Home
04–06 MAR 2011

European Indoor Championships

Event
Medals & Placing Table
Men's 400m indoor
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Leslie DJHONE
Birth Date: 18 MAR 1981
Nationality:
FRA
Mark: 46.26
Place: 2.
Name: Thomas SCHNEIDER
Birth Date: 07 NOV 1988
Nationality:
GER
Mark: 46.72
Place: 3.
Name: Dmitriy BURYAK
Birth Date: 05 JUN 1987
Nationality:
RUS
Mark: 47.09
Place: 4.
Name: Nigel LEVINE
Birth Date: 30 APR 1989
Nationality:
GBR
Mark: 47.17
Place: 5.
Name: Mark UJAKPOR
Birth Date: 18 JAN 1987
Nationality:
ESP
Mark: 47.82
Place: 6.
Name: Ansoumane FOFANA
Birth Date: 18 OCT 1986
Nationality:
FRA
Mark: 48.19
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Richard BUCK
Birth Date: 14 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 46.79
Place: 2.
Name: Richard STRACHAN
Birth Date: 18 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 46.94
Place: 3.
Name: Yoann DÉCIMUS
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
FRA
Mark: 46.98
Place: 4.
Name: Clemens ZELLER
Birth Date: 02 JUL 1984
Nationality:
AUT
Mark: 47.35
Place: 5.
Name: Dmitro OSTROVSKIY
Birth Date: 05 MAR 1987
Nationality:
UKR
Mark: 47.58
Place: 6.
Name: David GOLLNOW
Birth Date: 08 APR 1989
Nationality:
GER
Mark: 48.07
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Richard BUCK
Birth Date: 14 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 46.57
Place: 2.
Name: Yoann DÉCIMUS
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
FRA
Mark: 46.90
Place: 3.
Name: Mark UJAKPOR
Birth Date: 18 JAN 1987
Nationality:
ESP
Mark: 47.31
Place: 4.
Name: Yevhen HUTSOL
Birth Date: 13 MAY 1990
Nationality:
UKR
Mark: 47.81
Place: 5.
Name: Aram DAVTYAN
Birth Date: 24 SEP 1988
Nationality:
ARM
Mark: 48.96
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Richard STRACHAN
Birth Date: 18 NOV 1986
Nationality:
GBR
Mark: 47.54
Place: 2.
Name: Ansoumane FOFANA
Birth Date: 18 OCT 1986
Nationality:
FRA
Mark: 47.89
Place: 3.
Name: Marc OROZCO
Birth Date: 04 SEP 1989
Nationality:
ESP
Mark: 47.92
Place: 4.
Name: Endrik ZILBERSTEIN
Birth Date: 10 FEB 1990
Nationality:
GEO
Mark: 48.07
Place: 5.
Name: Vladimir KRASNOV
Birth Date: 19 AUG 1990
Nationality:
RUS
Mark: 48.10
Place: 6.
Name: Nil DE OLIVEIRA
Birth Date: 03 SEP 1986
Nationality:
SWE
Mark: 48.64
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Thomas SCHNEIDER
Birth Date: 07 NOV 1988
Nationality:
GER
Mark: 47.10
Place: 2.
Name: Clemens ZELLER
Birth Date: 02 JUL 1984
Nationality:
AUT
Mark: 47.37
Place: 3.
Name: Serdar TAMAÇ
Birth Date: 07 AUG 1985
Nationality:
TUR
Mark: 47.46
Place: 4.
Name: Brian GREGAN
Birth Date: 31 DEC 1989
Nationality:
IRL
Mark: 47.63
Place: 5.
Name: Kristijan ERFEMOV
Birth Date: 31 AUG 1990
Nationality:
MKD
Mark: 50.35
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nigel LEVINE
Birth Date: 30 APR 1989
Nationality:
GBR
Mark: 47.73
Place: 2.
Name: David GOLLNOW
Birth Date: 08 APR 1989
Nationality:
GER
Mark: 47.74
Place: 3.
Name: Johan WISSMAN
Birth Date: 02 NOV 1982
Nationality:
SWE
Mark: 47.95
Place: 4.
Name: Pavel MASLÁK
Birth Date: 21 FEB 1991
Nationality:
CZE
Mark: 48.14
Place: 5.
Name: Rasmus MÄGI
Birth Date: 04 MAY 1992
Nationality:
EST
Mark: 48.49
Round 1 5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Leslie DJHONE
Birth Date: 18 MAR 1981
Nationality:
FRA
Mark: 46.63
Place: 2.
Name: Dmitriy BURYAK
Birth Date: 05 JUN 1987
Nationality:
RUS
Mark: 46.84
Place: 3.
Name: Dmitro OSTROVSKIY
Birth Date: 05 MAR 1987
Nationality:
UKR
Mark: 47.33
Place: 4.
Name: Emir BEKRIĆ
Birth Date: 14 MAR 1991
Nationality:
SRB
Mark: 48.34
Place: 5.
Name: Nick EKELUND-ARENANDER
Birth Date: 23 JAN 1989
Nationality:
DEN
Mark: 48.55
Men's 800m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marcin LEWANDOWSKI
Birth Date: 13 JUN 1987
Nationality:
POL
Mark: 1:48.81
Place: 2.
Name: Mario SCAPINI
Birth Date: 02 FEB 1989
Nationality:
ITA
Mark: 1:48.92
Place: 3.
Name: David BUSTOS
Birth Date: 25 AUG 1990
Nationality:
ESP
Mark: 1:49.04
Place: 4.
Name: Darren MCBREARTY
Birth Date: 08 MAR 1991
Nationality:
IRL
Mark: 1:49.74
Place: 5.
Name: Andreas RAPATZ
Birth Date: 05 SEP 1986
Nationality:
AUT
Mark: 1:49.96
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Robin SCHEMBERA
Birth Date: 01 OCT 1988
Nationality:
GER
Mark: 1:50.54
Place: 2.
Name: Luis Alberto MARCO
Birth Date: 20 AUG 1986
Nationality:
ESP
Mark: 1:50.71
Place: 3.
Name: Tamás KAZI
Birth Date: 16 MAY 1985
Nationality:
HUN
Mark: 1:50.85
Place: 4.
Name: Thomas Arne ROTH
Birth Date: 11 FEB 1991
Nationality:
NOR
Mark: 1:51.91
Place: 5.
Name: Raphael PALLITSCH
Birth Date: 18 DEC 1989
Nationality:
AUT
Mark: 1:52.19
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Adam KSZCZOT
Birth Date: 02 SEP 1989
Nationality:
POL
Mark: 1:51.02
Place: 2.
Name: Hamid OUALICH
Birth Date: 26 APR 1988
Nationality:
FRA
Mark: 1:51.13
Place: 3.
Name: Sebastian KEINER
Birth Date: 22 AUG 1989
Nationality:
GER
Mark: 1:51.26
Place: 4.
Name: Brice ETÈS
Birth Date: 11 APR 1984
Nationality:
MON
Mark: 1:51.75
Place: 5.
Name: Cristian VOROVENCI
Birth Date: 14 APR 1985
Nationality:
ROU
Mark: 1:51.83
Place: 6.
Name: Daryl VASSALLO
Birth Date: 11 MAR 1987
Nationality:
GIB
Mark: 2:02.41
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oleksandr OSMOLOVYCH
Birth Date: 08 OCT 1985
Nationality:
UKR
Mark: 1:50.99
Place: 2.
Name: Andrew OSAGIE
Birth Date: 19 FEB 1988
Nationality:
GBR
Mark: 1:51.09
Place: 3.
Name: Anis ANANENKA
Birth Date: 29 NOV 1985
Nationality:
BLR
Mark: 1:51.10
Place: 4.
Name: Ivan TUKHTACHEV
Birth Date: 12 JUL 1989
Nationality:
RUS
Mark: 1:51.11
Place: 5.
Name: Halit KILIÇ
Birth Date: 01 MAR 1992
Nationality:
TUR
Mark: 1:53.33
Round 1 5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kevin LÓPEZ
Birth Date: 12 JUN 1990
Nationality:
ESP
Mark: 1:50.15
Place: 2.
Name: Joe THOMAS
Birth Date: 29 JAN 1988
Nationality:
GBR
Mark: 1:50.29
Place: 3.
Name: Stepan POISTOGOV
Birth Date: 14 DEC 1986
Nationality:
RUS
Mark: 1:50.59
Place: 4.
Name: Andreas BUBE
Birth Date: 13 JUL 1987
Nationality:
DEN
Mark: 1:53.18
Place:
Name: Vitalij KOZLOV
Birth Date: 05 MAR 1987
Nationality:
LTU
Mark: DNF
Men's 3000m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Mo FARAH
Birth Date: 23 MAR 1983
Nationality:
GBR
Mark: 8:02.36
Place: 2.
Name: Rui SILVA
Birth Date: 03 AUG 1977
Nationality:
POR
Mark: 8:02.69
Place: 3.
Name: Daniele MEUCCI
Birth Date: 07 OCT 1985
Nationality:
ITA
Mark: 8:02.71
Place: 4.
Name: Francisco Javier ALVES
Birth Date: 03 SEP 1980
Nationality:
ESP
Mark: 8:02.90
Place: 5.
Name: Sergey IVANOV
Birth Date: 03 MAR 1979
Nationality:
RUS
Mark: 8:07.27
Place: 6.
Name: Mykola LABOVSKIY
Birth Date: 04 MAY 1983
Nationality:
UKR
Mark: 8:08.17
Place: 7.
Name: Nordine GEZZAR
Birth Date: 17 FEB 1980
Nationality:
FRA
Mark: 8:10.69
Place: 8.
Name: Bjørnar Ustad KRISTENSEN
Birth Date: 26 JAN 1982
Nationality:
NOR
Mark: 8:11.63
Place: 9.
Name: Sevak YEGHIKYAN
Birth Date: 13 FEB 1986
Nationality:
ARM
Mark: 8:23.83
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Hayle IBRAHIMOV
Birth Date: 18 JAN 1990
Nationality:
AZE
Mark: 8:00.36
Place: 2.
Name: Florian CARVALHO DE FONSESCO
Birth Date: 09 MAR 1989
Nationality:
FRA
Mark: 8:00.90
Place: 3.
Name: Jesús ESPAÑA
Birth Date: 21 AUG 1978
Nationality:
ESP
Mark: 8:01.56
Place: 4.
Name: Mert GIRMALEGESSE
Birth Date: 30 NOV 1987
Nationality:
TUR
Mark: 8:02.12
Place: 5.
Name: Łukasz PARSZCZYŃSKI
Birth Date: 04 MAY 1985
Nationality:
POL
Mark: 8:03.14
Place: 6.
Name: Siarhei CHEBIARAK
Birth Date: 07 NOV 1987
Nationality:
BLR
Mark: 8:05.29
Place: 7.
Name: Jonas HAMM
Birth Date: 02 MAY 1980
Nationality:
FIN
Mark: 8:16.51
Place: 8.
Name: Adil BOUAFIF
Birth Date: 31 DEC 1978
Nationality:
SWE
Mark: 8:20.69
Place: 9.
Name: Valentin SMIRNOV
Birth Date: 13 FEB 1986
Nationality:
RUS
Mark: 8:29.23
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yohan DURAND
Birth Date: 14 MAY 1985
Nationality:
FRA
Mark: 8:01.24
Place: 2.
Name: Halil AKKAŞ
Birth Date: 01 JUL 1983
Nationality:
TUR
Mark: 8:01.38
Place: 3.
Name: Andrew BADDELEY
Birth Date: 20 JUN 1982
Nationality:
GBR
Mark: 8:01.56
Place: 4.
Name: Stefano LA ROSA
Birth Date: 28 SEP 1985
Nationality:
ITA
Mark: 8:01.89
Place: 5.
Name: Siarhei PLATONAU
Birth Date: 12 DEC 1990
Nationality:
BLR
Mark: 8:02.46
Place: 6.
Name: Dan MULHARE
Birth Date: 02 SEP 1985
Nationality:
IRL
Mark: 8:04.57
Place: 7.
Name: Víctor GARCÍA
Birth Date: 13 MAR 1985
Nationality:
ESP
Mark: 8:11.31
Place: 8.
Name: Yegor NIKOLAYEV
Birth Date: 28 APR 1988
Nationality:
RUS
Mark: 8:13.01
Men's 60mH indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Petr SVOBODA
Birth Date: 10 OCT 1984
Nationality:
CZE
Mark: 7.49
Place: 2.
Name: Garfield DARIEN
Birth Date: 22 DEC 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.56
Place: 3.
Name: Adrien DEGHELT
Birth Date: 10 MAY 1985
Nationality:
BEL
Mark: 7.57
Place: 4.
Name: Felipe VIVANCOS
Birth Date: 16 JUN 1980
Nationality:
ESP
Mark: 7.59
Place: 5.
Name: Konstantin SHABANOV
Birth Date: 17 NOV 1989
Nationality:
RUS
Mark: 7.61
Place: 6.
Name: Dimitri BASCOU
Birth Date: 20 JUL 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.64
Place: 7.
Name: Samuel COCO-VILOIN
Birth Date: 19 OCT 1987
Nationality:
FRA
Mark: 8.08
Place: -
Name: Yevgeniy BORISOV
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: DQ
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Dimitri BASCOU
Birth Date: 20 JUL 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.62
Place: 2.
Name: Maksim LYNSHA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
BLR
Mark: 7.71
Place: 3.
Name: Jurica GRABUŠIĆ
Birth Date: 28 MAR 1983
Nationality:
CRO
Mark: 7.80
Place: 4.
Name: Damien BROOTHAERTS
Birth Date: 13 MAR 1983
Nationality:
BEL
Mark: 7.84
Place: 5.
Name: Joona-Ville HEINÄ
Birth Date: 11 MAY 1989
Nationality:
FIN
Mark: 7.90
Place: 6.
Name: Rasul DABO
Birth Date: 14 FEB 1989
Nationality:
POR
Mark: 7.93
Place: 7.
Name: Andreas MARTINSEN
Birth Date: 17 JUL 1990
Nationality:
DEN
Mark: 8.38
Place: -
Name: Yevgeniy BORISOV
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
RUS
Mark: DQ
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Felipe VIVANCOS
Birth Date: 16 JUN 1980
Nationality:
ESP
Mark: 7.56
Place: 2.
Name: Garfield DARIEN
Birth Date: 22 DEC 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.60
Place: 3.
Name: Adrien DEGHELT
Birth Date: 10 MAY 1985
Nationality:
BEL
Mark: 7.62
Place: 4.
Name: Lawrence CLARKE
Birth Date: 12 MAR 1990
Nationality:
GBR
Mark: 7.74
Place: 5.
Name: Balázs BAJI
Birth Date: 09 JUN 1989
Nationality:
HUN
Mark: 7.77
Place: 6.
Name: Matúš JANEČEK
Birth Date: 14 JUL 1985
Nationality:
SVK
Mark: 7.86
Place: 7.
Name: Aliaksandr LINNIK
Birth Date: 28 JAN 1991
Nationality:
BLR
Mark: 8.00
Place: 8.
Name: Martin ARNAUDOV
Birth Date: 05 APR 1990
Nationality:
BUL
Mark: 8.11
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Petr SVOBODA
Birth Date: 10 OCT 1984
Nationality:
CZE
Mark: 7.55
Place: 2.
Name: Konstantin SHABANOV
Birth Date: 17 NOV 1989
Nationality:
RUS
Mark: 7.63
Place: 3.
Name: Samuel COCO-VILOIN
Birth Date: 19 OCT 1987
Nationality:
FRA
Mark: 7.68
Place: 4.
Name: Jackson QUIÑÓNEZ
Birth Date: 12 JUN 1980
Nationality:
ESP
Mark: 7.70
Place: 5.
Name: Emanuele ABATE
Birth Date: 08 JUL 1985
Nationality:
ITA
Mark: 7.74
Place: 6.
Name: Tobias FURER
Birth Date: 13 AUG 1987
Nationality:
SUI
Mark: 7.93
Place: 7.
Name: Manuel PRAZAK
Birth Date: 27 OCT 1987
Nationality:
AUT
Mark: 7.98
Place:
Name: Adnan MALKIĆ
Birth Date: 08 JUN 1988
Nationality:
BIH
Mark: DQ
Men's High Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jaroslav BÁBA
Birth Date: 02 SEP 1984
Nationality:
CZE
Mark: 2.27
Place: 1.
Name: Janick KLAUSEN
Birth Date: 03 APR 1993
Nationality:
DEN
Mark: 2.27
Place: 1.
Name: Ivan UKHOV
Birth Date: 29 MAR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 2.27
Place: 1.
Name: Aleksandr SHUSTOV
Birth Date: 29 JUN 1984
Nationality:
RUS
Mark: 2.27
Place: 1.
Name: Dimitrios CHONDROKOUKIS
Birth Date: 26 JAN 1988
Nationality:
GRE
Mark: 2.27
Place: 1.
Name: Konstantinos BANIOTIS
Birth Date: 06 NOV 1986
Nationality:
GRE
Mark: 2.27
Place: 7.
Name: Raul SPANK
Birth Date: 13 JUL 1988
Nationality:
GER
Mark: 2.27
Place: 7.
Name: Marco FASSINOTTI
Birth Date: 29 APR 1989
Nationality:
ITA
Mark: 2.27
Place: 9.
Name: Rožle PREZELJ
Birth Date: 26 SEP 1979
Nationality:
SLO
Mark: 2.22
Place: 9.
Name: Tom PARSONS
Birth Date: 05 MAY 1984
Nationality:
GBR
Mark: 2.22
Place: 9.
Name: Nicola CIOTTI
Birth Date: 05 OCT 1976
Nationality:
ITA
Mark: 2.22
Place: 9.
Name: Artsiom ZAITSAU
Birth Date: 07 DEC 1984
Nationality:
BLR
Mark: 2.22
Place: 13.
Name: Jussi VIITA
Birth Date: 26 SEP 1985
Nationality:
FIN
Mark: 2.22
Place: 13.
Name: Viktor NINOV
Birth Date: 19 JUN 1988
Nationality:
BUL
Mark: 2.22
Place: 13.
Name: Osku TORRO
Birth Date: 21 AUG 1979
Nationality:
FIN
Mark: 2.22
Place: 16.
Name: Tomislav POPEK
Birth Date: 02 JAN 1986
Nationality:
CRO
Mark: 2.22
Place: 17.
Name: Dmytro DEMYANYUK
Birth Date: 30 JUN 1983
Nationality:
UKR
Mark: 2.22
Place: 18.
Name: Sergey MUDROV
Birth Date: 08 SEP 1990
Nationality:
RUS
Mark: 2.17
Place: 18.
Name: Dmitriy KROYTER
Birth Date: 18 FEB 1993
Nationality:
ISR
Mark: 2.17
Place: 18.
Name: Peter HORÁK
Birth Date: 07 DEC 1983
Nationality:
SVK
Mark: 2.17
Place: 18.
Name: Oleksandr NARTOV
Birth Date: 21 MAY 1988
Nationality:
UKR
Mark: 2.17
Place: 22.
Name: Normunds PŪPOLS
Birth Date: 05 OCT 1984
Nationality:
LAT
Mark: 2.17
Place: 23.
Name: Robbie GRABARZ
Birth Date: 03 OCT 1987
Nationality:
GBR
Mark: 2.12
Men's Pole Vault indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Renaud LAVILLENIE
Birth Date: 18 SEP 1986
Nationality:
FRA
Mark: 5.65
Place: 1.
Name: Tim LOBINGER
Birth Date: 03 SEP 1972
Nationality:
GER
Mark: 5.65
Place: 1.
Name: Paweł WOJCIECHOWSKI
Birth Date: 06 JUN 1989
Nationality:
POL
Mark: 5.65
Place: 4.
Name: Jérôme CLAVIER
Birth Date: 03 MAY 1983
Nationality:
FRA
Mark: 5.65
Place: 4.
Name: Malte MOHR
Birth Date: 24 JUL 1986
Nationality:
GER
Mark: 5.65
Place: 6.
Name: Igor PAVLOV
Birth Date: 18 JUL 1979
Nationality:
RUS
Mark: 5.65
Place: 7.
Name: Konstantinos FILIPPIDIS
Birth Date: 26 NOV 1986
Nationality:
GRE
Mark: 5.65
Place: 8.
Name: Fabian SCHULZE
Birth Date: 07 MAR 1984
Nationality:
GER
Mark: 5.55
Place: 9.
Name: Maksym MAZURYK
Birth Date: 02 APR 1983
Nationality:
UKR
Mark: 5.55
Place: 10.
Name: Alhaji JENG
Birth Date: 13 DEC 1981
Nationality:
SWE
Mark: 5.55
Place: 11.
Name: Dmitriy STARODUBTSEV
Birth Date: 03 JAN 1986
Nationality:
RUS
Mark: 5.55
Place: 11.
Name: Damiel DOSSÉVI
Birth Date: 03 FEB 1983
Nationality:
FRA
Mark: 5.55
Place: 13.
Name: Jere BERGIUS
Birth Date: 04 APR 1987
Nationality:
FIN
Mark: 5.40
Place: 13.
Name: Claudio Michel STECCHI
Birth Date: 23 NOV 1991
Nationality:
ITA
Mark: 5.40
Place: 15.
Name: Giorgio PIANTELLA
Birth Date: 06 JUL 1981
Nationality:
ITA
Mark: 5.40
Place: 16.
Name: Edi MAIA
Birth Date: 10 NOV 1987
Nationality:
POR
Mark: 5.20
Place:
Name: Giuseppe GIBILISCO
Birth Date: 05 JAN 1979
Nationality:
ITA
Mark: NM
Men's Long Jump indoor
Qualification 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Morten JENSEN
Birth Date: 02 DEC 1982
Nationality:
DEN
Mark: 7.96
Place: 2.
Name: Kafétien GOMIS
Birth Date: 23 MAR 1980
Nationality:
FRA
Mark: 7.91
Place: 3.
Name: Sebastian BAYER
Birth Date: 11 JUN 1986
Nationality:
GER
Mark: 7.91
Place: 4.
Name: Roman NOVOTNÝ
Birth Date: 05 JAN 1986
Nationality:
CZE
Mark: 7.90
Place: 5.
Name: Michel TORNÉUS
Birth Date: 26 MAY 1986
Nationality:
SWE
Mark: 7.88
Place: 6.
Name: Eusebio CÁCERES
Birth Date: 10 SEP 1991
Nationality:
ESP
Mark: 7.83
Place: 7.
Name: Andriy MAKARCHEV
Birth Date: 15 NOV 1985
Nationality:
UKR
Mark: 7.82
Place: 8.
Name: Marcos CHUVA
Birth Date: 08 AUG 1989
Nationality:
POR
Mark: 7.65
Place: 9.
Name: Nikolay ATANASOV
Birth Date: 11 DEC 1974
Nationality:
BUL
Mark: 7.57
Place: 10.
Name: Petteri LAX
Birth Date: 12 OCT 1985
Nationality:
FIN
Mark: 7.43
Place: 11.
Name: Georgios TSAKONAS
Birth Date: 22 JAN 1988
Nationality:
GRE
Mark: 7.35
Place: 12.
Name: Zacharias ARNOS
Birth Date: 24 NOV 1986
Nationality:
CYP
Mark: 7.20
Place: 13.
Name: Adrian VASILE
Birth Date: 09 APR 1986
Nationality:
ROU
Mark: 7.19
Place: 14.
Name: Alexandru CUHARENCO
Birth Date: 07 MAR 1987
Nationality:
MDA
Mark: 7.13
Place: 15.
Name: Admir BREGU
Birth Date: 15 JAN 1981
Nationality:
ALB
Mark: 7.06
Qualification 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Teddy TAMGHO
Birth Date: 15 JUN 1989
Nationality:
FRA
Mark: 7.97
Place: 2.
Name: Luis Felipe MÉLIZ
Birth Date: 11 AUG 1979
Nationality:
ESP
Mark: 7.94
Place: 3.
Name: Povilas MYKOLAITIS
Birth Date: 23 FEB 1983
Nationality:
LTU
Mark: 7.90
Place: 4.
Name: Salim SDIRI
Birth Date: 26 OCT 1978
Nationality:
FRA
Mark: 7.88
Place: 5.
Name: Elvijs MISĀNS
Birth Date: 08 APR 1989
Nationality:
LAT
Mark: 7.86
Place: 6.
Name: Louis TSATOUMAS
Birth Date: 12 FEB 1982
Nationality:
GRE
Mark: 7.81
Place: 7.
Name: Sergey POLYANSKIY
Birth Date: 29 OCT 1989
Nationality:
RUS
Mark: 7.81
Place: 8.
Name: Kristinn TORFASON
Birth Date: 31 AUG 1984
Nationality:
ISL
Mark: 7.73
Place: 9.
Name: Štěpán WAGNER
Birth Date: 05 OCT 1981
Nationality:
CZE
Mark: 7.67
Place: 10.
Name: Andreas OTTERLING
Birth Date: 25 MAY 1986
Nationality:
SWE
Mark: 7.63
Place: 11.
Name: Nils WINTER
Birth Date: 27 MAR 1977
Nationality:
GER
Mark: 7.61
Place: 12.
Name: Vardan PAHLEVANYAN
Birth Date: 27 FEB 1988
Nationality:
ARM
Mark: 7.43
Place: 13.
Name: Jaroslav DOBROVODSKÝ
Birth Date: 13 DEC 1984
Nationality:
SVK
Mark: 7.40
Place: 14.
Name: Otto KILPI
Birth Date: 29 MAR 1987
Nationality:
FIN
Mark: 7.27
Place: 15.
Name: Darius AUČYNA
Birth Date: 07 MAY 1989
Nationality:
LTU
Mark: 7.02
Men's Triple Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Teddy TAMGHO
Birth Date: 15 JUN 1989
Nationality:
FRA
Mark: 17.06
Place: 2.
Name: Yoann RAPINIER
Birth Date: 29 SEP 1989
Nationality:
FRA
Mark: 17.04
Place: 3.
Name: Marian OPREA
Birth Date: 06 JUN 1982
Nationality:
ROU
Mark: 17.00
Place: 4.
Name: Fabrizio DONATO
Birth Date: 14 AUG 1976
Nationality:
ITA
Mark: 16.99
Place: 5.
Name: Christian OLSSON
Birth Date: 25 JAN 1980
Nationality:
SWE
Mark: 16.87
Place: 6.
Name: Dzmitry DZIATSUK
Birth Date: 09 APR 1985
Nationality:
BLR
Mark: 16.87
Place: 7.
Name: Daniele GRECO
Birth Date: 01 MAR 1989
Nationality:
ITA
Mark: 16.75
Place: 8.
Name: Anders MØLLER
Birth Date: 05 SEP 1977
Nationality:
DEN
Mark: 16.67
Place: 9.
Name: Karl TAILLEPIERRE
Birth Date: 13 AUG 1976
Nationality:
FRA
Mark: 16.62
Place: 10.
Name: Fabrizio SCHEMBRI
Birth Date: 27 JAN 1981
Nationality:
ITA
Mark: 16.59
Place: 11.
Name: Jaroslav DOBROVODSKÝ
Birth Date: 13 DEC 1984
Nationality:
SVK
Mark: 16.55
Place: 12.
Name: Yochai HALEVI
Birth Date: 10 MAY 1982
Nationality:
ISR
Mark: 16.34
Place: 13.
Name: Vladimir LETNICOV
Birth Date: 07 OCT 1981
Nationality:
MDA
Mark: 16.32
Place: 14.
Name: Dimitrios TSIAMIS
Birth Date: 12 JAN 1982
Nationality:
GRE
Mark: 16.30
Place: 15.
Name: Momchil KARAILIEV
Birth Date: 21 MAY 1982
Nationality:
BUL
Mark: 16.29
Place: 16.
Name: Vicente DOCAVO
Birth Date: 13 FEB 1992
Nationality:
ESP
Mark: 16.28
Place: 17.
Name: Siarhei IVANOU
Birth Date: 28 MAR 1984
Nationality:
BLR
Mark: 16.24
Place: 18.
Name: Elvijs MISĀNS
Birth Date: 08 APR 1989
Nationality:
LAT
Mark: 16.10
Place: 19.
Name: Jaanus UUDMÄE
Birth Date: 24 DEC 1980
Nationality:
EST
Mark: 16.07
Place: 20.
Name: Peder Pawel NIELSEN
Birth Date: 13 SEP 1988
Nationality:
DEN
Mark: 15.97
Place: 21.
Name: Zacharias ARNOS
Birth Date: 24 NOV 1986
Nationality:
CYP
Mark: 15.77
Place: 22.
Name: Marius Alin ANGHEL
Birth Date: 13 MAY 1986
Nationality:
ROU
Mark: 15.66
Place: 23.
Name: Kristinn TORFASON
Birth Date: 31 AUG 1984
Nationality:
ISL
Mark: 14.80
Men's Shot Put indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ralf BARTELS
Birth Date: 21 FEB 1978
Nationality:
GER
Mark: 21.16
Place: 2.
Name: David STORL
Birth Date: 27 JUL 1990
Nationality:
GER
Mark: 20.75
Place: 3.
Name: Maksim SIDOROV
Birth Date: 13 MAY 1986
Nationality:
RUS
Mark: 20.55
Place: 4.
Name: Nedžad MULABEGOVIĆ
Birth Date: 04 FEB 1981
Nationality:
CRO
Mark: 20.43
Place: 5.
Name: Marco SCHMIDT
Birth Date: 05 SEP 1983
Nationality:
GER
Mark: 20.29
Place: 6.
Name: Ivan YUSHKOV
Birth Date: 15 JAN 1981
Nationality:
RUS
Mark: 20.19
Place: 7.
Name: Gaëtan BUCKI
Birth Date: 09 MAY 1980
Nationality:
FRA
Mark: 20.07
Place: 8.
Name: Marco FORTES
Birth Date: 26 SEP 1982
Nationality:
POR
Mark: 19.83
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Gaëtan BUCKI
Birth Date: 09 MAY 1980
Nationality:
FRA
Mark: 20.39
Place: 2.
Name: Marco FORTES
Birth Date: 26 SEP 1982
Nationality:
POR
Mark: 20.34
Place: 3.
Name: Ralf BARTELS
Birth Date: 21 FEB 1978
Nationality:
GER
Mark: 20.33
Place: 4.
Name: Maksim SIDOROV
Birth Date: 13 MAY 1986
Nationality:
RUS
Mark: 20.19
Place: 5.
Name: Nedžad MULABEGOVIĆ
Birth Date: 04 FEB 1981
Nationality:
CRO
Mark: 20.05
Place: 6.
Name: David STORL
Birth Date: 27 JUL 1990
Nationality:
GER
Mark: 20.01
Place: 7.
Name: Marco SCHMIDT
Birth Date: 05 SEP 1983
Nationality:
GER
Mark: 19.93
Place: 8.
Name: Ivan YUSHKOV
Birth Date: 15 JAN 1981
Nationality:
RUS
Mark: 19.75
Place: 9.
Name: Hamza ALIĆ
Birth Date: 20 JAN 1979
Nationality:
BIH
Mark: 19.60
Place: 10.
Name: Andriy SEMENOV
Birth Date: 04 JUL 1984
Nationality:
UKR
Mark: 19.47
Place: 11.
Name: Borja VIVAS
Birth Date: 26 MAY 1984
Nationality:
ESP
Mark: 19.40
Place: 12.
Name: Māris URTĀNS
Birth Date: 09 FEB 1981
Nationality:
LAT
Mark: 19.32
Place: 13.
Name: Valeriy KOKOYEV
Birth Date: 25 JUL 1988
Nationality:
RUS
Mark: 19.32
Place: 14.
Name: Niklas ARRHENIUS
Birth Date: 10 SEP 1982
Nationality:
SWE
Mark: 19.21
Place: 15.
Name: Kim Juhl CHRISTENSEN
Birth Date: 01 APR 1984
Nationality:
DEN
Mark: 19.16
Place: 16.
Name: Nick PETERSEN
Birth Date: 25 APR 1987
Nationality:
DEN
Mark: 19.00
Place: 17.
Name: Miroslav VODOVNIK
Birth Date: 11 SEP 1977
Nationality:
SLO
Mark: 18.76
Place: 18.
Name: Lajos KÜRTHY
Birth Date: 22 OCT 1986
Nationality:
HUN
Mark: 18.75
Place: 19.
Name: Manuel MARTÍNEZ
Birth Date: 07 DEC 1974
Nationality:
ESP
Mark: 18.62
Place: 20.
Name: Óðinn Björn ÞORSTEINSSON
Birth Date: 03 DEC 1981
Nationality:
ISL
Mark: 17.31
Place: 21.
Name: Benik ABRAMYAN
Birth Date: 31 JUL 1985
Nationality:
GEO
Mark: 17.20
Place:
Name: Georgi IVANOV
Birth Date: 13 MAR 1985
Nationality:
BUL
Mark: NM
Place:
Name: Asmir KOLAŠINAC
Birth Date: 15 OCT 1984
Nationality:
SRB
Mark: NM
Women's 400m indoor
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kseniya ZADORINA
Birth Date: 02 MAR 1987
Nationality:
RUS
Mark: 52.88
Place: 2.
Name: Janin LINDENBERG
Birth Date: 20 JAN 1987
Nationality:
GER
Mark: 53.12
Place: 3.
Name: Marta MILANI
Birth Date: 09 MAR 1987
Nationality:
ITA
Mark: 53.44
Place: 4.
Name: Hanna REISHAL
Birth Date: 21 OCT 1987
Nationality:
BLR
Mark: 53.69
Place: 5.
Name: Hanna TITIMETS
Birth Date: 05 MAR 1989
Nationality:
UKR
Mark: 53.97
Place: -
Name: Pınar SAKA
Birth Date: 05 NOV 1985
Nationality:
TUR
Mark: DQ
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Olesya KRASNOMOVETS-FORSHEVA
Birth Date: 08 JUL 1979
Nationality:
RUS
Mark: 52.53
Place: 2.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 52.81
Place: 3.
Name: Vanya STAMBOLOVA
Birth Date: 28 NOV 1983
Nationality:
BUL
Mark: 52.89
Place: 4.
Name: Nataliya LUPU
Birth Date: 04 NOV 1987
Nationality:
UKR
Mark: 54.24
Place: 5.
Name: Meliz REDIF
Birth Date: 26 MAR 1989
Nationality:
TUR
Mark: 54.58
Place: 6.
Name: Patrícia LOPES
Birth Date: 11 JUL 1982
Nationality:
POR
Mark: 55.09
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Vanya STAMBOLOVA
Birth Date: 28 NOV 1983
Nationality:
BUL
Mark: 53.05
Place: 2.
Name: Janin LINDENBERG
Birth Date: 20 JAN 1987
Nationality:
GER
Mark: 53.43
Place: 3.
Name: Nataliya LUPU
Birth Date: 04 NOV 1987
Nationality:
UKR
Mark: 53.72
Place: 4.
Name: Meliz REDIF
Birth Date: 26 MAR 1989
Nationality:
TUR
Mark: 54.63
Place: 5.
Name: Patrícia LOPES
Birth Date: 11 JUL 1982
Nationality:
POR
Mark: 54.94
Place: 6.
Name: Amaliya SHAROYAN
Birth Date: 19 JUN 1988
Nationality:
ARM
Mark: 56.08
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Olesya KRASNOMOVETS-FORSHEVA
Birth Date: 08 JUL 1979
Nationality:
RUS
Mark: 53.75
Place: 2.
Name: Hanna REISHAL
Birth Date: 21 OCT 1987
Nationality:
BLR
Mark: 54.26
Place: 3.
Name: Hanna TITIMETS
Birth Date: 05 MAR 1989
Nationality:
UKR
Mark: 54.49
Place: 4.
Name: Marian HEFFERNAN
Birth Date: 16 APR 1982
Nationality:
IRL
Mark: 54.94
Place: -
Name: Pınar SAKA
Birth Date: 05 NOV 1985
Nationality:
TUR
Mark: DQ
Place:
Name: Jasna HOROZIČ
Birth Date: 18 JAN 1991
Nationality:
BIH
Mark: DQ
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kseniya ZADORINA
Birth Date: 02 MAR 1987
Nationality:
RUS
Mark: 54.25
Place: 2.
Name: Denisa ROSOLOVÁ
Birth Date: 21 AUG 1986
Nationality:
CZE
Mark: 54.41
Place: 3.
Name: Marta MILANI
Birth Date: 09 MAR 1987
Nationality:
ITA
Mark: 54.48
Place: 4.
Name: Daryna PRYSTUPA
Birth Date: 26 NOV 1987
Nationality:
UKR
Mark: 54.96
Place: 5.
Name: Bianca Denisa RĂZOR
Birth Date: 08 AUG 1994
Nationality:
ROU
Mark: 55.08
Place: 6.
Name: Anita BANOVIĆ
Birth Date: 04 JUN 1984
Nationality:
CRO
Mark: 55.20
Women's 800m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Tatyana DUDCHENKO
Birth Date: 18 NOV 1983
Nationality:
RUS
Mark: 2:03.24
Place: 2.
Name: Eglė BALČIŪNAITĖ
Birth Date: 31 OCT 1988
Nationality:
LTU
Mark: 2:03.74
Place: 3.
Name: Marilyn OKORO
Birth Date: 23 SEP 1984
Nationality:
GBR
Mark: 2:03.86
Place: 4.
Name: Teodora KOLAROVA
Birth Date: 29 MAY 1981
Nationality:
BUL
Mark: 2:08.21
Place: 5.
Name: Luiza GEGA
Birth Date: 05 NOV 1988
Nationality:
ALB
Mark: 2:08.75
Place:
Name: Merve AYDIN
Birth Date: 17 MAR 1990
Nationality:
TUR
Mark: DNF
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Linda MARGUET
Birth Date: 11 SEP 1983
Nationality:
FRA
Mark: 2:02.21
Place: 2.
Name: Yeliz KURT
Birth Date: 15 JAN 1984
Nationality:
TUR
Mark: 2:03.02
Place: 3.
Name: Eleni FILANDRA
Birth Date: 12 JAN 1984
Nationality:
GRE
Mark: 2:03.89
Place: 4.
Name: Margarita FUENTES-PILA
Birth Date: 06 OCT 1982
Nationality:
ESP
Mark: 2:09.15
Place: -
Name: Yevgeniya ZINUROVA
Birth Date: 16 NOV 1982
Nationality:
RUS
Mark: DQ
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Liliya LOBANOVA
Birth Date: 14 OCT 1985
Nationality:
UKR
Mark: 2:05.41
Place: 2.
Name: Lenka MASNÁ
Birth Date: 22 APR 1985
Nationality:
CZE
Mark: 2:06.05
Place: 3.
Name: Mihaela Roxana NUNU
Birth Date: 10 MAY 1989
Nationality:
ROU
Mark: 2:06.67
Place: 4.
Name: Suvi SELVENIUS
Birth Date: 07 JUN 1980
Nationality:
FIN
Mark: 2:10.88
Place: -
Name: Yuliya STEPANOVA
Birth Date: 03 JUL 1986
Nationality:
RUS
Mark: DQ
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jennifer MEADOWS
Birth Date: 17 APR 1981
Nationality:
GBR
Mark: 2:02.96
Place: 2.
Name: Elián PÉRIZ
Birth Date: 01 APR 1984
Nationality:
ESP
Mark: 2:03.56
Place: 3.
Name: Jana HARTMANN
Birth Date: 23 MAY 1981
Nationality:
GER
Mark: 2:03.58
Place:
Name: Elena Mirela LAVRIC
Birth Date: 17 FEB 1991
Nationality:
ROU
Mark: DNF
Place: -
Name: Tetyana PETLYUK
Birth Date: 22 FEB 1982
Nationality:
UKR
Mark: DQ
Women's 1500m indoor
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yelena ARZHAKOVA
Birth Date: 08 SEP 1989
Nationality:
RUS
Mark: 4:10.29
Place: 2.
Name: Sylwia EJDYS
Birth Date: 15 JUL 1984
Nationality:
POL
Mark: 4:11.04
Place: 3.
Name: Stacey SMITH
Birth Date: 24 FEB 1990
Nationality:
GBR
Mark: 4:11.95
Place: 4.
Name: Charlotte SCHÖNBECK
Birth Date: 22 DEC 1984
Nationality:
SWE
Mark: 4:11.96
Place: 5.
Name: Ingvill MÅKESTAD BOVIM
Birth Date: 07 AUG 1981
Nationality:
NOR
Mark: 4:12.13
Place: 6.
Name: Ioana Raluca DOAGĂ
Birth Date: 05 APR 1992
Nationality:
ROU
Mark: 4:12.26
Place: 7.
Name: Nataliya TOBIAS
Birth Date: 22 NOV 1980
Nationality:
UKR
Mark: 4:16.67
Place: 8.
Name: Dudu KARAKAYA
Birth Date: 11 NOV 1985
Nationality:
TUR
Mark: 4:30.29
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Renata PLIŚ
Birth Date: 05 FEB 1985
Nationality:
POL
Mark: 4:12.15
Place: 2.
Name: Isabel MACÍAS
Birth Date: 11 AUG 1984
Nationality:
ESP
Mark: 4:13.26
Place: 3.
Name: Fanjanteino FELIX
Birth Date: 26 JAN 1980
Nationality:
FRA
Mark: 4:13.31
Place: 4.
Name: Yelena KOROBKINA
Birth Date: 25 NOV 1990
Nationality:
RUS
Mark: 4:13.45
Place: 5.
Name: Hannah ENGLAND
Birth Date: 06 MAR 1987
Nationality:
GBR
Mark: 4:13.54
Place: 6.
Name: Jennifer WENTH
Birth Date: 24 JUL 1991
Nationality:
AUT
Mark: 4:16.74
Place: 7.
Name: Marina MUNĆAN
Birth Date: 06 NOV 1982
Nationality:
SRB
Mark: 4:18.09
Place: -
Name: Natallia KAREIVA
Birth Date: 14 NOV 1985
Nationality:
BLR
Mark: DQ
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yekaterina SHARMINA
Birth Date: 06 AUG 1986
Nationality:
RUS
Mark: 4:09.93
Place: 2.
Name: Nuria FERNÁNDEZ
Birth Date: 16 AUG 1976
Nationality:
ESP
Mark: 4:10.07
Place: 3.
Name: Lindsey DE GRANDE
Birth Date: 26 APR 1989
Nationality:
BEL
Mark: 4:10.24
Place: 4.
Name: Sara MOREIRA
Birth Date: 17 OCT 1985
Nationality:
POR
Mark: 4:10.65
Place: 5.
Name: Anzhelika SHEVCHENKO
Birth Date: 29 OCT 1987
Nationality:
UKR
Mark: 4:11.16
Place: 6.
Name: Sigrid VANDEN BEMPT
Birth Date: 10 FEB 1981
Nationality:
BEL
Mark: 4:12.05
Place: 7.
Name: Ancuţa BOBOCEL
Birth Date: 03 OCT 1987
Nationality:
ROU
Mark: 4:12.71
Women's 60mH indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Carolin DIETRICH
Birth Date: 26 FEB 1985
Nationality:
GER
Mark: 7.80
Place: 2.
Name: Tiffany OFILI
Birth Date: 13 NOV 1987
Nationality:
GBR
Mark: 7.80
Place: 3.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 7.83
Place: 4.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 7.96
Place: 5.
Name: Alina TALAY
Birth Date: 14 MAY 1989
Nationality:
BLR
Mark: 7.98
Place: 6.
Name: Aleksandra ANTONOVA
Birth Date: 24 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 8.00
Place: 7.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 8.10
Place: 8.
Name: Sandra GOMIS
Birth Date: 21 NOV 1983
Nationality:
FRA
Mark: 8.11
Semifinal 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Carolin DIETRICH
Birth Date: 26 FEB 1985
Nationality:
GER
Mark: 7.94
Place: 2.
Name: Alina TALAY
Birth Date: 14 MAY 1989
Nationality:
BLR
Mark: 7.95
Place: 3.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 7.98
Place: 4.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 8.00
Place: 5.
Name: Anastasiya SOLOVYOVA
Birth Date: 18 FEB 1985
Nationality:
RUS
Mark: 8.02
Place: 6.
Name: Lisa URECH
Birth Date: 27 JUL 1989
Nationality:
SUI
Mark: 8.06
Place: 7.
Name: Marina TOMIĆ
Birth Date: 30 APR 1983
Nationality:
SLO
Mark: 8.21
Place:
Name: Alice DECAUX
Birth Date: 10 APR 1985
Nationality:
FRA
Mark: DQ
Semifinal 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Tiffany OFILI
Birth Date: 13 NOV 1987
Nationality:
GBR
Mark: 7.89
Place: 2.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 7.93
Place: 3.
Name: Aleksandra ANTONOVA
Birth Date: 24 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 7.96
Place: 4.
Name: Sandra GOMIS
Birth Date: 21 NOV 1983
Nationality:
FRA
Mark: 8.00
Place: 5.
Name: Elisabeth DAVIN
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
BEL
Mark: 8.02
Place: 6.
Name: Cindy ROLEDER
Birth Date: 21 AUG 1989
Nationality:
GER
Mark: 8.06
Place: 7.
Name: Katsiaryna PAPLAUSKAYA
Birth Date: 07 MAY 1987
Nationality:
BLR
Mark: 8.14
Place: 8.
Name: Nadine HILDEBRAND
Birth Date: 20 SEP 1987
Nationality:
GER
Mark: 8.23
Round 1 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Alina TALAY
Birth Date: 14 MAY 1989
Nationality:
BLR
Mark: 8.06
Place: 2.
Name: Lisa URECH
Birth Date: 27 JUL 1989
Nationality:
SUI
Mark: 8.07
Place: 3.
Name: Lucie ŠKROBÁKOVÁ
Birth Date: 04 JAN 1982
Nationality:
CZE
Mark: 8.17
Place: 4.
Name: Alice DECAUX
Birth Date: 10 APR 1985
Nationality:
FRA
Mark: 8.22
Place: 5.
Name: Beate SCHROTT
Birth Date: 15 APR 1988
Nationality:
AUT
Mark: 8.25
Place: 6.
Name: Isabelle PEDERSEN
Birth Date: 27 JAN 1992
Nationality:
NOR
Mark: 8.38
Round 1 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Christina VUKICEVIC
Birth Date: 18 JUN 1987
Nationality:
NOR
Mark: 7.95
Place: 2.
Name: Tiffany OFILI
Birth Date: 13 NOV 1987
Nationality:
GBR
Mark: 8.05
Place: 3.
Name: Cindy ROLEDER
Birth Date: 21 AUG 1989
Nationality:
GER
Mark: 8.09
Place: 4.
Name: Marina TOMIĆ
Birth Date: 30 APR 1983
Nationality:
SLO
Mark: 8.18
Place: 5.
Name: Giulia PENNELLA
Birth Date: 27 OCT 1989
Nationality:
ITA
Mark: 8.25
Place: 6.
Name: Andrea IVANČEVIĆ
Birth Date: 21 AUG 1984
Nationality:
CRO
Mark: 8.43
Place: 7.
Name: Gorana CVIJETIĆ
Birth Date: 01 FEB 1989
Nationality:
BIH
Mark: 8.68
Round 1 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Aleksandra ANTONOVA
Birth Date: 24 MAR 1980
Nationality:
RUS
Mark: 8.11
Place: 2.
Name: Sandra GOMIS
Birth Date: 21 NOV 1983
Nationality:
FRA
Mark: 8.12
Place: 3.
Name: Katsiaryna PAPLAUSKAYA
Birth Date: 07 MAY 1987
Nationality:
BLR
Mark: 8.19
Place: 4.
Name: Nadine HILDEBRAND
Birth Date: 20 SEP 1987
Nationality:
GER
Mark: 8.20
Place: 5.
Name: Dimitra ARAHOVITI
Birth Date: 18 JUL 1987
Nationality:
CYP
Mark: 8.43
Place: -
Name: Josephine ONYIA
Birth Date: 15 JUL 1986
Nationality:
ESP
Mark: DQ
Round 1 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Carolin DIETRICH
Birth Date: 26 FEB 1985
Nationality:
GER
Mark: 7.96
Place: 2.
Name: Derval O'ROURKE
Birth Date: 28 MAY 1981
Nationality:
IRL
Mark: 8.07
Place: 3.
Name: Elisabeth DAVIN
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
BEL
Mark: 8.08
Place: 4.
Name: Anastasiya SOLOVYOVA
Birth Date: 18 FEB 1985
Nationality:
RUS
Mark: 8.11
Place: 5.
Name: Clélia RARD-REUSE
Birth Date: 01 AUG 1988
Nationality:
SUI
Mark: 8.24
Place: 6.
Name: Arna EREGA
Birth Date: 24 JUL 1988
Nationality:
CRO
Mark: 8.62
Women's Triple Jump indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Natalya ALEKSEYEVA
Birth Date: 28 NOV 1986
Nationality:
RUS
Mark: 14.44
Place: 2.
Name: Simona LA MANTIA
Birth Date: 14 APR 1983
Nationality:
ITA
Mark: 14.38
Place: 3.
Name: Dana VELĎÁKOVÁ
Birth Date: 03 JUN 1981
Nationality:
SVK
Mark: 14.27
Place: 4.
Name: Snežana VUKMIROVIČ
Birth Date: 19 AUG 1982
Nationality:
SLO
Mark: 14.25
Place: 5.
Name: Petya DACHEVA
Birth Date: 10 MAR 1985
Nationality:
BUL
Mark: 14.20
Place: 6.
Name: Olesya IVANENKO
Birth Date: 06 OCT 1982
Nationality:
RUS
Mark: 14.13
Place: 7.
Name: Cristina-Ioana BUJIN
Birth Date: 12 APR 1988
Nationality:
ROU
Mark: 14.12
Place: 8.
Name: Patricia SARRAPIO
Birth Date: 16 NOV 1982
Nationality:
ESP
Mark: 13.98
Place: 9.
Name: Biljana TOPIĆ
Birth Date: 17 OCT 1977
Nationality:
SRB
Mark: 13.93
Place: 10.
Name: Małgorzata TRYBAŃSKA
Birth Date: 21 JUN 1981
Nationality:
POL
Mark: 13.90
Place: 11.
Name: Ineta RADEVIČA
Birth Date: 13 JUL 1981
Nationality:
LAT
Mark: 13.89
Place: 12.
Name: Svetlana BOLSHAKOVA
Birth Date: 14 OCT 1984
Nationality:
BEL
Mark: 13.83
Place: 13.
Name: Haoua KESSELY
Birth Date: 02 FEB 1988
Nationality:
FRA
Mark: 13.82
Place: 14.
Name: Katja DEMUT
Birth Date: 21 DEC 1983
Nationality:
GER
Mark: 13.81
Place: 15.
Name: Paraskevi PAPACHRISTOU
Birth Date: 17 APR 1989
Nationality:
GRE
Mark: 13.72
Place: 16.
Name: Carmen Cristina TOMA
Birth Date: 28 MAR 1989
Nationality:
ROU
Mark: 13.66
Place: 17.
Name: Veera BARANOVA
Birth Date: 12 FEB 1984
Nationality:
EST
Mark: 13.42
Place: 18.
Name: Inger Anne FRØYSEDAL
Birth Date: 25 APR 1989
Nationality:
NOR
Mark: 13.11
Place: 19.
Name: Andriyana BANOVA
Birth Date: 01 MAY 1987
Nationality:
BUL
Mark: 13.05
Place: -
Name: Athanasia PERRA
Birth Date: 02 FEB 1983
Nationality:
GRE
Mark: DQ
Women's Shot Put indoor
Qualification
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Christina SCHWANITZ
Birth Date: 24 DEC 1985
Nationality:
GER
Mark: 18.39
Place: 2.
Name: Anita MÁRTON
Birth Date: 15 JAN 1989
Nationality:
HUN
Mark: 18.11
Place: 3.
Name: Josephine TERLECKI
Birth Date: 17 FEB 1986
Nationality:
GER
Mark: 18.01
Place: 4.
Name: Anna AVDEYEVA
Birth Date: 06 APR 1985
Nationality:
RUS
Mark: 17.97
Place: 5.
Name: Chiara ROSA
Birth Date: 28 JAN 1983
Nationality:
ITA
Mark: 17.83
Place: 6.
Name: Irina TARASOVA
Birth Date: 15 APR 1987
Nationality:
RUS
Mark: 17.35
Place: 7.
Name: Jessica CÉRIVAL
Birth Date: 20 JAN 1982
Nationality:
FRA
Mark: 17.26
Place: 8.
Name: Sophie KLEEBERG
Birth Date: 30 MAY 1990
Nationality:
GER
Mark: 17.25
Place: 9.
Name: Alena ABRAMCHUK
Birth Date: 14 FEB 1988
Nationality:
BLR
Mark: 17.11
Place: 10.
Name: Vera YEPIMASHKA
Birth Date: 10 JUL 1976
Nationality:
BLR
Mark: 16.89
Place: 11.
Name: Halyna OBLESHCHUK
Birth Date: 23 FEB 1989
Nationality:
UKR
Mark: 16.21
Place: 12.
Name: Radoslava MAVRODIEVA
Birth Date: 13 MAR 1987
Nationality:
BUL
Mark: 15.24
Women's Pentathlon indoor
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 4723
Place: 2.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 4706
Place: 3.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 4665
Place: 4.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 4612
Place: 5.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 4497
Place: 6.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 4469
Place: 7.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 4453
Place: 8.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 4399
Place: 9.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 4358
Place: 10.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 4342
Place: 11.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 4283
Place: 12.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 4282
Place: 13.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 4265
Place: 14.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 4128
Place:
Name: Eliška KLUČINOVÁ
Birth Date: 14 APR 1988
Nationality:
CZE
Mark: DNS
Combined Events
Women's 800m indoor
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 2:09.93
Place: 2.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 2:12.55
Place: 3.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 2:12.86
Place: 4.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 2:12.93
Place: 5.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 2:15.87
Place: 6.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 2:20.06
Place: 7.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 2:23.54
Combined 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 2:14.06
Place: 2.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 2:16.24
Place: 3.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 2:16.66
Place: 4.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 2:18.99
Place: 5.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 2:25.44
Place: 6.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 2:26.54
Place: 7.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 2:31.94
Combined Events
Women's 60mH indoor
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 8.52
Place: 2.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 8.60
Place: 3.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 8.62
Place: 4.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 8.63
Place: 5.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 8.72
Place: 6.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 8.84
Place:
Name: Eliška KLUČINOVÁ
Birth Date: 14 APR 1988
Nationality:
CZE
Mark: DNS
Combined 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 8.11
Place: 2.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 8.25
Place: 3.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 8.28
Place: 4.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 8.32
Place: 5.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 8.34
Place: 6.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 8.59
Place: 7.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 8.64
Place: 8.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 8.68
Combined Events
Women's High Jump indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 1.92
Place: 2.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 1.83
Place: 3.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 1.80
Place: 4.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 1.80
Place: 5.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 1.77
Place: 6.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 1.77
Place: 7.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 1.77
Place: 8.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 1.74
Place: 9.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 1.74
Place: 9.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 1.74
Place: 11.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 1.74
Place: 12.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 1.71
Place: 13.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 1.68
Place: 14.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 1.62
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
Name: Eliška KLUČINOVÁ
Birth Date: 14 APR 1988
Nationality:
CZE
Mark: DNS
Combined Events
Women's Long Jump indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 6.34
Place: 2.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 6.33
Place: 3.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 6.29
Place: 4.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 6.25
Place: 5.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 6.19
Place: 6.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 6.11
Place: 7.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 6.09
Place: 8.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 6.07
Place: 9.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 6.06
Place: 10.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 6.04
Place: 11.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 5.97
Place: 12.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 5.85
Place: 13.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 5.75
Place: 14.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 5.73
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
Name: Eliška KLUČINOVÁ
Birth Date: 14 APR 1988
Nationality:
CZE
Mark: DNS
Combined Events
Women's Shot Put indoor
Combined
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Austra SKUJYTĖ
Birth Date: 12 AUG 1979
Nationality:
LTU
Mark: 17.53
Place: 2.
Name: Antoinette NANA DJIMOU
Birth Date: 02 AUG 1985
Nationality:
FRA
Mark: 14.81
Place: 3.
Name: Jessica SAMUELSSON
Birth Date: 14 MAR 1985
Nationality:
SWE
Mark: 14.32
Place: 4.
Name: Aiga GRABUSTE
Birth Date: 24 MAR 1988
Nationality:
LAT
Mark: 14.18
Place: 5.
Name: Remona FRANSEN
Birth Date: 25 NOV 1985
Nationality:
NED
Mark: 14.09
Place: 6.
Name: Karolina TYMIŃSKA
Birth Date: 04 OCT 1984
Nationality:
POL
Mark: 14.06
Place: 7.
Name: Marina GONCHAROVA
Birth Date: 26 APR 1986
Nationality:
RUS
Mark: 13.63
Place: 8.
Name: Sara AERTS
Birth Date: 25 JAN 1984
Nationality:
BEL
Mark: 13.51
Place: 9.
Name: Yana PANTELEYEVA
Birth Date: 16 JUN 1988
Nationality:
RUS
Mark: 13.38
Place: 10.
Name: Kaie KAND
Birth Date: 31 MAR 1984
Nationality:
EST
Mark: 13.22
Place: 11.
Name: Bárbara HERNANDO
Birth Date: 12 AUG 1988
Nationality:
ESP
Mark: 12.85
Place: 12.
Name: Ida MARCUSSEN
Birth Date: 01 NOV 1987
Nationality:
NOR
Mark: 12.49
Place: 13.
Name: Grit ŠADEIKO
Birth Date: 29 JUL 1989
Nationality:
EST
Mark: 12.23
Place: 14.
Name: Zuzana HEJNOVÁ
Birth Date: 19 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 12.11
Combined 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place:
Name: Eliška KLUČINOVÁ
Birth Date: 14 APR 1988
Nationality:
CZE
Mark: DNS
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency