983
Nationality:
FIN
Mark: 47.53
Place: 5.
Name: Serdar TAMAÇ
Birth Date: 07 AUG 1985
Nationality:
TUR
Mark: 47.94
Men's 800m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Adam KSZCZOT
Birth Date: 02 SEP 1989
Nationality:
POL
Mark: 1:52.07
Place: 2.
Name: Manuel OLMEDO
Birth Date: 17 MAY 1983
Nationality:
ESP
Mark: 1:52.24
Place: 3.
Name: Robert ROTKIRCH
Birth Date: 09 FEB 1984
Nationality:
FIN
Mark: 1:52.32
Place: 4.
Name: René BAUSCHINGER
Birth Date: 12 JUN 1985
Nationality:
GER
Mark: 1:52.50
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Mattias CLAESSON
Birth Date: 26 JUL 1986
Nationality:
SWE
Mark: 1:47.83
Place: 2.
Name: Luis Alberto MARCO
Birth Date: 20 AUG 1986
Nationality:
ESP
Mark: 1:48.14
Place: 3.
Name: Vitaliy VOLOSHYN
Birth Date: 12 JAN 1985
Nationality:
UKR
Mark: 1:48.26
Place: 4.
Name: Yuriy KOLDIN
Birth Date: 01 NOV 1983
Nationality:
RUS
Mark: 1:48.42
Place: 5.
Name: Paweł CZAPIEWSKI
Birth Date: 30 MAR 1978
Nationality:
POL
Mark: 1:51.39
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marcin LEWANDOWSKI
Birth Date: 13 JUN 1987
Nationality:
POL
Mark: 1:54.19
Place: 2.
Name: Oleksandr OSMOLOVYCH
Birth Date: 08 OCT 1985
Nationality:
UKR
Mark: 1:54.29
Place: 3.
Name: Dávid TAKÁCS
Birth Date: 15 FEB 1986
Nationality:
HUN
Mark: 1:54.45
Place: 4.
Name: Andreas RAPATZ
Birth Date: 05 SEP 1986
Nationality:
AUT
Mark: 1:54.67
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yuriy BORZAKOVSKIY
Birth Date: 12 APR 1981
Nationality:
RUS
Mark: 1:48.10
Place: 2.
Name: Miguel QUESADA
Birth Date: 18 SEP 1979
Nationality:
ESP
Mark: 1:48.37
Place: 3.
Name: Lukas RIFESSER
Birth Date: 17 JUL 1986
Nationality:
ITA
Mark: 1:48.49
Place: 4.
Name: David MCCARTHY
Birth Date: 16 JUL 1983
Nationality:
IRL
Mark: 1:49.59
Place: 5.
Name: Wouter DE BOER
Birth Date: 29 APR 1981
Nationality:
NED
Mark: 1:50.15
Men's 3000m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Bouabdellah TAHRI
Birth Date: 20 DEC 1978
Nationality:
FRA
Mark: 7:52.58
Place: 2.
Name: Sergio SÁNCHEZ
Birth Date: 01 OCT 1982
Nationality:
ESP
Mark: 7:52.75
Place: 3.
Name: Selim BAYRAK
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
TUR
Mark: 7:52.93
Place: 4.
Name: Nick MCCORMICK
Birth Date: 11 SEP 1981
Nationality:
GBR
Mark: 7:53.35
Place: 5.
Name: Mark DRAPER
Birth Date: 28 JUN 1984
Nationality:
GBR
Mark: 7:53.91
Place: 6.
Name: Yossef GEZACHW
Birth Date: 11 JAN 1975
Nationality:
ISR
Mark: 7:59.44
Place: 7.
Name: Albert MINCZÉR
Birth Date: 01 OCT 1986
Nationality:
HUN
Mark: 8:00.94
Place: 8.
Name: Oscar KÄCK
Birth Date: 17 JUN 1982
Nationality:
SWE
Mark: 8:05.42
Place: 9.
Name: Noureddine SMAÏL
Birth Date: 06 FEB 1987
Nationality:
FRA
Mark: 8:07.17
Place: 10.
Name: Martin STEINBAUER
Birth Date: 25 SEP 1980
Nationality:
AUT
Mark: 8:08.03
Place:
Name: Serhiy LEBID
Birth Date: 15 JUL 1975
Nationality:
UKR
Mark: DNF
Place:
Name: Yuri FLORIANI
Birth Date: 25 DEC 1981
Nationality:
ITA
Mark: DNF
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Olle WALLERÄNG
Birth Date: 05 FEB 1985
Nationality:
SWE
Mark: 8:02.09
Place: 2.
Name: Jesús ESPAÑA
Birth Date: 21 AUG 1978
Nationality:
ESP
Mark: 8:02.99
Place: 3.
Name: Mo FARAH
Birth Date: 23 MAR 1983
Nationality:
GBR
Mark: 8:03.26
Place: 4.
Name: Francisco ESPAÑA
Birth Date: 27 OCT 1984
Nationality:
ESP
Mark: 8:03.96
Place: 5.
Name: Martin PRÖLL
Birth Date: 21 MAR 1981
Nationality:
AUT
Mark: 8:04.84
Place: 6.
Name: Tiidrek NURME
Birth Date: 18 NOV 1985
Nationality:
EST
Mark: 8:08.81
Place: 7.
Name: Willem VAN HOOF
Birth Date: 18 FEB 1979
Nationality:
BEL
Mark: 8:10.07
Place: 8.
Name: Aleksandr ORLOV
Birth Date: 23 FEB 1981
Nationality:
RUS
Mark: 8:12.12
Place: 9.
Name: Johan WALLERSTEIN
Birth Date: 12 OCT 1978
Nationality:
SWE
Mark: 8:12.65
Place: 10.
Name: Ali TOPKARA
Birth Date: 04 NOV 1983
Nationality:
TUR
Mark: 8:23.57
Place:
Name: Mohamed-Khaled BELABBAS
Birth Date: 04 JUL 1981
Nationality:
FRA
Mark: DNF
Men's 60mH indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ladji DOUCOURÉ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
FRA
Mark: 7.55
Place: 2.
Name: Gregory SEDOC
Birth Date: 16 OCT 1981
Nationality:
NED
Mark: 7.55
Place: 3.
Name: Petr SVOBODA
Birth Date: 10 OCT 1984
Nationality:
CZE
Mark: 7.61
Place: 4.
Name: Andrew TURNER
Birth Date: 19 SEP 1980
Nationality:
GBR
Mark: 7.62
Place: 5.
Name: Yevgeniy BORISOV
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: 7.64
Place: 6.
Name: Garfield DARIEN
Birth Date: 22 DEC 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.66
Place: 7.
Name: Damien BROOTHAERTS
Birth Date: 13 MAR 1983
Nationality:
BEL
Mark: 7.74
Place: 8.
Name: Allan SCOTT
Birth Date: 27 DEC 1982
Nationality:
GBR
Mark: 7.78
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yevgeniy BORISOV
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: 7.60
Place: 2.
Name: Garfield DARIEN
Birth Date: 22 DEC 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.63
Place: 3.
Name: Allan SCOTT
Birth Date: 27 DEC 1982
Nationality:
GBR
Mark: 7.74
Place: 4.
Name: Damien BROOTHAERTS
Birth Date: 13 MAR 1983
Nationality:
BEL
Mark: 7.74
Place: 5.
Name: Maksim LYNSHA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
BLR
Mark: 7.76
Place: 6.
Name: Robert KRONBERG
Birth Date: 15 AUG 1976
Nationality:
SWE
Mark: 7.78
Place: 7.
Name: Erik BALNUWEIT
Birth Date: 21 SEP 1988
Nationality:
GER
Mark: 7.79
Place:
Name: Helge SCHWARZER
Birth Date: 26 NOV 1985
Nationality:
GER
Mark: DNF
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Petr SVOBODA
Birth Date: 10 OCT 1984
Nationality:
CZE
Mark: 7.55
Place: 2.
Name: Ladji DOUCOURÉ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
FRA
Mark: 7.55
Place: 3.
Name: Gregory SEDOC
Birth Date: 16 OCT 1981
Nationality:
NED
Mark: 7.61
Place: 4.
Name: Andrew TURNER
Birth Date: 19 SEP 1980
Nationality:
GBR
Mark: 7.68
Place: 5.
Name: Willi MATHISZIK
Birth Date: 17 JUN 1984
Nationality:
GER
Mark: 7.70
Place: 6.
Name: Jackson QUIÑÓNEZ
Birth Date: 12 JUN 1980
Nationality:
ESP
Mark: 7.71
Place: 7.
Name: Konstantinos DOUVALIDIS
Birth Date: 10 MAR 1987
Nationality:
GRE
Mark: 7.82
Place: 8.
Name: Jurica GRABUŠIĆ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
CRO
Mark: 7.88
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Gregory SEDOC
Birth Date: 16 OCT 1981
Nationality:
NED
Mark: 7.68
Place: 2.
Name: Allan SCOTT
Birth Date: 27 DEC 1982
Nationality:
GBR
Mark: 7.75
Place: 3.
Name: Maksim LYNSHA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
BLR
Mark: 7.77
Place: 4.
Name: Garfield DARIEN
Birth Date: 22 DEC 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.78
Place: 5.
Name: Konstantin SHABANOV
Birth Date: 17 NOV 1989
Nationality:
RUS
Mark: 7.86
Place: 6.
Name: Jon Yde BENTSEN
Birth Date: 19 DEC 1985
Nationality:
DEN
Mark: 7.98
Place: 7.
Name: Michael ILLIN
Birth Date: 08 OCT 1984
Nationality:
ISR
Mark: 8.12
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Helge SCHWARZER
Birth Date: 26 NOV 1985
Nationality:
GER
Mark: 7.68
Place: 2.
Name: Ladji DOUCOURÉ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
FRA
Mark: 7.70
Place: 3.
Name: Damien BROOTHAERTS
Birth Date: 13 MAR 1983
Nationality:
BEL
Mark: 7.75
Place: 4.
Name: Jackson QUIÑÓNEZ
Birth Date: 12 JUN 1980
Nationality:
ESP
Mark: 7.76
Place: 5.
Name: Emanuele ABATE
Birth Date: 08 JUL 1985
Nationality:
ITA
Mark: 7.94
Place: 6.
Name: Elton BITINCKA
Birth Date: 26 MAY 1985
Nationality:
ALB
Mark: 8.07
Place:
Name: David ILARIANI
Birth Date: 20 JAN 1981
Nationality:
GEO
Mark: DQ
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yevgeniy BORISOV
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: 7.63
Place: 2.
Name: Erik BALNUWEIT
Birth Date: 21 SEP 1988
Nationality:
GER
Mark: 7.65
Place: 3.
Name: Konstantinos DOUVALIDIS
Birth Date: 10 MAR 1987
Nationality:
GRE
Mark: 7.76
Place: 4.
Name: Jurica GRABUŠIĆ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
CRO
Mark: 7.81
Place: 5.
Name: Robert KRONBERG
Birth Date: 15 AUG 1976
Nationality:
SWE
Mark: 7.85
Place: 6.
Name: Adnan MALKIĆ
Birth Date: 08 JUN 1988
Nationality:
BIH
Mark: 7.96
Place: 7.
Name: Christian LAUGESEN
Birth Date: 10 JAN 1986
Nationality:
DEN
Mark: 8.24
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Petr SVOBODA
Birth Date: 10 OCT 1984
Nationality:
CZE
Mark: 7.64
Place: 2.
Name: Willi MATHISZIK
Birth Date: 17 JUN 1984
Nationality:
GER
Mark: 7.70
Place: 3.
Name: Andrew TURNER
Birth Date: 19 SEP 1980
Nationality:
GBR
Mark: 7.73
Place: 4.
Name: Matúš JANEČEK
Birth Date: 14 JUL 1985
Nationality:
SVK
Mark: 7.90
Place: 5.
Name: Juha SONCK
Birth Date: 15 APR 1981
Nationality:
FIN
Mark: 7.93
Place: 6.
Name: Balázs BAJI
Birth Date: 09 JUN 1989
Nationality:
HUN
Mark: 7.94
Men's High Jump indoor
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ivan UKHOV
Birth Date: 29 MAR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 2.30
Place: 2.
Name: Raul SPANK
Birth Date: 13 JUL 1988
Nationality:
GER
Mark: 2.30
Place: 3.
Name: Kyriakos IOANNOU
Birth Date: 26 JUL 1984
Nationality:
CYP
Mark: 2.30
Place: 4.
Name: Filippo CAMPIOLI
Birth Date: 21 FEB 1982
Nationality:
ITA
Mark: 2.30
Place: 5.
Name: Konstantinos BANIOTIS
Birth Date: 06 NOV 1986
Nationality:
GRE
Mark: 2.27
Place: 6.
Name: Nicola CIOTTI
Birth Date: 05 OCT 1976
Nationality:
ITA
Mark: 2.27
Place: 7.
Name: Samson ONI
Birth Date: 25 JUN 1981
Nationality:
GBR
Mark: 2.22
Place: 8.
Name: Oleksandr NARTOV
Birth Date: 21 MAY 1988
Nationality:
UKR
Mark: 2.22
Place: 9.
Name: Javier BERMEJO
Birth Date: 23 DEC 1978
Nationality:
ESP
Mark: 2.22
Place: 10.
Name: Jaroslav BÁBA
Birth Date: 02 SEP 1984
Nationality:
CZE
Mark: 2.17
Place: 10.
Name: Artsiom ZAITSAU
Birth Date: 07 DEC 1984
Nationality:
BLR
Mark: 2.17
Place: 10.
Name: Martijn NUIJENS
Birth Date: 18 NOV 1983
Nationality:
NED
Mark: 2.17
Place: 13.
Name: Abdoulaye DIARRA
Birth Date: 27 MAY 1988
Nationality:
FRA
Mark: 2.17
Place: 13.
Name: Martin KALAFUS
Birth Date: 08 DEC 1988
Nationality:
SVK
Mark: 2.17
Place: 15.
Name: Normunds PŪPOLS
Birth Date: 05 OCT 1984
Nationality:
LAT
Mark: 2.12
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Aleksey DMITRIK
Birth Date: 12 APR 1984
Nationality:
RUS
Mark: 2.30
Place: 2.
Name: Dragutin TOPIĆ
Birth Date: 12 MAR 1971
Nationality:
SRB
Mark: 2.27
Place: 3.
Name: Bohdan BONDARENKO
Birth Date: 30 AUG 1989
Nationality:
UKR
Mark: 2.27
Place: 3.
Name: Aleksandr SHUSTOV
Birth Date: 29 JUN 1984
Nationality:
RUS
Mark: 2.27
Place: 5.
Name: Michal KABELKA
Birth Date: 04 FEB 1985
Nationality:
SVK
Mark: 2.22
Place: 6.
Name: Viktor SHAPOVAL
Birth Date: 17 OCT 1979
Nationality:
UKR
Mark: 2.22
Place: 7.
Name: Sylwester BEDNAREK
Birth Date: 28 APR 1989
Nationality:
POL
Mark: 2.22
Place: 8.
Name: Andrea BETTINELLI
Birth Date: 06 OCT 1978
Nationality:
ITA
Mark: 2.22
Place: 8.
Name: Martyn BERNARD
Birth Date: 15 DEC 1984
Nationality:
GBR
Mark: 2.22
Place: 10.
Name: Miguel Ángel SANCHO
Birth Date: 24 APR 1990
Nationality:
ESP
Mark: 2.22
Place: 11.
Name: Peter HORÁK
Birth Date: 07 DEC 1983
Nationality:
SVK
Mark: 2.17
Place: 11.
Name: Linus THÖRNBLAD
Birth Date: 06 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 2.17
Place: 13.
Name: Raivydas STANYS
Birth Date: 03 FEB 1987
Nationality:
LTU
Mark: 2.17
Place: 14.
Name: Andrei MÎŢÎCOV
Birth Date: 15 NOV 1986
Nationality:
MDA
Mark: 2.17
Place: 15.
Name: Tim RIEDEL
Birth Date: 22 FEB 1984
Nationality:
GER
Mark: 2.17
Men's Triple Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jaanus UUDMÄE
Birth Date: 24 DEC 1980
Nationality:
EST
Mark: 17.06
Place: 2.
Name: Dzmitry DZIATSUK
Birth Date: 09 APR 1985
Nationality:
BLR
Mark: 16.96
Place: 3.
Name: Karl TAILLEPIERRE
Birth Date: 13 AUG 1976
Nationality:
FRA
Mark: 16.88
Place: 4.
Name: Viktor YASTREBOV
Birth Date: 13 JAN 1982
Nationality:
UKR
Mark: 16.78
Place: 5.
Name: Fabrizio DONATO
Birth Date: 14 AUG 1976
Nationality:
ITA
Mark: 16.65
Place: 6.
Name: Igor SPASOVKHODSKIY
Birth Date: 01 AUG 1979
Nationality:
RUS
Mark: 16.58
Place: 7.
Name: Yevgeniy PLOTNIR
Birth Date: 26 JUN 1977
Nationality:
RUS
Mark: 16.50
Place: 8.
Name: Jules LECHANGA
Birth Date: 19 NOV 1986
Nationality:
FRA
Mark: 16.49
Place: 9.
Name: Vladimir LETNICOV
Birth Date: 07 OCT 1981
Nationality:
MDA
Mark: 16.41
Place: 10.
Name: Klim VOROBYEV
Birth Date: 25 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: 16.38
Place: 11.
Name: Jaroslav DOBROVODSKÝ
Birth Date: 13 DEC 1984
Nationality:
SVK
Mark: 16.36
Place: 12.
Name: Yevhen SEMENENKO
Birth Date: 17 JUL 1984
Nationality:
UKR
Mark: 16.14
Place: 13.
Name: Teddy TAMGHO
Birth Date: 15 JUN 1989
Nationality:
FRA
Mark: 15.94
Place: 14.
Name: Daniele GRECO
Birth Date: 01 MAR 1989
Nationality:
ITA
Mark: 15.76
Place: 15.
Name: Marius Alin ANGHEL
Birth Date: 13 MAY 1986
Nationality:
ROU
Mark: 15.56
Women's 400m indoor
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nataliya PYHYDA
Birth Date: 30 JAN 1981
Nationality:
UKR
Mark: 52.63
Place: 2.
Name: Darya TEREKHOVA
Birth Date: 21 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 52.86
Place: 3.
Name: Daniela REINA
Birth Date: 15 MAY 1981
Nationality:
ITA
Mark: 53.21
Place: 4.
Name: Maris MÄGI
Birth Date: 11 AUG 1987
Nationality:
EST
Mark: 53.43
Place: 5.
Name: Thélia SIGÈRE
Birth Date: 03 JUN 1985
Nationality:
FRA
Mark: 53.48
Place: 6.
Name: Sara Slott PETERSEN
Birth Date: 09 APR 1987
Nationality:
DEN
Mark: 54.63
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antonina KRIVOSHAPKA
Birth Date: 21 JUL 1987
Nationality:
RUS
Mark: 51.59
Place: 2.
Name: Natalya ANTYUKH
Birth Date: 26 JUN 1981
Nationality:
RUS
Mark: 52.90
Place: 3.
Name: Donna FRASER
Birth Date: 07 NOV 1972
Nationality:
GBR
Mark: 53.59
Place: 4.
Name: Marian HEFFERNAN
Birth Date: 16 APR 1982
Nationality:
IRL
Mark: 53.92
Place: 5.
Name: Brona FURLONG
Birth Date: 23 NOV 1986
Nationality:
IRL
Mark: 53.96
Place: 6.
Name: Symphora BEHI
Birth Date: 22 MAR 1986
Nationality:
FRA
Mark: 54.81
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Natalya ANTYUKH
Birth Date: 26 JUN 1981
Nationality:
RUS
Mark: 52.75
Place: 2.
Name: Daniela REINA
Birth Date: 15 MAY 1981
Nationality:
ITA
Mark: 53.27
Place: 3.
Name: Marian HEFFERNAN
Birth Date: 16 APR 1982
Nationality:
IRL
Mark: 53.94
Place: 4.
Name: Patrícia LOPES
Birth Date: 11 JUL 1982
Nationality:
POR
Mark: 54.04
Place: 5.
Name: Özge AKIN
Birth Date: 17 JUN 1985
Nationality:
TUR
Mark: 55.48
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Darya TEREKHOVA
Birth Date: 21 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 52.67
Place: 2.
Name: Donna FRASER
Birth Date: 07 NOV 1972
Nationality:
GBR
Mark: 53.06
Place: 3.
Name: Symphora BEHI
Birth Date: 22 MAR 1986
Nationality:
FRA
Mark: 53.81
Place: 4.
Name: Irene Høvik HELGESEN
Birth Date: 29 MAY 1985
Nationality:
NOR
Mark: 54.73
Place: 5.
Name: Klodiana SHALA
Birth Date: 22 AUG 1979
Nationality:
ALB
Mark: 55.70
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antonina KRIVOSHAPKA
Birth Date: 21 JUL 1987
Nationality:
RUS
Mark: 51.56
Place: 2.
Name: Maris MÄGI
Birth Date: 11 AUG 1987
Nationality:
EST
Mark: 53.50
Place: 3.
Name: Thélia SIGÈRE
Birth Date: 03 JUN 1985
Nationality:
FRA
Mark: 53.57
Place: 4.
Name: Natalia ROMERO
Birth Date: 17 NOV 1988
Nationality:
ESP
Mark: 54.36
Place: 5.
Name: Meliz REDIF
Birth Date: 26 MAR 1989
Nationality:
TUR
Mark: 55.65
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nataliya PYHYDA
Birth Date: 30 JAN 1981
Nationality:
UKR
Mark: 52.64
Place: 2.
Name: Brona FURLONG
Birth Date: 23 NOV 1986
Nationality:
IRL
Mark: 53.84
Place: 3.
Name: Sara Slott PETERSEN
Birth Date: 09 APR 1987
Nationality:
DEN
Mark: 53.85
Place: 4.
Name: Pınar SAKA
Birth Date: 05 NOV 1985
Nationality:
TUR
Mark: 54.00
Place: 5.
Name: Tsvetelina KIRILOVA
Birth Date: 14 JUL 1977
Nationality:
BUL
Mark: 54.78
Women's 800m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jennifer MEADOWS
Birth Date: 17 APR 1981
Nationality:
GBR
Mark: 2:03.11
Place: 2.
Name: Mariya SAVINOVA
Birth Date: 13 AUG 1985
Nationality:
RUS
Mark: 2:03.70
Place: 3.
Name: Yvonne HAK
Birth Date: 30 JUN 1986
Nationality:
NED
Mark: 2:04.10
Place: 4.
Name: Tamara TVERDOSTUP
Birth Date: 17 JUL 1979
Nationality:
UKR
Mark: 2:04.24
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Tetyana PETLYUK
Birth Date: 22 FEB 1982
Nationality:
UKR
Mark: 2:04.96
Place: 2.
Name: Marilyn OKORO
Birth Date: 23 SEP 1984
Nationality:
GBR
Mark: 2:05.01
Place: 3.
Name: Elena Mirela LAVRIC
Birth Date: 17 FEB 1991
Nationality:
ROU
Mark: 2:05.31
Place: 4.
Name: Dana ŠATROVÁ
Birth Date: 12 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 2:05.47
Place: 5.
Name: Elián PÉRIZ
Birth Date: 01 APR 1984
Nationality:
ESP
Mark: 2:08.10
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oksana ZBROZHEK
Birth Date: 12 JAN 1978
Nationality:
RUS
Mark: 2:03.74
Place: 2.
Name: Elisa CUSMA
Birth Date: 24 JUL 1981
Nationality:
ITA
Mark: 2:03.97
Place: 3.
Name: Nataliya LUPU
Birth Date: 04 NOV 1987
Nationality:
UKR
Mark: 2:04.26
Place: 4.
Name: Mihaela STĂNCESCU-NEACŞU
Birth Date: 03 MAY 1979
Nationality:
ROU
Mark: 2:04.75
Place: 5.
Name: Karin STORBACKA
Birth Date: 27 APR 1987
Nationality:
FIN
Mark: 2:05.17
Women's 1500m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yevgeniya ZOLOTOVA
Birth Date: 28 APR 1983
Nationality:
RUS
Mark: 4:11.31
Place: 2.
Name: Sonja ROMAN
Birth Date: 11 MAR 1979
Nationality:
SLO
Mark: 4:11.75
Place: 3.
Name: Lidia CHOJECKA
Birth Date: 25 JAN 1977
Nationality:
POL
Mark: 4:12.09
Place: 4.
Name: Sigrid VANDEN BEMPT
Birth Date: 10 FEB 1981
Nationality:
BEL
Mark: 4:12.36
Place: 5.
Name: Esther DESVIAT
Birth Date: 27 JAN 1982
Nationality:
ESP
Mark: 4:12.94
Place: 6.
Name: Susan SCOTT
Birth Date: 26 SEP 1977
Nationality:
GBR
Mark: 4:13.40
Place: 7.
Name: Ulrika FLODIN
Birth Date: 09 FEB 1975
Nationality:
SWE
Mark: 4:17.65
Place: 8.
Name: Sandra TEIXEIRA
Birth Date: 13 MAR 1978
Nationality:
POR
Mark: 4:18.53
Place: 9.
Name: Yeliz KURT
Birth Date: 15 JAN 1984
Nationality:
TUR
Mark: 4:23.73
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Natalia RODRÍGUEZ
Birth Date: 02 JUN 1979
Nationality:
ESP
Mark: 4:11.73
Place: 2.
Name: Marije TE RAA
Birth Date: 22 JUN 1984
Nationality:
NED
Mark: 4:11.80
Place: 3.
Name: Natalya YEVDOKIMOVA
Birth Date: 17 MAR 1978
Nationality:
RUS
Mark: 4:11.97
Place: 4.
Name: Marina MUNĆAN
Birth Date: 06 NOV 1982
Nationality:
SRB
Mark: 4:12.23
Place: 5.
Name: Róisín MCGETTIGAN
Birth Date: 23 AUG 1980
Nationality:
IRL
Mark: 4:12.25
Place: 6.
Name: Hannah ENGLAND
Birth Date: 06 MAR 1987
Nationality:
GBR
Mark: 4:14.75
Place: 7.
Name: Marcela LUSTIGOVÁ
Birth Date: 11 NOV 1982
Nationality:
CZE
Mark: 4:39.63
Place: -
Name: Anna ALMINOVA
Birth Date: 17 JAN 1985
Nationality:
RUS
Mark: DQ
Women's 60mH indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Eline BERINGS
Birth Date: 28 MAY 1986
Nationality:
BEL
Mark: 7.92
Place: 2.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 7.95
Place: 3.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 7.97
Place: 4.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 8.04
Place: 5.
Name: Anastasiya SOLOVYOVA
Birth Date: 18 FEB 1985
Nationality:
RUS
Mark: 8.05
Place: 6.
Name: Nadine HILDEBRAND
Birth Date: 20 SEP 1987
Nationality:
GER
Mark: 8.16
Place: 7.
Name: Cindy BILLAUD
Birth Date: 11 MAR 1986
Nationality:
FRA
Mark: 8.19
Place: 8.
Name: Sarah CLAXTON
Birth Date: 23 SEP 1979
Nationality:
GBR
Mark: 8.21
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 8.00
Place: 2.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 8.02
Place: 3.
Name: Anastasiya SOLOVYOVA
Birth Date: 18 FEB 1985
Nationality:
RUS
Mark: 8.02
Place: 4.
Name: Cindy BILLAUD
Birth Date: 11 MAR 1986
Nationality:
FRA
Mark: 8.05
Place: 5.
Name: Carolin DIETRICH
Birth Date: 26 FEB 1985
Nationality:
GER
Mark: 8.05
Place: 6.
Name: Elisabeth DAVIN
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
BEL
Mark: 8.07
Place: 7.
Name: Yuliya KONDAKOVA
Birth Date: 04 DEC 1981
Nationality:
RUS
Mark: 8.08
Place: 8.
Name: Glory ALOZIE
Birth Date: 30 DEC 1977
Nationality:
ESP
Mark: 8.21
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sarah CLAXTON
Birth Date: 23 SEP 1979
Nationality:
GBR
Mark: 7.96
Place: 2.
Name: Eline BERINGS
Birth Date: 28 MAY 1986
Nationality:
BEL
Mark: 8.01
Place: 3.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 8.05
Place: 4.
Name: Nadine HILDEBRAND
Birth Date: 20 SEP 1987
Nationality:
GER
Mark: 8.14
Place: 5.
Name: Aleksandra ANTONOVA
Birth Date: 24 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 8.15
Place: 6.
Name: Alina TALAY
Birth Date: 14 MAY 1989
Nationality:
BLR
Mark: 8.20
Place: 7.
Name: Micol CATTANEO
Birth Date: 14 MAY 1982
Nationality:
ITA
Mark: 8.21
Place: 8.
Name: Jelena JOTANOVIĆ
Birth Date: 15 OCT 1983
Nationality:
SRB
Mark: 8.26
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 8.06
Place: 2.
Name: Nadine HILDEBRAND
Birth Date: 20 SEP 1987
Nationality:
GER
Mark: 8.11
Place: 3.
Name: Elisabeth DAVIN
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
BEL
Mark: 8.13
Place: 4.
Name: Glory ALOZIE
Birth Date: 30 DEC 1977
Nationality:
ESP
Mark: 8.20
Place: 5.
Name: Katsiaryna PAPLAUSKAYA
Birth Date: 07 MAY 1987
Nationality:
BLR
Mark: 8.28
Place: 6.
Name: Kadri VIIGIPUU
Birth Date: 04 FEB 1982
Nationality:
EST
Mark: 8.34
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 8.05
Place: 2.
Name: Anastasiya SOLOVYOVA
Birth Date: 18 FEB 1985
Nationality:
RUS
Mark: 8.10
Place: 3.
Name: Micol CATTANEO
Birth Date: 14 MAY 1982
Nationality:
ITA
Mark: 8.18
Place: 4.
Name: Jelena JOTANOVIĆ
Birth Date: 15 OCT 1983
Nationality:
SRB
Mark: 8.24
Place: 5.
Name: Gemma BENNETT
Birth Date: 04 JAN 1984
Nationality:
GBR
Mark: 8.75
Place: 6.
Name: Barbara RUSTIGNOLI
Birth Date: 16 OCT 1984
Nationality:
SMR
Mark: 9.36
Place:
Name: Miriam BOBKOVÁ
Birth Date: 02 MAR 1979
Nationality:
SVK
Mark: DQ
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 8.07
Place: 2.
Name: Carolin DIETRICH
Birth Date: 26 FEB 1985
Nationality:
GER
Mark: 8.07
Place: 3.
Name: Yuliya KONDAKOVA
Birth Date: 04 DEC 1981
Nationality:
RUS
Mark: 8.17
Place: 4.
Name: Esen KIZILDAĞ
Birth Date: 30 SEP 1980
Nationality:
TUR
Mark: 8.28
Place: 5.
Name: Lisa URECH
Birth Date: 27 JUL 1989
Nationality:
SUI
Mark: 8.31
Place: 6.
Name: Patricia GIRARD
Birth Date: 08 APR 1968
Nationality:
FRA
Mark: 8.98
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Eline BERINGS
Birth Date: 28 MAY 1986
Nationality:
BEL
Mark: 8.00
Place: 2.
Name: Sarah CLAXTON
Birth Date: 23 SEP 1979
Nationality:
GBR
Mark: 8.07
Place: 3.
Name: Alina TALAY
Birth Date: 14 MAY 1989
Nationality:
BLR
Mark: 8.17
Place: 4.
Name: Cindy BILLAUD
Birth Date: 11 MAR 1986
Nationality:
FRA
Mark: 8.18
Place: 5.
Name: Aleksandra ANTONOVA
Birth Date: 24 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 8.19
Place: 6.
Name: Ana TORRIJOS
Birth Date: 03 JAN 1987
Nationality:
ESP
Mark: 8.32
Place: 7.
Name: Angela MOROŞANU
Birth Date: 26 JUL 1986
Nationality:
ROU
Mark: 8.35
Women's Pole Vault indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kristina GADSCHIEW
Birth Date: 03 JUL 1984
Nationality:
GER
Mark: 4.40
Place: 1.
Name: Anna GIORDANO BRUNO
Birth Date: 13 DEC 1980
Nationality:
ITA
Mark: 4.40
Place: 1.
Name: Yuliya GOLUBCHIKOVA
Birth Date: 27 MAR 1983
Nationality:
RUS
Mark: 4.40
Place: 1.
Name: Aleksandra KIRYASHOVA
Birth Date: 21 AUG 1985
Nationality:
RUS
Mark: 4.40
Place: 5.
Name: Anna BATTKE
Birth Date: 03 JAN 1985
Nationality:
GER
Mark: 4.40
Place: 6.
Name: Kate DENNISON
Birth Date: 07 MAY 1984
Nationality:
GBR
Mark: 4.40
Place: 7.
Name: Joanna PIWOWARSKA
Birth Date: 04 NOV 1983
Nationality:
POL
Mark: 4.40
Place: 8.
Name: Silke SPIEGELBURG
Birth Date: 17 MAR 1986
Nationality:
GER
Mark: 4.35
Place: 9.
Name: Maria Eleonor RIBEIRO TAVARES
Birth Date: 24 SEP 1985
Nationality:
POR
Mark: 4.35
Place: 10.
Name: Minna NIKKANEN
Birth Date: 09 APR 1988
Nationality:
FIN
Mark: 4.35
Place: 11.
Name: Marianna ZAHARIADI
Birth Date: 25 FEB 1990
Nationality:
CYP
Mark: 4.35
Place: 12.
Name: Nikoleta KYRIAKOPOULOU
Birth Date: 21 MAR 1986
Nationality:
GRE
Mark: 4.35
Place: 13.
Name: Jiřina PTÁČNÍKOVÁ
Birth Date: 20 MAY 1986
Nationality:
CZE
Mark: 4.25
Place: 13.
Name: Elena SCARPELLINI
Birth Date: 14 JAN 1987
Nationality:
ITA
Mark: 4.25
Place: 15.
Name: Nicole BÜCHLER
Birth Date: 17 DEC 1983
Nationality:
SUI
Mark: 4.25
Place: 16.
Name: Elisabete TAVARES ANSEL
Birth Date: 07 MAR 1980
Nationality:
POR
Mark: 4.05
Place: 17.
Name: Caroline Bonde HOLM
Birth Date: 19 JUL 1990
Nationality:
DEN
Mark: 4.05
Place: 18.
Name: Cathrine LARSÅSEN
Birth Date: 05 DEC 1986
Nationality:
NOR
Mark: 4.05
Place: 18.
Name: Zoe BROWN
Birth Date: 15 SEP 1983
Nationality:
IRL
Mark: 4.05
Place: 20.
Name: Zhanna BARRER
Birth Date: 02 SEP 1983
Nationality:
ISR
Mark: 3.80
Women's Long Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ksenija BALTA
Birth Date: 01 NOV 1986
Nationality:
EST
Mark: 6.75
Place: 2.
Name: Yelena SOKOLOVA
Birth Date: 23 JUL 1986
Nationality:
RUS
Mark: 6.71
Place: 3.
Name: Nina KOLARIČ
Birth Date: 12 DEC 1986
Nationality:
SLO
Mark: 6.67
Place: 4.
Name: Sirkka-Liisa KIVINE
Birth Date: 22 JUN 1977
Nationality:
EST
Mark: 6.66
Place: 5.
Name: Kelly PROPER
Birth Date: 01 MAY 1988
Nationality:
IRL
Mark: 6.59
Place: 6.
Name: Olga KUCHERENKO
Birth Date: 05 NOV 1985
Nationality:
RUS
Mark: 6.58
Place: 7.
Name: Joanna SKIBIŃSKA
Birth Date: 21 FEB 1985
Nationality:
POL
Mark: 6.53
Place: 8.
Name: Tatyana VOYKINA
Birth Date: 16 OCT 1981
Nationality:
RUS
Mark: 6.51
Place: 9.
Name: Viorica ŢIGĂU
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
ROU
Mark: 6.46
Place: 10.
Name: Alina MILITARU
Birth Date: 10 APR 1982
Nationality:
ROU
Mark: 6.43
Place: 11.
Name: Melanie BAUSCHKE
Birth Date: 14 JUL 1988
Nationality:
GER
Mark: 6.39
Place: 12.
Name: Irene PUSTERLA
Birth Date: 21 JUN 1988
Nationality:
SUI
Mark: 6.31
Place: 13.
Name: Karin MEY MELIS
Birth Date: 31 MAY 1983
Nationality:
TUR
Mark: 6.30
Place: 14.
Name: Jana VELĎÁKOVÁ
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
SVK
Mark: 6.22
Place: 15.
Name: Cornelia Ioana DEIAC
Birth Date: 20 MAR 1988
Nationality:
ROU
Mark: 6.22
Place: 16.
Name: Tania VICENZINO
Birth Date: 01 APR 1986
Nationality:
ITA
Mark: 6.20
Place: 17.
Name: Rotem BATAT-GOLAN
Birth Date: 06 SEP 1986
Nationality:
ISR
Mark: 6.04
Place:
Name: Arantza LOUREIRO
Birth Date: 22 FEB 1981
Nationality:
ESP
Mark: NM
Women's Triple Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marija ŠESTAK
Birth Date: 17 APR 1979
Nationality:
SLO
Mark: 14.52
Place: 2.
Name: Paraskevi PAPACHRISTOU
Birth Date: 17 APR 1989
Nationality:
GRE
Mark: 14.47
Place: 3.
Name: Teresa NZOLA MESO
Birth Date: 30 NOV 1983
Nationality:
FRA
Mark: 14.14
Place: 4.
Name: Dana VELĎÁKOVÁ
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
SVK
Mark: 14.13
Place: 5.
Name: Biljana TOPIĆ
Birth Date: 17 OCT 1977
Nationality:
SRB
Mark: 14.08
Place: 6.
Name: Amy ZONGO
Birth Date: 04 OCT 1980
Nationality:
FRA
Mark: 14.07
Place: 7.
Name: Anastasiya POTAPOVA
Birth Date: 06 SEP 1985
Nationality:
RUS
Mark: 14.06
Place: 8.
Name: Snežana VUKMIROVIČ
Birth Date: 19 AUG 1982
Nationality:
SLO
Mark: 14.06
Place: 9.
Name: Kaire LEIBAK
Birth Date: 21 MAY 1988
Nationality:
EST
Mark: 13.99
Place: 10.
Name: Cristina-Ioana BUJIN
Birth Date: 12 APR 1988
Nationality:
ROU
Mark: 13.94
Place: 11.
Name: Magdelín MARTÍNEZ
Birth Date: 10 FEB 1976
Nationality:
ITA
Mark: 13.91
Place: 12.
Name: Carmen Cristina TOMA
Birth Date: 28 MAR 1989
Nationality:
ROU
Mark: 13.88
Place: 13.
Name: Katja DEMUT
Birth Date: 21 DEC 1983
Nationality:
GER
Mark: 13.76
Place: 14.
Name: Svitlana MAMYEYEVA
Birth Date: 19 APR 1982
Nationality:
UKR
Mark: 13.73
Place: 15.
Name: Patricia SARRAPIO
Birth Date: 16 NOV 1982
Nationality:
ESP
Mark: 13.73
Place: 16.
Name: Joanna SKIBIŃSKA
Birth Date: 21 FEB 1985
Nationality:
POL
Mark: 13.69
Place: 16.
Name: Natallia VYATKINA
Birth Date: 10 FEB 1987
Nationality:
BLR
Mark: 13.69
Place: 18.
Name: Nastassia MIRONCHYK-IVANOVA
Birth Date: 13 APR 1989
Nationality:
BLR
Mark: 13.60
Place: 19.
Name: Liane PINTSAAR
Birth Date: 17 MAR 1990
Nationality:
EST
Mark: 13.41
Place: 20.
Name: Haykanush BEKLARYAN
Birth Date: 21 JAN 1989
Nationality:
ARM
Mark: 12.57
Place:
Name: Martina DARMOVZALOVÁ-ŠESTÁKOVÁ
Birth Date: 12 OCT 1978
Nationality:
CZE
Mark: NM
Women's Shot Put indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Petra LAMMERT
Birth Date: 03 MAR 1984
Nationality:
GER
Mark: 19.66
Place: 2.
Name: Denise HINRICHS
Birth Date: 07 JUN 1987
Nationality:
GER
Mark: 19.63
Place: 3.
Name: Anca HELTNE
Birth Date: 01 JAN 1978
Nationality:
ROU
Mark: 18.71
Place: 4.
Name: Anna OMAROVA
Birth Date: 03 OCT 1981
Nationality:
RUS
Mark: 18.37
Place: 5.
Name: Assunta LEGNANTE
Birth Date: 14 MAY 1978
Nationality:
ITA
Mark: 18.05
Place: 6.
Name: Anna AVDEYEVA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
RUS
Mark: 17.96
Place: 7.
Name: Laurence MANFREDI
Birth Date: 20 MAY 1974
Nationality:
FRA
Mark: 17.92
Place: 8.
Name: Melissa BOEKELMAN
Birth Date: 11 MAY 1989
Nationality:
NED
Mark: 17.47
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Denise HINRICHS
Birth Date: 07 JUN 1987
Nationality:
GER
Mark: 19.25
Place: 2.
Name: Petra LAMMERT
Birth Date: 03 MAR 1984
Nationality:
GER
Mark: 18.67
Place: 3.
Name: Anca HELTNE
Birth Date: 01 JAN 1978
Nationality:
ROU
Mark: 18.44
Place: 4.
Name: Anna OMAROVA
Birth Date: 03 OCT 1981
Nationality:
RUS
Mark: 18.37
Place: 5.
Name: Assunta LEGNANTE
Birth Date: 14 MAY 1978
Nationality:
ITA
Mark: 18.09
Place: 6.
Name: Anna AVDEYEVA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
RUS
Mark: 18.09
Place: 7.
Name: Laurence MANFREDI
Birth Date: 20 MAY 1974
Nationality:
FRA
Mark: 18.05
Place: 8.
Name: Melissa BOEKELMAN
Birth Date: 11 MAY 1989
Nationality:
NED
Mark: 17.74
Place: 9.
Name: Denise KEMKERS
Birth Date: 11 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 17.66
Place: 10.
Name: Jessica CÉRIVAL
Birth Date: 20 JAN 1982
Nationality:
FRA
Mark: 17.07
Place: 11.
Name: Chiara ROSA
Birth Date: 28 JAN 1983
Nationality:
ITA
Mark: 16.87
Place: 12.
Name: Helena ENGMAN
Birth Date: 16 JUN 1976
Nationality:
SWE
Mark: 16.38
Place: 13.
Name: Anita MÁRTON
Birth Date: 15 JAN 1989
Nationality:
HUN
Mark: 15.82
Women's Pentathlon indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 4761
Place: 2.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 4644
Place: 3.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 4618
Place: 4.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 4576
Place: 5.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 4542
Place: 6.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 4516
Place: 7.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 4461
Place: 8.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 4406
Place: 9.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 4384
Place: 10.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 4379
Place: 11.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 4322
Place: 12.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 4321
Place: 13.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 3650
Place:
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: DNF
Place:
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: DNF
Combined Events
Women's 800m indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: DNS
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 2:11.80
Place: 2.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 2:12.80
Place: 3.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 2:15.62
Place: 4.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 2:18.18
Place: 5.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 2:19.75
Place: 6.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 2:23.07
Place:
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: DNS
Combined 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 2:10.69
Place: 2.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 2:12.95
Place: 3.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 2:18.45
Place: 4.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 2:18.63
Place: 5.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 2:18.80
Place: 6.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 2:21.84
Place: 7.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 2:22.29
Combined Events
Women's 60mH indoor
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 8.19
Place: 2.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 8.35
Place: 3.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 8.35
Place: 4.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 8.38
Place: 5.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 8.43
Place: 6.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 8.43
Place: 7.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 8.51
Place:
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: DNF
Combined 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 8.31
Place: 2.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 8.51
Place: 3.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 8.56
Place: 4.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 8.62
Place: 5.
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: 8.65
Place: 6.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 8.66
Place: 7.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 8.77
Combined Events
Women's High Jump indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 1.86
Place: 2.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 1.86
Place: 3.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 1.83
Place: 4.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 1.80
Place: 5.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 1.77
Place: 6.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 1.77
Place: 7.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 1.74
Place: 8.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 1.74
Place: 9.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 1.74
Place: 10.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 1.71
Place: 10.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 1.71
Place: 12.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 1.71
Place: 13.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 1.71
Place: 14.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 1.68
Place: 15.
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: 1.62
Combined Events
Women's Long Jump indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 6.44
Place: 2.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 6.39
Place: 3.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 6.27
Place: 4.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 6.24
Place: 5.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 6.23
Place: 6.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 6.22
Place: 7.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 6.20
Place: 8.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 6.14
Place: 9.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 6.13
Place: 10.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 6.08
Place: 11.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 6.02
Place: 12.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 6.01
Place: 13.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 5.96
Place: 14.
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: 5.83
Place:
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: NM
Combined Events
Women's Shot Put indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jolanda KEIZER
Birth Date: 05 APR 1985
Nationality:
NED
Mark: 15.46
Place: 2.
Name: Anna BOGDANOVA
Birth Date: 21 OCT 1984
Nationality:
RUS
Mark: 14.83
Place: 3.
Name: Christine SCHULZ
Birth Date: 30 JAN 1984
Nationality:
GER
Mark: 14.43
Place: 4.
Name: Viktorija ŽEMAITYTĖ
Birth Date: 11 MAR 1985
Nationality:
LTU
Mark: 14.39
Place: 5.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 14.25
Place: 6.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 14.16
Place: 7.
Name: Olga KURBAN
Birth Date: 16 DEC 1987
Nationality:
RUS
Mark: 14.07
Place: 8.
Name: Sonja KESSELSCHLÄGER
Birth Date: 20 JAN 1978
Nationality:
GER
Mark: 14.03
Place: 9.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 13.74
Place: 10.
Name: Kamila CHUDZIK
Birth Date: 09 DEC 1986
Nationality:
POL
Mark: 13.60
Place: 11.
Name: María PEINADO
Birth Date: 08 FEB 1977
Nationality:
ESP
Mark: 13.34
Place: 12.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 13.04
Place: 13.
Name: Yvonne VAN LANGEN-WISSE
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
NED
Mark: 12.73
Place: 14.
Name: Francesca DOVERI
Birth Date: 21 DEC 1982
Nationality:
ITA
Mark: 12.24
Place: 15.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 11.74
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency