Home
    20–21 JUN 2009

    SPAR European Team Championships

    Hide filters
    Men's 100m
    Final 1, Wind: +0.3
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Francis OBIKWELU
    Birth Date: 22 NOV 1978
    Nationality:
    POR
    Mark: 10.20
    Place: 2.
    Name: Ángel David RODRÍGUEZ
    Birth Date: 25 APR 1980
    Nationality:
    ESP
    Mark: 10.44
    Place: 3.
    Name: Kostyantyn VASYUKOV
    Birth Date: 10 JAN 1981
    Nationality:
    UKR
    Mark: 10.44
    Place: 4.
    Name: Angelos AGGELAKIS
    Birth Date: 23 MAR 1988
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10.48
    Place: 5.
    Name: Stefan TÄRNHUVUD
    Birth Date: 16 JAN 1985
    Nationality:
    SWE
    Mark: 10.49
    Place: 6.
    Name: Jan SCHILLER
    Birth Date: 17 JAN 1985
    Nationality:
    CZE
    Mark: 10.49
    Final 2, Wind: +0.2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Dwain CHAMBERS
    Birth Date: 05 APR 1978
    Nationality:
    GBR
    Mark: 10.07
    Place: 2.
    Name: Emanuele DI GREGORIO
    Birth Date: 13 DEC 1980
    Nationality:
    ITA
    Mark: 10.21
    Place: 3.
    Name: Martial MBANDJOCK
    Birth Date: 14 OCT 1985
    Nationality:
    FRA
    Mark: 10.27
    Place: 4.
    Name: Dariusz KUĆ
    Birth Date: 24 APR 1986
    Nationality:
    POL
    Mark: 10.35
    Place: 5.
    Name: Stefan SCHWAB
    Birth Date: 29 MAY 1987
    Nationality:
    GER
    Mark: 10.40
    Place: 6.
    Name: Roman SMIRNOV
    Birth Date: 02 SEP 1984
    Nationality:
    RUS
    Mark: 10.60
    Men's 400m
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Teddy ATINE-VENEL
    Birth Date: 16 MAR 1985
    Nationality:
    FRA
    Mark: 46.13
    Place: 2.
    Name: Petros KIRIAKIDIS
    Birth Date: 17 JUL 1989
    Nationality:
    GRE
    Mark: 46.40
    Place: 3.
    Name: Rudolf GÖTZ
    Birth Date: 10 APR 1983
    Nationality:
    CZE
    Mark: 46.51
    Place: 4.
    Name: Joao FERREIRA
    Birth Date: 20 OCT 1986
    Nationality:
    POR
    Mark: 46.66
    Place: 5.
    Name: Mark UJAKPOR
    Birth Date: 18 JAN 1987
    Nationality:
    ESP
    Mark: 46.79
    Place: 6.
    Name: Andrea BARBERI
    Birth Date: 15 JAN 1979
    Nationality:
    ITA
    Mark: 46.88
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Tim BENJAMIN
    Birth Date: 02 MAY 1982
    Nationality:
    GBR
    Mark: 45.57
    Place: 2.
    Name: Johan WISSMAN
    Birth Date: 02 NOV 1982
    Nationality:
    SWE
    Mark: 45.81
    Place: 3.
    Name: Kamghe GABA
    Birth Date: 13 JAN 1984
    Nationality:
    GER
    Mark: 45.88
    Place: 4.
    Name: Marcin MARCINISZYN
    Birth Date: 07 SEP 1982
    Nationality:
    POL
    Mark: 46.22
    Place: 5.
    Name: Mykhaylo KNYSH
    Birth Date: 22 NOV 1983
    Nationality:
    UKR
    Mark: 46.74
    Place: -
    Name: Denis ALEKSEYEV
    Birth Date: 26 DEC 1987
    Nationality:
    RUS
    Mark: DQ
    Men's 1500m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Rui SILVA
    Birth Date: 03 AUG 1977
    Nationality:
    POR
    Mark: 3:42.07
    Place: 2.
    Name: Diego RUIZ
    Birth Date: 05 FEB 1982
    Nationality:
    ESP
    Mark: 3:42.54
    Place: 3.
    Name: Yoann KOWAL
    Birth Date: 28 MAY 1987
    Nationality:
    FRA
    Mark: 3:42.73
    Place: 4.
    Name: Stefan EBERHARDT
    Birth Date: 12 JAN 1985
    Nationality:
    GER
    Mark: 3:43.02
    Place: 5.
    Name: Thomas LANCASHIRE
    Birth Date: 02 JUL 1985
    Nationality:
    GBR
    Mark: 3:43.19
    Place: 6.
    Name: Marcin LEWANDOWSKI
    Birth Date: 13 JUN 1987
    Nationality:
    POL
    Mark: 3:44.39
    Place: 7.
    Name: Stefano LA ROSA
    Birth Date: 28 SEP 1985
    Nationality:
    ITA
    Mark: 3:44.52
    Place: 8.
    Name: Oleksandr BORYSYUK
    Birth Date: 09 DEC 1985
    Nationality:
    UKR
    Mark: 3:44.52
    Place: 9.
    Name: Rizak DIRSHE
    Birth Date: 05 JAN 1972
    Nationality:
    SWE
    Mark: 3:44.54
    Place: 10.
    Name: Aleksandr KRIVCHONKOV
    Birth Date: 20 JAN 1983
    Nationality:
    RUS
    Mark: 3:44.58
    Place: 11.
    Name: Tomáš BELADA
    Birth Date: 21 NOV 1986
    Nationality:
    CZE
    Mark: 3:47.41
    Place: 12.
    Name: Vasilios PAPAIOANNOU
    Birth Date: 11 APR 1983
    Nationality:
    GRE
    Mark: 3:51.23
    Men's 5000m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Mo FARAH
    Birth Date: 23 MAR 1983
    Nationality:
    GBR
    Mark: 13:43.01
    Place: 2.
    Name: Carles CASTILLEJO
    Birth Date: 18 AUG 1978
    Nationality:
    ESP
    Mark: 13:49.54
    Place: 3.
    Name: Serhiy LEBID
    Birth Date: 15 JUL 1975
    Nationality:
    UKR
    Mark: 13:59.85
    Place: 4.
    Name: Yevgeniy RYBAKOV
    Birth Date: 27 FEB 1985
    Nationality:
    RUS
    Mark: 14:01.78
    Place: 5.
    Name: Rui Pedro SILVA
    Birth Date: 06 MAY 1981
    Nationality:
    POR
    Mark: 14:08.66
    Place: 6.
    Name: Andrea LALLI
    Birth Date: 20 MAY 1987
    Nationality:
    ITA
    Mark: 14:27.60
    Place: 7.
    Name: Noureddine SMAÏL
    Birth Date: 06 FEB 1987
    Nationality:
    FRA
    Mark: 14:30.52
    Place: 8.
    Name: Christian GLATTING
    Birth Date: 28 DEC 1986
    Nationality:
    GER
    Mark: 14:32.17
    Place: 9.
    Name: Jakub ŽIVEC
    Birth Date: 23 NOV 1990
    Nationality:
    CZE
    Mark: 14:51.56
    Place: 10.
    Name: Marcin CHABOWSKI
    Birth Date: 28 JUN 1986
    Nationality:
    POL
    Mark: DNF
    Place: 11.
    Name: Oscar KÄCK
    Birth Date: 17 JUN 1982
    Nationality:
    SWE
    Mark: DNF
    Place: 12.
    Name: Antonios PAPANTONIS
    Birth Date: 21 AUG 1979
    Nationality:
    GRE
    Mark: DNF
    Men's 400mH
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Fadil BELLAABOUSS
    Birth Date: 15 JUN 1986
    Nationality:
    FRA
    Mark: 49.91
    Place: 2.
    Name: Josef PROROK
    Birth Date: 16 NOV 1987
    Nationality:
    CZE
    Mark: 51.05
    Place: 3.
    Name: Nicola CASCELLA
    Birth Date: 02 JUL 1985
    Nationality:
    ITA
    Mark: 51.16
    Place: 4.
    Name: Edivaldo MONTEIRO
    Birth Date: 28 APR 1976
    Nationality:
    POR
    Mark: 51.22
    Place: 5.
    Name: Ignacio SARMIENTO
    Birth Date: 28 DEC 1986
    Nationality:
    ESP
    Mark: 52.14
    Place: 6.
    Name: Thomas NIKITIN
    Birth Date: 15 NOV 1982
    Nationality:
    SWE
    Mark: 52.76
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: David GREENE
    Birth Date: 11 APR 1986
    Nationality:
    GBR
    Mark: 49.26
    Place: 2.
    Name: Periklis IAKOVAKIS
    Birth Date: 24 MAR 1979
    Nationality:
    GRE
    Mark: 50.09
    Place: 3.
    Name: Aleksandr DEREVYAGIN
    Birth Date: 24 MAR 1979
    Nationality:
    RUS
    Mark: 50.40
    Place: 4.
    Name: Stanislav MELNYIKOV
    Birth Date: 26 FEB 1987
    Nationality:
    UKR
    Mark: 50.62
    Place: 5.
    Name: Thomas GOLLER
    Birth Date: 28 OCT 1977
    Nationality:
    GER
    Mark: 50.80
    Place: 6.
    Name: Marek PLAWGO
    Birth Date: 25 FEB 1981
    Nationality:
    POL
    Mark: 51.06
    Men's High Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Yuriy KRYMARENKO
    Birth Date: 11 AUG 1983
    Nationality:
    UKR
    Mark: 2.31
    Place: 2.
    Name: Jaroslav BÁBA
    Birth Date: 02 SEP 1984
    Nationality:
    CZE
    Mark: 2.31
    Place: 3.
    Name: Aleksandr SHUSTOV
    Birth Date: 29 JUN 1984
    Nationality:
    RUS
    Mark: 2.31
    Place: 4.
    Name: Linus THÖRNBLAD
    Birth Date: 06 MAR 1985
    Nationality:
    SWE
    Mark: 2.28
    Place: 5.
    Name: Grzegorz SPOSÓB
    Birth Date: 12 FEB 1976
    Nationality:
    POL
    Mark: 2.28
    Place: 6.
    Name: Konstantinos BANIOTIS
    Birth Date: 06 NOV 1986
    Nationality:
    GRE
    Mark: 2.28
    Place: 7.
    Name: Javier BERMEJO
    Birth Date: 23 DEC 1978
    Nationality:
    ESP
    Mark: 2.28
    Place: 8.
    Name: Andrea BETTINELLI
    Birth Date: 06 OCT 1978
    Nationality:
    ITA
    Mark: 2.24
    Place: 9.
    Name: Samson ONI
    Birth Date: 25 JUN 1981
    Nationality:
    GBR
    Mark: 2.24
    Place: 10.
    Name: Fabrice SAINT JEAN
    Birth Date: 21 NOV 1980
    Nationality:
    FRA
    Mark: 2.15
    Place: 10.
    Name: Raul SPANK
    Birth Date: 13 JUL 1988
    Nationality:
    GER
    Mark: 2.15
    Place: 12.
    Name: Paulo GONCALVES
    Birth Date: 05 MAR 1985
    Nationality:
    POR
    Mark: 2.05
    Men's Long Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Eusebio CÁCERES
    Birth Date: 10 SEP 1991
    Nationality:
    ESP
    Mark: 8.00
    Place: 2.
    Name: Nelson ÉVORA
    Birth Date: 20 APR 1984
    Nationality:
    POR
    Mark: 7.94
    Place: 3.
    Name: Louis TSATOUMAS
    Birth Date: 12 FEB 1982
    Nationality:
    GRE
    Mark: 7.91
    Place: 4.
    Name: Roman NOVOTNÝ
    Birth Date: 05 JAN 1986
    Nationality:
    CZE
    Mark: 7.88
    Place: 5.
    Name: Chris TOMLINSON
    Birth Date: 15 SEP 1981
    Nationality:
    GBR
    Mark: 7.78
    Place: 6.
    Name: Aleksandr MENKOV
    Birth Date: 07 DEC 1990
    Nationality:
    RUS
    Mark: 7.78
    Place: 7.
    Name: Salim SDIRI
    Birth Date: 26 OCT 1978
    Nationality:
    FRA
    Mark: 7.74
    Place: 8.
    Name: Viktor KUZNYETSOV
    Birth Date: 14 JUL 1986
    Nationality:
    UKR
    Mark: 7.73
    Place: 9.
    Name: Michel TORNÉUS
    Birth Date: 26 MAY 1986
    Nationality:
    SWE
    Mark: 7.62
    Place: 10.
    Name: Nils WINTER
    Birth Date: 27 MAR 1977
    Nationality:
    GER
    Mark: 7.58
    Place: 11.
    Name: Marcin STARZAK
    Birth Date: 20 OCT 1985
    Nationality:
    POL
    Mark: 7.51
    Place: 12.
    Name: Stefano TREMIGLIOZZI
    Birth Date: 07 MAY 1985
    Nationality:
    ITA
    Mark: 6.99
    Men's Shot Put
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Tomasz MAJEWSKI
    Birth Date: 30 AUG 1981
    Nationality:
    POL
    Mark: 20.81
    Place: 2.
    Name: Manuel MARTÍNEZ
    Birth Date: 07 DEC 1974
    Nationality:
    ESP
    Mark: 20.39
    Place: 3.
    Name: Antonín ŽALSKÝ
    Birth Date: 07 AUG 1980
    Nationality:
    CZE
    Mark: 20.11
    Place: 4.
    Name: Peter SACK
    Birth Date: 27 JUL 1979
    Nationality:
    GER
    Mark: 19.76
    Place: 5.
    Name: Yves NIARÉ
    Birth Date: 20 JUL 1977
    Nationality:
    FRA
    Mark: 19.54
    Place: 6.
    Name: Carl MYERSCOUGH
    Birth Date: 21 OCT 1979
    Nationality:
    GBR
    Mark: 19.54
    Place: 7.
    Name: Andriy SEMENOV
    Birth Date: 04 JUL 1984
    Nationality:
    UKR
    Mark: 19.37
    Place: 8.
    Name: Anton LYUBOSLAVSKIY
    Birth Date: 26 JUN 1984
    Nationality:
    RUS
    Mark: 19.26
    Place: 9.
    Name: Marco FORTES
    Birth Date: 26 SEP 1982
    Nationality:
    POR
    Mark: 19.07
    Place: 10.
    Name: Michalis STAMATOGANNIS
    Birth Date: 20 MAY 1982
    Nationality:
    GRE
    Mark: 18.62
    Place: 11.
    Name: Paolo DAL SOGLIO
    Birth Date: 29 JUL 1970
    Nationality:
    ITA
    Mark: 17.73
    Place: 12.
    Name: Mats OLSSON
    Birth Date: 12 APR 1986
    Nationality:
    SWE
    Mark: 17.03
    Men's Hammer Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Nicola VIZZONI
    Birth Date: 04 NOV 1973
    Nationality:
    ITA
    Mark: 78.15
    Place: 2.
    Name: Szymon ZIÓŁKOWSKI
    Birth Date: 01 JUL 1976
    Nationality:
    POL
    Mark: 78.01
    Place: 3.
    Name: Markus ESSER
    Birth Date: 03 FEB 1980
    Nationality:
    GER
    Mark: 77.62
    Place: 4.
    Name: Artem RUBANKO
    Birth Date: 21 AUG 1974
    Nationality:
    UKR
    Mark: 76.29
    Place: 5.
    Name: Lukáš MELICH
    Birth Date: 16 SEP 1980
    Nationality:
    CZE
    Mark: 74.72
    Place: 6.
    Name: Alexandros PAPADIMITRIOU
    Birth Date: 18 JUN 1973
    Nationality:
    GRE
    Mark: 72.68
    Place: 7.
    Name: Javier CIENFUEGOS
    Birth Date: 15 JUL 1990
    Nationality:
    ESP
    Mark: 71.03
    Place: 8.
    Name: Aleksey ZAGORNIY
    Birth Date: 31 MAY 1978
    Nationality:
    RUS
    Mark: 70.99
    Place: 9.
    Name: Jérôme BORTOLUZZI
    Birth Date: 20 MAY 1982
    Nationality:
    FRA
    Mark: 69.51
    Place: 10.
    Name: Mattias JONS
    Birth Date: 19 NOV 1982
    Nationality:
    SWE
    Mark: 67.54
    Place: 11.
    Name: Dário MANSO
    Birth Date: 01 JUL 1982
    Nationality:
    POR
    Mark: 66.62
    Place: 12.
    Name: Andrew FROST
    Birth Date: 17 APR 1981
    Nationality:
    GBR
    Mark: 62.59
    Men's 4x100m
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Italy
    Birth Date:
    Nationality:
    ITA
    Mark: 38.77
    Place: 2.
    Name: Portugal
    Birth Date:
    Nationality:
    POR
    Mark: 39.02
    Place: 3.
    Name: Spain
    Birth Date:
    Nationality:
    ESP
    Mark: 39.88
    Place: 4.
    Name: Greece
    Birth Date:
    Nationality:
    GRE
    Mark: 40.37
    Place: 5.
    Name: Sweden
    Birth Date:
    Nationality:
    SWE
    Mark: 40.58
    Place:
    Name: Czech Republic
    Birth Date:
    Nationality:
    CZE
    Mark: DQ
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Germany
    Birth Date:
    Nationality:
    GER
    Mark: 38.78
    Place: 2.
    Name: France
    Birth Date:
    Nationality:
    FRA
    Mark: 38.80
    Place: 3.
    Name: Poland
    Birth Date:
    Nationality:
    POL
    Mark: 39.11
    Place: 4.
    Name: Russia
    Birth Date:
    Nationality:
    RUS
    Mark: 39.12
    Place: 5.
    Name: Great Britain & NI
    Birth Date:
    Nationality:
    GBR
    Mark: 41.91
    Place:
    Name: Ukraine
    Birth Date:
    Nationality:
    UKR
    Mark: DNF
    Women's 100m
    Final 1, Wind: +1.1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Carima LOUAMI
    Birth Date: 12 MAY 1979
    Nationality:
    FRA
    Mark: 11.50
    Place: 2.
    Name: Maria Aurora SALVAGNO
    Birth Date: 03 MAR 1986
    Nationality:
    ITA
    Mark: 11.51
    Place: 3.
    Name: Sónia TAVARES
    Birth Date: 21 MAR 1986
    Nationality:
    POR
    Mark: 11.57
    Place: 4.
    Name: Lena BERNTSSON
    Birth Date: 04 NOV 1978
    Nationality:
    SWE
    Mark: 11.73
    Place: 5.
    Name: Kateřina ČECHOVÁ
    Birth Date: 21 MAR 1988
    Nationality:
    CZE
    Mark: 11.81
    Place: 6.
    Name: Amparo María COTÁN
    Birth Date: 13 MAY 1988
    Nationality:
    ESP
    Mark: 11.97
    Final 2, Wind: +0.6
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Emily FREEMAN
    Birth Date: 24 NOV 1980
    Nationality:
    GBR
    Mark: 11.42
    Place: 2.
    Name: Natalia POHREBNIAK
    Birth Date: 19 FEB 1988
    Nationality:
    UKR
    Mark: 11.49
    Place: 3.
    Name: Marika POPOWICZ-DRAPAŁA
    Birth Date: 28 APR 1988
    Nationality:
    POL
    Mark: 11.51
    Place: 4.
    Name: Marion WAGNER
    Birth Date: 01 FEB 1978
    Nationality:
    GER
    Mark: 11.51
    Place: 5.
    Name: Yevgeniya POLYAKOVA
    Birth Date: 29 MAY 1983
    Nationality:
    RUS
    Mark: 11.55
    Place: 6.
    Name: Georgia KOKLONI
    Birth Date: 07 MAY 1981
    Nationality:
    GRE
    Mark: 11.58
    Women's 400m
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Lyudmila LITVINOVA
    Birth Date: 08 JUN 1985
    Nationality:
    RUS
    Mark: 51.23
    Place: 2.
    Name: Jolanta WÓJCIK
    Birth Date: 02 JUN 1984
    Nationality:
    POL
    Mark: 53.82
    Place: 3.
    Name: Aauri Lorena BOKESA
    Birth Date: 14 DEC 1988
    Nationality:
    ESP
    Mark: 53.94
    Place: 4.
    Name: Jitka BARTONÍČKOVÁ
    Birth Date: 22 DEC 1985
    Nationality:
    CZE
    Mark: 54.49
    Place: 5.
    Name: Maria Carmo TAVARES
    Birth Date: 27 APR 1974
    Nationality:
    POR
    Mark: 55.09
    Place: 6.
    Name: Moa HJELMER
    Birth Date: 19 JUN 1990
    Nationality:
    SWE
    Mark: 56.93
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Libania GRENOT
    Birth Date: 12 JUL 1983
    Nationality:
    ITA
    Mark: 51.16
    Place: 2.
    Name: Nataliya PYHYDA
    Birth Date: 30 JAN 1981
    Nationality:
    UKR
    Mark: 51.86
    Place: 3.
    Name: Lee MCCONNELL
    Birth Date: 09 OCT 1978
    Nationality:
    GBR
    Mark: 51.92
    Place: 4.
    Name: Sorina NWACHUKWU
    Birth Date: 21 AUG 1987
    Nationality:
    GER
    Mark: 51.99
    Place: 5.
    Name: Symphora BEHI
    Birth Date: 22 MAR 1986
    Nationality:
    FRA
    Mark: 52.88
    Place: 6.
    Name: Agne DERVENI
    Birth Date: 07 NOV 1987
    Nationality:
    GRE
    Mark: 54.39
    Women's 800m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Yuliya KREVSUN
    Birth Date: 08 DEC 1980
    Nationality:
    UKR
    Mark: 1:58.62
    Place: 2.
    Name: Yekaterina KOSTETSKAYA
    Birth Date: 31 DEC 1986
    Nationality:
    RUS
    Mark: 1:59.43
    Place: 3.
    Name: Elodie GUEGAN
    Birth Date: 19 DEC 1985
    Nationality:
    FRA
    Mark: 1:59.79
    Place: 4.
    Name: Hannah ENGLAND
    Birth Date: 06 MAR 1987
    Nationality:
    GBR
    Mark: 1:59.94
    Place: 5.
    Name: Lenka MASNÁ
    Birth Date: 22 APR 1985
    Nationality:
    CZE
    Mark: 2:00.10
    Place: 6.
    Name: Jana HARTMANN
    Birth Date: 23 MAY 1981
    Nationality:
    GER
    Mark: 2:00.71
    Place: 7.
    Name: Elisa CUSMA
    Birth Date: 24 JUL 1981
    Nationality:
    ITA
    Mark: 2:00.93
    Place: 8.
    Name: Eleni FILANDRA
    Birth Date: 12 JAN 1984
    Nationality:
    GRE
    Mark: 2:01.17
    Place: 9.
    Name: Irene ALFONSO
    Birth Date: 06 FEB 1981
    Nationality:
    ESP
    Mark: 2:01.63
    Place: 10.
    Name: Sandra TEIXEIRA
    Birth Date: 13 MAR 1978
    Nationality:
    POR
    Mark: 2:02.00
    Place: 11.
    Name: Renata PLIŚ
    Birth Date: 05 FEB 1985
    Nationality:
    POL
    Mark: 2:02.44
    Place: 12.
    Name: Sofia ÖBERG
    Birth Date: 30 MAY 1990
    Nationality:
    SWE
    Mark: 2:04.36
    Women's 3000m
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Gulnara SAMITOVA-GALKINA
    Birth Date: 09 JUL 1978
    Nationality:
    RUS
    Mark: 8:46.88
    Place: 2.
    Name: Sylwia EJDYS
    Birth Date: 15 JUL 1984
    Nationality:
    POL
    Mark: 8:58.26
    Place: 3.
    Name: Inês MONTEIRO
    Birth Date: 18 MAY 1980
    Nationality:
    POR
    Mark: 9:00.83
    Place: 4.
    Name: Stephanie TWELL
    Birth Date: 17 AUG 1989
    Nationality:
    GBR
    Mark: 9:09.65
    Place: 5.
    Name: Élodie OLIVARÈS
    Birth Date: 22 MAY 1976
    Nationality:
    FRA
    Mark: 9:14.94
    Place: 6.
    Name: Federica DAL RI
    Birth Date: 25 SEP 1980
    Nationality:
    ITA
    Mark: 9:20.11
    Place: 7.
    Name: Tetyana HOLOVCHENKO
    Birth Date: 13 FEB 1980
    Nationality:
    UKR
    Mark: 9:23.36
    Place: 8.
    Name: Maria KLADOU
    Birth Date: 19 MAR 1985
    Nationality:
    GRE
    Mark: 9:53.25
    Place: 9.
    Name: Charlotte SCHÖNBECK
    Birth Date: 22 DEC 1984
    Nationality:
    SWE
    Mark: 10:02.22
    Place: 10.
    Name: Lenka VŠETEČKOVÁ
    Birth Date: 07 SEP 1984
    Nationality:
    CZE
    Mark: DNF
    Place:
    Name: Simret RESTLE-APEL
    Birth Date: 04 MAY 1984
    Nationality:
    GER
    Mark: DNF
    Place:
    Name: Natalia RODRÍGUEZ
    Birth Date: 02 JUN 1979
    Nationality:
    ESP
    Mark: DQ
    Women's 400mH
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Jonna TILGNER
    Birth Date: 18 NOV 1984
    Nationality:
    GER
    Mark: 56.45
    Place: 2.
    Name: Benedetta CECCARELLI
    Birth Date: 23 JAN 1980
    Nationality:
    ITA
    Mark: 57.12
    Place: 3.
    Name: Laia FORCADELL
    Birth Date: 06 JUN 1982
    Nationality:
    ESP
    Mark: 58.50
    Place: 4.
    Name: Ulrika JOHANSSON
    Birth Date: 16 JUL 1980
    Nationality:
    SWE
    Mark: 58.56
    Place: 5.
    Name: Christina CHANTZI-NEAG
    Birth Date: 26 DEC 1976
    Nationality:
    GRE
    Mark: 1:00.87
    Place:
    Name: Patrícia LOPES
    Birth Date: 11 JUL 1982
    Nationality:
    POR
    Mark: DQ
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Anna JESIEŃ
    Birth Date: 10 DEC 1978
    Nationality:
    POL
    Mark: 54.82
    Place: 2.
    Name: Anastasiya RABCHENYUK
    Birth Date: 14 SEP 1983
    Nationality:
    UKR
    Mark: 55.05
    Place: 3.
    Name: Zuzana HEJNOVÁ
    Birth Date: 19 DEC 1986
    Nationality:
    CZE
    Mark: 55.29
    Place: 4.
    Name: Eilidh DOYLE
    Birth Date: 20 FEB 1987
    Nationality:
    GBR
    Mark: 55.48
    Place: 5.
    Name: Aurore KASSAMBARA
    Birth Date: 26 OCT 1979
    Nationality:
    FRA
    Mark: 56.79
    Place: 6.
    Name: Yekaterina BIKERT
    Birth Date: 13 MAY 1980
    Nationality:
    RUS
    Mark: 58.31
    Women's 3000mSC
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Antje MÖLDNER-SCHMIDT
    Birth Date: 13 JUN 1984
    Nationality:
    GER
    Mark: 9:32.65
    Place: 2.
    Name: Sophie DUARTE
    Birth Date: 31 JUL 1981
    Nationality:
    FRA
    Mark: 9:33.63
    Place: 3.
    Name: Yelena ORLOVA
    Birth Date: 30 MAY 1980
    Nationality:
    RUS
    Mark: 9:36.88
    Place: 4.
    Name: Sara MOREIRA
    Birth Date: 17 OCT 1985
    Nationality:
    POR
    Mark: 9:43.99
    Place: 5.
    Name: Helen CLITHEROE
    Birth Date: 02 JAN 1974
    Nationality:
    GBR
    Mark: 9:44.67
    Place: 6.
    Name: Rosa María MORATÓ
    Birth Date: 19 JUN 1979
    Nationality:
    ESP
    Mark: 9:48.40
    Place: 7.
    Name: Irene KOKKINARIOU
    Birth Date: 14 FEB 1981
    Nationality:
    GRE
    Mark: 9:52.82
    Place: 8.
    Name: Valentyna HORPYNYCH
    Birth Date: 12 MAR 1983
    Nationality:
    UKR
    Mark: 10:04.13
    Place: 9.
    Name: Marcela LUSTIGOVÁ
    Birth Date: 11 NOV 1982
    Nationality:
    CZE
    Mark: 10:43.44
    Place: 11.
    Name: Ulrika FLODIN
    Birth Date: 09 FEB 1975
    Nationality:
    SWE
    Mark: DNF
    Place: 12.
    Name: Katarzyna KOWALSKA
    Birth Date: 07 APR 1985
    Nationality:
    POL
    Mark: DNF
    Place:
    Name: Emma QUAGLIA
    Birth Date: 15 AUG 1980
    Nationality:
    ITA
    Mark: DNF
    Women's Pole Vault
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Monika PYREK
    Birth Date: 11 AUG 1980
    Nationality:
    POL
    Mark: 4.70
    Place: 2.
    Name: Yuliya GOLUBCHIKOVA
    Birth Date: 27 MAR 1983
    Nationality:
    RUS
    Mark: 4.65
    Place: 3.
    Name: Silke SPIEGELBURG
    Birth Date: 17 MAR 1986
    Nationality:
    GER
    Mark: 4.60
    Place: 4.
    Name: Kate DENNISON
    Birth Date: 07 MAY 1984
    Nationality:
    GBR
    Mark: 4.55
    Place: 5.
    Name: Jiřina PTÁČNÍKOVÁ
    Birth Date: 20 MAY 1986
    Nationality:
    CZE
    Mark: 4.45
    Place: 6.
    Name: Nikoleta KYRIAKOPOULOU
    Birth Date: 21 MAR 1986
    Nationality:
    GRE
    Mark: 4.35
    Place: 7.
    Name: Telie MATHIOT
    Birth Date: 25 MAY 1987
    Nationality:
    FRA
    Mark: 4.35
    Place: 8.
    Name: Naroa AGIRRE
    Birth Date: 15 MAY 1979
    Nationality:
    ESP
    Mark: 4.25
    Place: 9.
    Name: Anna GIORDANO BRUNO
    Birth Date: 13 DEC 1980
    Nationality:
    ITA
    Mark: 4.25
    Place: 10.
    Name: Sandra Helena HOMO
    Birth Date: 29 MAY 1982
    Nationality:
    POR
    Mark: 4.25
    Place: 11.
    Name: Nataliya MAZURYK
    Birth Date: 05 MAR 1983
    Nationality:
    UKR
    Mark: 4.10
    Place: 12.
    Name: Malin DAHLSTRÖM
    Birth Date: 26 AUG 1989
    Nationality:
    SWE
    Mark: 3.80
    Women's Triple Jump
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Teresa NZOLA MESO
    Birth Date: 30 NOV 1983
    Nationality:
    FRA
    Mark: 14.40
    Place: 2.
    Name: Anna PYATYKH
    Birth Date: 04 APR 1981
    Nationality:
    RUS
    Mark: 14.10
    Place: 3.
    Name: Magdelín MARTÍNEZ
    Birth Date: 10 FEB 1976
    Nationality:
    ITA
    Mark: 14.01
    Place: 4.
    Name: Małgorzata TRYBAŃSKA
    Birth Date: 21 JUN 1981
    Nationality:
    POL
    Mark: 13.89
    Place: 5.
    Name: Liliya KULIK
    Birth Date: 27 JAN 1987
    Nationality:
    UKR
    Mark: 13.85
    Place: 6.
    Name: Athanasia PERRA
    Birth Date: 02 FEB 1983
    Nationality:
    GRE
    Mark: 13.79
    Place: 7.
    Name: Patricia SARRAPIO
    Birth Date: 16 NOV 1982
    Nationality:
    ESP
    Mark: 13.56
    Place: 8.
    Name: Patrícia MAMONA
    Birth Date: 21 NOV 1988
    Nationality:
    POR
    Mark: 13.50
    Place: 9.
    Name: Martina DARMOVZALOVÁ-ŠESTÁKOVÁ
    Birth Date: 12 OCT 1978
    Nationality:
    CZE
    Mark: 13.27
    Place: 10.
    Name: Nadia WILLIAMS
    Birth Date: 17 NOV 1981
    Nationality:
    GBR
    Mark: 13.21
    Place: 11.
    Name: Katja DEMUT
    Birth Date: 21 DEC 1983
    Nationality:
    GER
    Mark: 13.04
    Place: 12.
    Name: Angelica STRÖM
    Birth Date: 15 SEP 1981
    Nationality:
    SWE
    Mark: 12.63
    Women's Discus Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Nataliya SEMENOVA
    Birth Date: 07 JUL 1982
    Nationality:
    UKR
    Mark: 61.58
    Place: 2.
    Name: Melina ROBERT-MICHON
    Birth Date: 18 JUL 1979
    Nationality:
    FRA
    Mark: 61.41
    Place: 3.
    Name: Věra POSPÍŠILOVÁ-CECHLOVÁ
    Birth Date: 19 NOV 1978
    Nationality:
    CZE
    Mark: 60.50
    Place: 4.
    Name: Nadine MÜLLER
    Birth Date: 21 NOV 1985
    Nationality:
    GER
    Mark: 59.53
    Place: 5.
    Name: Wioletta POTĘPA
    Birth Date: 14 DEC 1980
    Nationality:
    POL
    Mark: 58.81
    Place: 6.
    Name: Laura BORDIGNON
    Birth Date: 26 MAR 1981
    Nationality:
    ITA
    Mark: 56.45
    Place: 7.
    Name: Sofia LARSSON
    Birth Date: 22 JUL 1988
    Nationality:
    SWE
    Mark: 52.34
    Place: 8.
    Name: Evangelia SOFANI
    Birth Date: 28 JAN 1985
    Nationality:
    GRE
    Mark: 51.19
    Place: 9.
    Name: Eden FRANCIS
    Birth Date: 19 OCT 1988
    Nationality:
    GBR
    Mark: 49.80
    Place: 10.
    Name: Irache QUINTANAL
    Birth Date: 18 SEP 1978
    Nationality:
    ESP
    Mark: 47.53
    Place: 11.
    Name: Liliana CÁ
    Birth Date: 05 NOV 1986
    Nationality:
    POR
    Mark: 47.41
    Place: 12.
    Name: Olesya KOROTKOVA
    Birth Date: 24 DEC 1983
    Nationality:
    RUS
    Mark: 46.25
    Women's Javelin Throw
    Final
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Christina OBERGFÖLL
    Birth Date: 22 AUG 1981
    Nationality:
    GER
    Mark: 68.59
    Place: 2.
    Name: Barbora ŠPOTÁKOVÁ
    Birth Date: 30 JUN 1981
    Nationality:
    CZE
    Mark: 65.89
    Place: 3.
    Name: Zahra BANI
    Birth Date: 31 DEC 1979
    Nationality:
    ITA
    Mark: 59.11
    Place: 4.
    Name: Sava LIKA
    Birth Date: 27 JUN 1970
    Nationality:
    GRE
    Mark: 58.56
    Place: 5.
    Name: Mercedes CHILLA
    Birth Date: 19 JAN 1980
    Nationality:
    ESP
    Mark: 58.43
    Place: 6.
    Name: Vera REBRIK
    Birth Date: 25 FEB 1989
    Nationality:
    UKR
    Mark: 55.88
    Place: 7.
    Name: Barbara MADEJCZYK
    Birth Date: 30 SEP 1976
    Nationality:
    POL
    Mark: 53.52
    Place: 8.
    Name: Anna WESSMAN
    Birth Date: 09 OCT 1989
    Nationality:
    SWE
    Mark: 52.30
    Place: 9.
    Name: Laura WHITTINGHAM
    Birth Date: 06 JUN 1986
    Nationality:
    GBR
    Mark: 51.13
    Place: 10.
    Name: Nadia VIGLIANO
    Birth Date: 24 JUN 1977
    Nationality:
    FRA
    Mark: 50.59
    Place: 11.
    Name: Sílvia CRUZ
    Birth Date: 29 DEC 1980
    Nationality:
    POR
    Mark: 50.30
    Place: -
    Name: Mariya ABAKUMOVA
    Birth Date: 15 JAN 1986
    Nationality:
    RUS
    Mark: DQ
    Women's 4x100m
    Final 1
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Italy
    Birth Date:
    Nationality:
    ITA
    Mark: 44.09
    Place: 2.
    Name: Portugal
    Birth Date:
    Nationality:
    POR
    Mark: 44.70
    Place: 3.
    Name: Greece
    Birth Date:
    Nationality:
    GRE
    Mark: 44.75
    Place: 4.
    Name: Sweden
    Birth Date:
    Nationality:
    SWE
    Mark: 45.22
    Place: 5.
    Name: Czech Republic
    Birth Date:
    Nationality:
    CZE
    Mark: 45.27
    Place: 6.
    Name: Spain
    Birth Date:
    Nationality:
    ESP
    Mark: 45.35
    Final 2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Great Britain & NI
    Birth Date:
    Nationality:
    GBR
    Mark: 43.44
    Place: 2.
    Name: Germany
    Birth Date:
    Nationality:
    GER
    Mark: 43.57
    Place: 3.
    Name: Ukraine
    Birth Date:
    Nationality:
    UKR
    Mark: 43.60
    Place: 4.
    Name: Poland
    Birth Date:
    Nationality:
    POL
    Mark: 44.04
    Place:
    Name: France
    Birth Date:
    Nationality:
    FRA
    Mark: DQ
    Place: -
    Name: Russia
    Birth Date:
    Nationality:
    RUS
    Mark: DQ
    Extra Race
    Men's 100m
    Final 1, Wind: +0.2
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Tyrone EDGAR
    Birth Date: 29 MAR 1982
    Nationality:
    GBR
    Mark: 10.11
    Place: 2.
    Name: Simeon WILLIAMSON
    Birth Date: 16 JAN 1986
    Nationality:
    GBR
    Mark: 10.19
    Place: 3.
    Name: Harry AIKINES-ARYEETEY
    Birth Date: 29 AUG 1988
    Nationality:
    GBR
    Mark: 10.34
    Place: 4.
    Name: Robert KUBACZYK
    Birth Date: 04 AUG 1986
    Nationality:
    POL
    Mark: 10.46
    Place: 5.
    Name: Jacek ROSZKO
    Birth Date: 08 NOV 1987
    Nationality:
    POL
    Mark: 10.47
    Place: 6.
    Name: Sebastian ERNST
    Birth Date: 11 OCT 1984
    Nationality:
    GER
    Mark: 10.59
    Place: 7.
    Name: Serhiy SMELYK
    Birth Date: 19 APR 1987
    Nationality:
    UKR
    Mark: 10.61
    Place: 8.
    Name: Roman BUBLYK
    Birth Date: 19 OCT 1985
    Nationality:
    UKR
    Mark: 10.70
    Final 2, Wind: +1.4
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Dany GONÇALVES
    Birth Date: 14 MAR 1985
    Nationality:
    POR
    Mark: 10.39
    Place: 2.
    Name: Emmanuel NGOM PRISO
    Birth Date: 15 DEC 1984
    Nationality:
    FRA
    Mark: 10.50
    Place: 3.
    Name: Georgios KOUTSOTHEODOROU
    Birth Date: 27 MAR 1985
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10.58
    Place: 4.
    Name: Panagiotis SARRIS
    Birth Date: 14 SEP 1975
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10.62
    Place: 5.
    Name: Christos KALAMARAS
    Birth Date: 28 MAR 1987
    Nationality:
    GRE
    Mark: 10.69
    Place: 6.
    Name: Álvaro ALJARILLA
    Birth Date: 02 JUN 1984
    Nationality:
    ESP
    Mark: 10.74
    Place: 7.
    Name: Oskar ÅBERG
    Birth Date: 12 SEP 1989
    Nationality:
    SWE
    Mark: 10.75
    Place: 8.
    Name: Josué MENA
    Birth Date: 22 AUG 1983
    Nationality:
    ESP
    Mark: 10.75
    Extra Race
    Women's 100m
    Final 1, Wind: 0.0
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Laura TURNER
    Birth Date: 12 AUG 1982
    Nationality:
    GBR
    Mark: 11.41
    Place: 2.
    Name: Joice MADUAKA
    Birth Date: 30 SEP 1973
    Nationality:
    GBR
    Mark: 11.43
    Place: 3.
    Name: Anne CIBIS
    Birth Date: 27 SEP 1985
    Nationality:
    GER
    Mark: 11.49
    Place: 4.
    Name: Mariya RYEMYEN
    Birth Date: 02 AUG 1987
    Nationality:
    UKR
    Mark: 11.49
    Place: 5.
    Name: Hrystyna STUY
    Birth Date: 03 FEB 1988
    Nationality:
    UKR
    Mark: 11.53
    Place: 6.
    Name: Kadi-Ann THOMAS
    Birth Date: 10 FEB 1986
    Nationality:
    GBR
    Mark: 11.56
    Place: 7.
    Name: Iwona ZIÓŁKOWSKA
    Birth Date: 10 OCT 1980
    Nationality:
    POL
    Mark: 11.60
    Place: 8.
    Name: Katja TENGEL
    Birth Date: 27 SEP 1981
    Nationality:
    GER
    Mark: 11.70
    Final 2, Wind: +0.6
    Place
    Name
    Birth Date
    Nat.
    Mark
    Place: 1.
    Name: Natalya MURINOVICH
    Birth Date: 27 MAY 1985
    Nationality:
    RUS
    Mark: 11.50
    Place: 2.
    Name: Olga KHALANDYREVA
    Birth Date: 13 NOV 1981
    Nationality:
    RUS
    Mark: 11.58
    Place: 3.
    Name: Iwona BRZEZIŃSKA
    Birth Date: 04 MAY 1986
    Nationality:
    POL
    Mark: 11.75
    Place: 4.
    Name: Céline DISTEL-BONNET
    Birth Date: 25 JUL 1987
    Nationality:
    FRA
    Mark: 11.89
    Place: 5.
    Name: Maria GATOU
    Birth Date: 16 AUG 1989
    Nationality:
    GRE
    Mark: 11.99
    Place: 6.
    Name: Iveta MAZÁČOVÁ
    Birth Date: 15 DEC 1986
    Nationality:
    CZE
    Mark: 12.01
    Place: 7.
    Name: Placida MARTINEZ
    Birth Date: 14 MAY 1985
    Nationality:
    ESP
    Mark: 12.17
    Place: 8.
    Name: Monika TÁBORSKÁ
    Birth Date: 31 MAR 1988
    Nationality:
    CZE
    Mark: 12.18
    Official Partners
    Official Partners
    Official Partners
    Official Partners
    Official Partners
    Broadcast Partner
    Broadcast Partner
    Digital Partner
    Preferred Supplier
    Supporting Hotel
    Photography Agency