Home
07–12 JUN 2024

European Athletics Championships

Event
Medals & Placing Table
Men's 100 Metres
Round 1 - Heat 1, Wind: +0.2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Pablo MATEO
Birth Date: 01 FEB 2001
Nationality:
FRA
Mark: 10.18
Place: 2.
Name: Matteo MELLUZZO
Birth Date: 29 JUL 2002
Nationality:
ITA
Mark: 10.21
Place: 3.
Name: Simon HANSEN
Birth Date: 30 JUN 1998
Nationality:
DEN
Mark: 10.22
Place: 4.
Name: William REAIS
Birth Date: 04 MAY 1999
Nationality:
SUI
Mark: 10.35
Place: 5.
Name: Carlos NASCIMENTO
Birth Date: 12 OCT 1994
Nationality:
POR
Mark: 10.35
Place: 6.
Name: Marek ZAKRZEWSKI
Birth Date: 18 DEC 2005
Nationality:
POL
Mark: 10.36
Place: 7.
Name: Zdeněk STROMŠÍK
Birth Date: 25 NOV 1994
Nationality:
CZE
Mark: 10.39
Place: 8.
Name: Aleksa KIJANOVIĆ
Birth Date: 31 MAR 1997
Nationality:
SRB
Mark: 10.54
Round 1 - Heat 2, Wind: +0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Oliwer WDOWIK
Birth Date: 03 JAN 2002
Nationality:
POL
Mark: 10.26
Place: 2.
Name: Robin GANTER
Birth Date: 03 JAN 2001
Nationality:
GER
Mark: 10.29
Place: 3.
Name: Israel OLATUNDE
Birth Date: 29 MAY 2002
Nationality:
IRL
Mark: 10.31
Place: 4.
Name: Roberto RIGALI
Birth Date: 07 JAN 1995
Nationality:
ITA
Mark: 10.34
Place: 5.
Name: Ján VOLKO
Birth Date: 02 NOV 1996
Nationality:
SVK
Mark: 10.35
Place: 6.
Name: Jan VELEBA
Birth Date: 06 DEC 1986
Nationality:
CZE
Mark: 10.53
Place: 7.
Name: Francesco SANSOVINI
Birth Date: 18 JAN 2000
Nationality:
SMR
Mark: 10.55
Place:
Name: Méba Mickaël ZEZE
Birth Date: 19 MAY 1994
Nationality:
FRA
Mark: DQ
Round 1 - Heat 3, Wind: +0.5
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Chijindu UJAH
Birth Date: 05 MAR 1994
Nationality:
GBR
Mark: 10.23
Place: 2.
Name: Guillem CRESPI
Birth Date: 26 DEC 2002
Nationality:
ESP
Mark: 10.25
Place: 3.
Name: Kayhan ÖZER
Birth Date: 11 JUN 1998
Nationality:
TUR
Mark: 10.34
Place: 4.
Name: Anej ČURIN PRAPOTNIK
Birth Date: 23 MAY 2003
Nationality:
SLO
Mark: 10.34
Place: 5.
Name: Ioannis NYFANTOPOULOS
Birth Date: 01 NOV 1990
Nationality:
GRE
Mark: 10.40
Place: 6.
Name: Isak HUGHES
Birth Date: 03 JUL 2005
Nationality:
SWE
Mark: 10.40
Place: 7.
Name: Karl Erik NAZAROV
Birth Date: 17 MAR 1999
Nationality:
EST
Mark: 10.49
Place: 8.
Name: Craig GILL
Birth Date: 27 JAN 2002
Nationality:
GIB
Mark: 11.17
Men's 800 Metres
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Gabriel TUAL
Birth Date: 09 APR 1998
Nationality:
FRA
Mark: 1:45.69
Place: 2.
Name: Francesco PERNICI
Birth Date: 18 FEB 2003
Nationality:
ITA
Mark: 1:45.87
Place: 3.
Name: Álvaro DE ARRIBA
Birth Date: 02 JUN 1994
Nationality:
ESP
Mark: 1:46.03
Place: 4.
Name: Mateusz BORKOWSKI
Birth Date: 02 APR 1997
Nationality:
POL
Mark: 1:46.12
Place: 5.
Name: Tobias GRØNSTAD
Birth Date: 06 JUL 2002
Nationality:
NOR
Mark: 1:46.39
Place: 6.
Name: Tibo DE SMET
Birth Date: 28 MAY 1999
Nationality:
BEL
Mark: 1:46.71
Place: 7.
Name: Balázs VINDICS
Birth Date: 28 MAR 1994
Nationality:
HUN
Mark: 1:46.84
Place: 8.
Name: Salih TEKSÖZ
Birth Date: 01 JAN 1994
Nationality:
TUR
Mark: 1:47.80
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Adrián BEN
Birth Date: 04 AUG 1998
Nationality:
ESP
Mark: 1:46.39
Place: 2.
Name: Elliot GILES
Birth Date: 26 MAY 1994
Nationality:
GBR
Mark: 1:46.44
Place: 3.
Name: Andreas KRAMER
Birth Date: 13 APR 1997
Nationality:
SWE
Mark: 1:46.46
Place: 4.
Name: Eliott CRESTAN
Birth Date: 22 FEB 1999
Nationality:
BEL
Mark: 1:46.48
Place: 5.
Name: Mark ENGLISH
Birth Date: 18 MAR 1993
Nationality:
IRL
Mark: 1:46.73
Place: 6.
Name: Ramon WIPFLI
Birth Date: 30 JUN 2004
Nationality:
SUI
Mark: 1:47.37
Place: 7.
Name: Michał ROZMYS
Birth Date: 13 MAR 1995
Nationality:
POL
Mark: 1:47.46
Place: 8.
Name: Jared MICALLEF
Birth Date: 29 MAY 1998
Nationality:
MLT
Mark: 1:47.91
Round 1 - Heat 3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ole Jakob SOLBU
Birth Date: 19 AUG 2003
Nationality:
NOR
Mark: 1:46.16
Place: 2.
Name: Simone BARONTINI
Birth Date: 05 JAN 1999
Nationality:
ITA
Mark: 1:46.30
Place: 3.
Name: Filip OSTROWSKI
Birth Date: 12 JUL 2001
Nationality:
POL
Mark: 1:46.37
Place: 4.
Name: Yanis MEZIANE
Birth Date: 26 JAN 2002
Nationality:
FRA
Mark: 1:46.39
Place: 5.
Name: Callum DODDS
Birth Date: 10 JUN 2000
Nationality:
GBR
Mark: 1:46.39
Place: 6.
Name: Niels LAROS
Birth Date: 17 APR 2005
Nationality:
NED
Mark: 1:46.62
Place: 7.
Name: Abedin MUJEZINOVIĆ
Birth Date: 02 JUN 1993
Nationality:
BIH
Mark: 1:49.20
Place: 8.
Name: Dániel HULLER
Birth Date: 10 MAY 2001
Nationality:
HUN
Mark: 1:49.59
Round 1 - Heat 4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Paul ANSELMINI
Birth Date: 02 AUG 2003
Nationality:
FRA
Mark: 1:44.73
Place: 2.
Name: Jakub DUDYCHA
Birth Date: 05 SEP 2005
Nationality:
CZE
Mark: 1:44.89
Place: 3.
Name: Catalin TECUCEANU
Birth Date: 09 SEP 1999
Nationality:
ITA
Mark: 1:44.93
Place: 4.
Name: Marino BLOUDEK
Birth Date: 18 JUL 1999
Nationality:
CRO
Mark: 1:45.07
Place: 5.
Name: Mohamed ATTAOUI
Birth Date: 26 SEP 2001
Nationality:
ESP
Mark: 1:45.09
Place: 6.
Name: Ryan CLARKE
Birth Date: 17 NOV 1997
Nationality:
NED
Mark: 1:45.25
Place: 7.
Name: Thomas RANDOLPH
Birth Date: 07 FEB 1999
Nationality:
GBR
Mark: 1:45.58
Place: 8.
Name: Pieter SISK
Birth Date: 08 DEC 1999
Nationality:
BEL
Mark: 1:45.87
Men's 110 Metres Hurdles
Round 1 - Heat 1, Wind: +0.9
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jakub SZYMAŃSKI
Birth Date: 22 JUL 2002
Nationality:
POL
Mark: 13.53
Place: 2.
Name: Enzo DIESSL
Birth Date: 06 JUN 2004
Nationality:
AUT
Mark: 13.56
Place: 3.
Name: Filip Jakob DEMŠAR
Birth Date: 03 APR 2000
Nationality:
SLO
Mark: 13.67
Place: 4.
Name: Tim EIKERMANN
Birth Date: 15 FEB 2000
Nationality:
GER
Mark: 13.69
Place: 5.
Name: Timme KOSTER
Birth Date: 12 DEC 2002
Nationality:
NED
Mark: 13.70
Place: 6.
Name: Hassane FOFANA
Birth Date: 28 APR 1992
Nationality:
ITA
Mark: 13.70
Place: 7.
Name: Orlando ORTEGA
Birth Date: 29 JUL 1991
Nationality:
ESP
Mark: 13.79
Place: 8.
Name: Dániel ESZES
Birth Date: 01 JUL 1999
Nationality:
HUN
Mark: 14.09
Round 1 - Heat 2, Wind: +0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Elie BACARI
Birth Date: 14 OCT 2003
Nationality:
BEL
Mark: 13.61
Place: 2.
Name: Mikdat SEVLER
Birth Date: 21 JAN 1998
Nationality:
TUR
Mark: 13.72
Place: 3.
Name: Romain LECOEUR
Birth Date: 09 AUG 1997
Nationality:
FRA
Mark: 13.75
Place: 4.
Name: Bálint SZELES
Birth Date: 09 NOV 1998
Nationality:
HUN
Mark: 13.81
Place: 5.
Name: Santeri KUUSINIEMI
Birth Date: 10 OCT 1998
Nationality:
FIN
Mark: 13.84
Place: 6.
Name: Nicolo' GIACALONE
Birth Date: 24 DEC 1997
Nationality:
ITA
Mark: 13.86
Place: 7.
Name: Kevin SÁNCHEZ
Birth Date: 27 MAR 1999
Nationality:
ESP
Mark: 13.95
Place:
Name: Max HRELJA
Birth Date: 30 JAN 1998
Nationality:
SWE
Mark: DNF
Round 1 - Heat 3, Wind: -1.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Manuel MORDI
Birth Date: 15 AUG 2003
Nationality:
GER
Mark: 13.78
Place: 2.
Name: Krzysztof KILJAN
Birth Date: 30 DEC 1999
Nationality:
POL
Mark: 13.78
Place: 3.
Name: Alin Ionuț ANTON
Birth Date: 01 JAN 2000
Nationality:
ROU
Mark: 13.90
Place: 4.
Name: Vladimir VUKICEVIC
Birth Date: 06 MAY 1991
Nationality:
NOR
Mark: 13.93
Place: 5.
Name: Mathieu JAQUET
Birth Date: 09 JUL 1998
Nationality:
SUI
Mark: 14.00
Place: 6.
Name: Konstantinos DOUVALIDIS
Birth Date: 10 MAR 1987
Nationality:
GRE
Mark: 14.04
Place: 7.
Name: Elmo LAKKA
Birth Date: 10 APR 1993
Nationality:
FIN
Mark: 14.10
Place:
Name: Job GEERDS
Birth Date: 12 JUL 2002
Nationality:
NED
Mark: DNF
Men's Long Jump
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Simon EHAMMER
Birth Date: 07 FEB 2000
Nationality:
SUI
Mark: 8.41
Place: 2.
Name: Miltiadis TENTOGLOU
Birth Date: 18 MAR 1998
Nationality:
GRE
Mark: 8.14
Place: 3.
Name: Bozhidar SARÂBOYUKOV
Birth Date: 06 AUG 2004
Nationality:
BUL
Mark: 8.04
Place: 4.
Name: Simon BATZ
Birth Date: 01 DEC 2002
Nationality:
GER
Mark: 8.03
Place: 5.
Name: Tom CAMPAGNE
Birth Date: 14 NOV 2000
Nationality:
FRA
Mark: 7.98
Place: 6.
Name: Eusebio CÁCERES
Birth Date: 10 SEP 1991
Nationality:
ESP
Mark: 7.98
Place: 7.
Name: Strahinja JOVANČEVIĆ
Birth Date: 28 FEB 1993
Nationality:
SRB
Mark: 7.95
Place: 8.
Name: Filippo RANDAZZO
Birth Date: 27 APR 1996
Nationality:
ITA
Mark: 7.94
Place: 9.
Name: Kristian PULLI
Birth Date: 02 SEP 1994
Nationality:
FIN
Mark: 7.90
Place: 10.
Name: Maximilian ENTHOLZNER
Birth Date: 18 AUG 1994
Nationality:
GER
Mark: 7.89
Place: 11.
Name: Marko ČEKO
Birth Date: 03 AUG 2000
Nationality:
CRO
Mark: 7.79
Place: 12.
Name: Izmir SMAJLAJ
Birth Date: 29 MAR 1993
Nationality:
ALB
Mark: 7.78
Place: 13.
Name: Radek JUŠKA
Birth Date: 08 MAR 1993
Nationality:
CZE
Mark: 7.72
Place: 14.
Name: Henrik FLÅTNES
Birth Date: 26 DEC 2001
Nationality:
NOR
Mark: 7.58
Place: 15.
Name: Ishay IFRAIMOV
Birth Date: 01 MAR 1997
Nationality:
ISR
Mark: 7.35
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jacob FINCHAM-DUKES
Birth Date: 12 JAN 1997
Nationality:
GBR
Mark: 8.18
Place: 2.
Name: Mattia FURLANI
Birth Date: 07 FEB 2005
Nationality:
ITA
Mark: 8.17
Place: 3.
Name: Gerson BALDÉ
Birth Date: 28 JAN 2000
Nationality:
POR
Mark: 8.10
Place: 4.
Name: Luka HERDEN
Birth Date: 09 FEB 2000
Nationality:
GER
Mark: 8.08
Place: 5.
Name: Petr MEINDLSCHMID
Birth Date: 15 JAN 2006
Nationality:
CZE
Mark: 8.01
Place: 6.
Name: Daníel Ingi EGILSSON
Birth Date: 16 AUG 2000
Nationality:
ISL
Mark: 7.92
Place: 7.
Name: Filip PRAVDICA
Birth Date: 28 JUL 1995
Nationality:
CRO
Mark: 7.89
Place: 8.
Name: Lazar ANIĆ
Birth Date: 14 DEC 1991
Nationality:
SRB
Mark: 7.88
Place: 9.
Name: Ingar BRATSETH-KIPLESUND
Birth Date: 15 NOV 1996
Nationality:
NOR
Mark: 7.82
Place: 10.
Name: Andreas TRAJKOVSKI
Birth Date: 18 MAR 1993
Nationality:
MKD
Mark: 7.73
Place: 11.
Name: Jules POMMERY
Birth Date: 22 JAN 2001
Nationality:
FRA
Mark: 7.72
Place: 12.
Name: Kasperi VEHMAA
Birth Date: 16 JAN 2005
Nationality:
FIN
Mark: 7.63
Place: 13.
Name: Kareem Hatem MERSAL
Birth Date: 08 OCT 2001
Nationality:
ITA
Mark: 7.55
Place: 14.
Name: Nazim BABAYEV
Birth Date: 08 OCT 1997
Nationality:
AZE
Mark: 6.92
Men's Shot Put
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Leonardo FABBRI
Birth Date: 15 APR 1997
Nationality:
ITA
Mark: 21.10
Place: 2.
Name: Marcus THOMSEN
Birth Date: 07 JAN 1998
Nationality:
NOR
Mark: 20.69
Place: 3.
Name: Filip MIHALJEVIĆ
Birth Date: 31 JUL 1994
Nationality:
CRO
Mark: 20.69
Place: 4.
Name: Bob BERTEMES
Birth Date: 24 MAY 1993
Nationality:
LUX
Mark: 20.23
Place: 5.
Name: Michał HARATYK
Birth Date: 10 APR 1992
Nationality:
POL
Mark: 19.79
Place: 6.
Name: Silas RISTL
Birth Date: 01 APR 1995
Nationality:
GER
Mark: 19.64
Place: 7.
Name: Eric FAVORS
Birth Date: 16 NOV 1996
Nationality:
IRL
Mark: 19.60
Place: 8.
Name: Tsanko ARNAUDOV
Birth Date: 14 MAR 1992
Nationality:
POR
Mark: 19.42
Place: 9.
Name: Giorgi MUJARIDZE
Birth Date: 22 MAR 1998
Nationality:
GEO
Mark: 18.99
Place: 10.
Name: Jesper ARBINGE
Birth Date: 27 MAR 1997
Nationality:
SWE
Mark: 18.97
Place: 11.
Name: Lorenzo DEL GATTO
Birth Date: 08 JUL 1994
Nationality:
ITA
Mark: 18.83
Place: 12.
Name: Tadeáš PROCHÁZKA
Birth Date: 30 JUL 1999
Nationality:
CZE
Mark: 17.95
Place: 13.
Name: Marius Constantin MUSTEAȚĂ
Birth Date: 11 JAN 1997
Nationality:
ROU
Mark: 17.46
Place: 14.
Name: Anastasios LATIFLLARI
Birth Date: 08 AUG 1996
Nationality:
GRE
Mark: 16.83
Place:
Name: Armin SINANČEVIĆ
Birth Date: 14 AUG 1996
Nationality:
SRB
Mark: NM
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Wictor PETERSSON
Birth Date: 01 MAY 1998
Nationality:
SWE
Mark: 20.57
Place: 2.
Name: Tomáš STANĚK
Birth Date: 13 JUN 1991
Nationality:
CZE
Mark: 20.53
Place: 3.
Name: Scott LINCOLN
Birth Date: 07 MAY 1993
Nationality:
GBR
Mark: 20.31
Place: 4.
Name: Francisco BELO
Birth Date: 27 MAR 1991
Nationality:
POR
Mark: 20.18
Place: 5.
Name: Andrei Rares TOADER
Birth Date: 26 MAY 1997
Nationality:
ROU
Mark: 20.13
Place: 6.
Name: Mesud PEZER
Birth Date: 27 AUG 1994
Nationality:
BIH
Mark: 19.79
Place: 7.
Name: Zane WEIR
Birth Date: 07 SEP 1995
Nationality:
ITA
Mark: 19.71
Place: 8.
Name: Roman KOKOSHKO
Birth Date: 16 AUG 1996
Nationality:
UKR
Mark: 19.41
Place: 9.
Name: Konrad BUKOWIECKI
Birth Date: 17 MAR 1997
Nationality:
POL
Mark: 19.20
Place: 10.
Name: Asmir KOLAŠINAC
Birth Date: 15 OCT 1984
Nationality:
SRB
Mark: 19.19
Place: 11.
Name: Jander HEIL
Birth Date: 20 APR 1997
Nationality:
EST
Mark: 19.14
Place: 12.
Name: Muhamet RAMADANI
Birth Date: 11 AUG 2002
Nationality:
KOS
Mark: 19.10
Place: 13.
Name: Odysseas MOUZENIDIS
Birth Date: 30 JUN 1999
Nationality:
GRE
Mark: 18.84
Place: 14.
Name: Szymon MAZUR
Birth Date: 02 SEP 1998
Nationality:
POL
Mark: 18.76
Men's Discus Throw
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kristjan ČEH
Birth Date: 17 FEB 1999
Nationality:
SLO
Mark: 68.08
Place: 2.
Name: Lukas WEIßHAIDINGER
Birth Date: 20 FEB 1992
Nationality:
AUT
Mark: 67.70
Place: 3.
Name: Mykolas ALEKNA
Birth Date: 28 SEP 2002
Nationality:
LTU
Mark: 67.48
Place: 4.
Name: Daniel STÅHL
Birth Date: 27 AUG 1992
Nationality:
SWE
Mark: 66.84
Place: 5.
Name: Henrik JANSSEN
Birth Date: 19 MAY 1998
Nationality:
GER
Mark: 65.48
Place: 6.
Name: Clemens PRÜFER
Birth Date: 13 AUG 1997
Nationality:
GER
Mark: 64.60
Place: 7.
Name: Andrius GUDŽIUS
Birth Date: 14 FEB 1991
Nationality:
LTU
Mark: 64.43
Place: 8.
Name: Lawrence OKOYE
Birth Date: 06 OCT 1991
Nationality:
GBR
Mark: 63.48
Place: 9.
Name: Apostolos PARELLIS
Birth Date: 24 JUL 1985
Nationality:
CYP
Mark: 62.53
Place: 10.
Name: Oskar STACHNIK
Birth Date: 01 MAR 1998
Nationality:
POL
Mark: 62.35
Place: 11.
Name: Shaquille EMANUELSON
Birth Date: 08 JAN 2000
Nationality:
NED
Mark: 61.96
Place: 12.
Name: Mika SOSNA
Birth Date: 13 JUN 2003
Nationality:
GER
Mark: 59.61
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Mykolas ALEKNA
Birth Date: 28 SEP 2002
Nationality:
LTU
Mark: 67.50
Place: 2.
Name: Henrik JANSSEN
Birth Date: 19 MAY 1998
Nationality:
GER
Mark: 64.74
Place: 3.
Name: Lukas WEIßHAIDINGER
Birth Date: 20 FEB 1992
Nationality:
AUT
Mark: 63.99
Place: 4.
Name: Lawrence OKOYE
Birth Date: 06 OCT 1991
Nationality:
GBR
Mark: 63.62
Place: 5.
Name: Clemens PRÜFER
Birth Date: 13 AUG 1997
Nationality:
GER
Mark: 63.57
Place: 6.
Name: Andrius GUDŽIUS
Birth Date: 14 FEB 1991
Nationality:
LTU
Mark: 63.02
Place: 7.
Name: Apostolos PARELLIS
Birth Date: 24 JUL 1985
Nationality:
CYP
Mark: 62.13
Place: 8.
Name: Simon PETTERSSON
Birth Date: 03 JAN 1994
Nationality:
SWE
Mark: 61.43
Place: 9.
Name: Lolassonn DJOUHAN
Birth Date: 18 MAY 1991
Nationality:
FRA
Mark: 60.80
Place: 10.
Name: Robert URBANEK
Birth Date: 29 APR 1987
Nationality:
POL
Mark: 60.75
Place: 11.
Name: Yasiel SOTERO
Birth Date: 28 DEC 2001
Nationality:
ESP
Mark: 60.37
Place: 12.
Name: Guðni Valur GUÐNASON
Birth Date: 11 OCT 1995
Nationality:
ISL
Mark: 59.15
Place: 13.
Name: Ruben ROLVINK
Birth Date: 25 AUG 2002
Nationality:
NED
Mark: 58.74
Place: 14.
Name: Emanuel SOUSA
Birth Date: 04 APR 1999
Nationality:
POR
Mark: 58.72
Place: 15.
Name: Danijel FURTULA
Birth Date: 31 JUL 1992
Nationality:
MNE
Mark: 57.74
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Kristjan ČEH
Birth Date: 17 FEB 1999
Nationality:
SLO
Mark: 65.64
Place: 2.
Name: Daniel STÅHL
Birth Date: 27 AUG 1992
Nationality:
SWE
Mark: 63.79
Place: 3.
Name: Shaquille EMANUELSON
Birth Date: 08 JAN 2000
Nationality:
NED
Mark: 63.36
Place: 4.
Name: Oskar STACHNIK
Birth Date: 01 MAR 1998
Nationality:
POL
Mark: 62.52
Place: 5.
Name: Mika SOSNA
Birth Date: 13 JUN 2003
Nationality:
GER
Mark: 62.07
Place: 6.
Name: Alessio MANNUCCI
Birth Date: 07 JUL 1998
Nationality:
ITA
Mark: 61.73
Place: 7.
Name: Alin Alexandru FIRFIRICA
Birth Date: 03 NOV 1995
Nationality:
ROU
Mark: 61.72
Place: 8.
Name: Martin MARKOVIĆ
Birth Date: 13 JAN 1996
Nationality:
CRO
Mark: 61.46
Place: 9.
Name: Marek BÁRTA
Birth Date: 08 DEC 1992
Nationality:
CZE
Mark: 61.20
Place: 10.
Name: Martynas ALEKNA
Birth Date: 25 AUG 2000
Nationality:
LTU
Mark: 61.18
Place: 11.
Name: Philip MILANOV
Birth Date: 06 JUL 1991
Nationality:
BEL
Mark: 60.49
Place: 12.
Name: Diego CASAS
Birth Date: 29 APR 1999
Nationality:
ESP
Mark: 60.25
Place: 13.
Name: Tom REUX
Birth Date: 24 FEB 1999
Nationality:
FRA
Mark: 59.03
Place: 14.
Name: Róbert SZIKSZAI
Birth Date: 30 SEP 1994
Nationality:
HUN
Mark: 58.58
Place: 15.
Name: Ola STUNES ISENE
Birth Date: 29 JAN 1995
Nationality:
NOR
Mark: 58.03
Women's 1500 Metres
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jemma REEKIE
Birth Date: 06 MAR 1998
Nationality:
GBR
Mark: 4:06.68
Place: 2.
Name: Ludovica CAVALLI
Birth Date: 20 DEC 2000
Nationality:
ITA
Mark: 4:06.76
Place: 3.
Name: Ciara MAGEEAN
Birth Date: 12 MAR 1992
Nationality:
IRL
Mark: 4:06.81
Place: 4.
Name: Salomé AFONSO
Birth Date: 19 NOV 1997
Nationality:
POR
Mark: 4:06.83
Place: 5.
Name: Yolanda NGARAMBE
Birth Date: 14 SEP 1991
Nationality:
SWE
Mark: 4:06.96
Place: 6.
Name: Esther GUERRERO
Birth Date: 07 FEB 1990
Nationality:
ESP
Mark: 4:07.01
Place: 7.
Name: Sara LAPPALAINEN
Birth Date: 17 AUG 1991
Nationality:
FIN
Mark: 4:07.39
Place: 8.
Name: Vera HOFFMANN
Birth Date: 02 NOV 1996
Nationality:
LUX
Mark: 4:10.43
Place: 9.
Name: Elise VANDERELST
Birth Date: 27 JAN 1998
Nationality:
BEL
Mark: 4:11.03
Place: 10.
Name: Sintayehu VISSA
Birth Date: 29 JUL 1996
Nationality:
ITA
Mark: 4:11.22
Place: 11.
Name: Ingeborg ØSTGÅRD
Birth Date: 05 OCT 2003
Nationality:
NOR
Mark: 4:12.73
Place: 12.
Name: Sofia ENNAOUI
Birth Date: 30 AUG 1995
Nationality:
POL
Mark: 4:13.71
Place: 13.
Name: Joceline WIND
Birth Date: 12 SEP 2000
Nationality:
SUI
Mark: 4:15.06
Place: 14.
Name: Lenuta Petronela SIMIUC
Birth Date: 27 SEP 1994
Nationality:
ROU
Mark: 4:23.56
Place:
Name: Berenice CLEYET-MERLE
Birth Date: 24 OCT 1994
Nationality:
FRA
Mark: DNF
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Agathe GUILLEMOT
Birth Date: 11 JUL 1999
Nationality:
FRA
Mark: 4:11.92
Place: 2.
Name: Georgia BELL
Birth Date: 17 OCT 1993
Nationality:
GBR
Mark: 4:12.01
Place: 3.
Name: Katie SNOWDEN
Birth Date: 09 MAR 1994
Nationality:
GBR
Mark: 4:12.17
Place: 4.
Name: Sarah HEALY
Birth Date: 13 FEB 2001
Nationality:
IRL
Mark: 4:12.30
Place: 5.
Name: Aleksandra PŁOCIŃSKA
Birth Date: 05 OCT 1999
Nationality:
POL
Mark: 4:12.53
Place: 6.
Name: Marta PÉREZ
Birth Date: 19 APR 1993
Nationality:
ESP
Mark: 4:12.63
Place: 7.
Name: Kristiina SASÍNEK MÄKI
Birth Date: 22 SEP 1991
Nationality:
CZE
Mark: 4:12.76
Place: 8.
Name: Marissa DAMINK
Birth Date: 24 OCT 1995
Nationality:
NED
Mark: 4:13.16
Place: 9.
Name: Hanna HERMANSSON
Birth Date: 18 MAY 1989
Nationality:
SWE
Mark: 4:13.34
Place: 10.
Name: Martyna GALANT
Birth Date: 26 JAN 1995
Nationality:
POL
Mark: 4:15.31
Place: 11.
Name: Amalie SÆTEN
Birth Date: 01 DEC 1997
Nationality:
NOR
Mark: 4:16.07
Place: 12.
Name: Sivan AUERBACH
Birth Date: 02 APR 2000
Nationality:
ISR
Mark: 4:16.15
Place: 13.
Name: Nele WEßEL
Birth Date: 06 NOV 1999
Nationality:
GER
Mark: 4:16.54
Place:
Name: Marta ZENONI
Birth Date: 09 MAR 1999
Nationality:
ITA
Mark: DQ
Women's 5000 Metres
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nadia BATTOCLETTI
Birth Date: 12 APR 2000
Nationality:
ITA
Mark: 14:35.29
Place: 2.
Name: Karoline Bjerkeli GRØVDAL
Birth Date: 14 JUN 1990
Nationality:
NOR
Mark: 14:38.62
Place: 3.
Name: Marta GARCÍA
Birth Date: 01 JAN 1998
Nationality:
ESP
Mark: 14:44.04
Place: 4.
Name: Maureen KOSTER
Birth Date: 03 JUL 1992
Nationality:
NED
Mark: 14:44.46
Place: 5.
Name: Nathalie BLOMQVIST
Birth Date: 20 APR 2001
Nationality:
FIN
Mark: 14:44.72
Place: 6.
Name: Hanna KLEIN
Birth Date: 06 APR 1993
Nationality:
GER
Mark: 14:58.28
Place: 7.
Name: Federica DEL BUONO
Birth Date: 12 DEC 1994
Nationality:
ITA
Mark: 15:00.05
Place: 8.
Name: Sarah MADELEINE
Birth Date: 20 SEP 1998
Nationality:
FRA
Mark: 15:02.56
Place: 9.
Name: Izzy FRY
Birth Date: 04 MAY 2000
Nationality:
GBR
Mark: 15:05.66
Place: 10.
Name: Hannah NUTTALL
Birth Date: 07 JUL 1997
Nationality:
GBR
Mark: 15:10.65
Place: 11.
Name: Amalie SÆTEN
Birth Date: 01 DEC 1997
Nationality:
NOR
Mark: 15:17.41
Place: 12.
Name: Viktória WAGNER-GYÜRKÉS
Birth Date: 15 OCT 1992
Nationality:
HUN
Mark: 15:17.45
Place: 13.
Name: Maria FORERO
Birth Date: 24 MAR 2003
Nationality:
ESP
Mark: 15:19.69
Place: 14.
Name: Kristine Eikrem ENGESET
Birth Date: 15 SEP 1988
Nationality:
NOR
Mark: 15:20.02
Place: 15.
Name: Micol MAJORI
Birth Date: 04 JUN 1998
Nationality:
ITA
Mark: 15:20.89
Place: 16.
Name: Agate CAUNE
Birth Date: 07 AUG 2004
Nationality:
LAT
Mark: 15:28.04
Place: 17.
Name: Jodie MCCANN
Birth Date: 03 FEB 2000
Nationality:
IRL
Mark: 15:29.25
Place: 18.
Name: Emine Hatun MECHAAL
Birth Date: 07 DEC 1995
Nationality:
TUR
Mark: 15:31.30
Place: 19.
Name: Amy-Eloise NEALE
Birth Date: 05 AUG 1995
Nationality:
GBR
Mark: 15:33.45
Place: 20.
Name: Burcu SUBATAN
Birth Date: 22 NOV 1997
Nationality:
TUR
Mark: 16:16.89
Place:
Name: Lili Anna VINDICS-TÓTH
Birth Date: 17 SEP 1998
Nationality:
HUN
Mark: DNF
Place:
Name: Mariana MACHADO
Birth Date: 12 NOV 2000
Nationality:
POR
Mark: DNF
Women's 100 Metres Hurdles
Round 1 - Heat 1, Wind: +0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Lotta HARALA
Birth Date: 26 MAR 1992
Nationality:
FIN
Mark: 12.91
Place: 2.
Name: Klaudia SICIARZ
Birth Date: 15 MAR 1998
Nationality:
POL
Mark: 12.94
Place: 3.
Name: Lovise Skarbøvik ANDRESEN
Birth Date: 17 JAN 2004
Nationality:
NOR
Mark: 12.96
Place: 4.
Name: Gréta KEREKES
Birth Date: 09 OCT 1992
Nationality:
HUN
Mark: 13.02
Place: 5.
Name: Veronica BESANA
Birth Date: 15 SEP 2002
Nationality:
ITA
Mark: 13.05
Place: 6.
Name: Anna PLOTITSYNA
Birth Date: 01 JAN 1987
Nationality:
UKR
Mark: 13.35
Place: 7.
Name: Anamaria NESTERIUC
Birth Date: 29 NOV 1993
Nationality:
ROU
Mark: 14.09
Round 1 - Heat 2, Wind: -1.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nika GLOJNARIČ
Birth Date: 29 NOV 2000
Nationality:
SLO
Mark: 13.21
Place: 2.
Name: Elena CARRARO
Birth Date: 03 JAN 2001
Nationality:
ITA
Mark: 13.23
Place: 3.
Name: Marlene MEIER
Birth Date: 07 MAR 2002
Nationality:
GER
Mark: 13.25
Place: 4.
Name: Mette GRAVERSGAARD
Birth Date: 05 OCT 1995
Nationality:
DEN
Mark: 13.42
Place: 5.
Name: Stanislava ŠKVARKOVÁ
Birth Date: 20 APR 1996
Nationality:
SVK
Mark: 13.44
Place: 6.
Name: Helena JIRANOVÁ
Birth Date: 05 MAR 1995
Nationality:
CZE
Mark: 13.45
Place:
Name: Klaudia WOJTUNIK
Birth Date: 15 MAY 1999
Nationality:
POL
Mark: DQ
Round 1 - Heat 3, Wind: 0.0
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Karin STRAMETZ
Birth Date: 18 APR 1998
Nationality:
AUT
Mark: 12.99
Place: 2.
Name: Rosina SCHNEIDER
Birth Date: 18 AUG 2004
Nationality:
GER
Mark: 13.10
Place: 3.
Name: Marika MAJEWSKA
Birth Date: 05 MAY 2002
Nationality:
POL
Mark: 13.11
Place: 4.
Name: Giada CARMASSI
Birth Date: 15 MAY 1994
Nationality:
ITA
Mark: 13.13
Place: 5.
Name: Milica EMINI
Birth Date: 11 OCT 1999
Nationality:
SRB
Mark: 13.24
Place: 6.
Name: Elisavet PESIRIDOU
Birth Date: 12 FEB 1992
Nationality:
GRE
Mark: 13.32
Place: 7.
Name: Anne ZAGRÉ
Birth Date: 13 MAR 1990
Nationality:
BEL
Mark: 13.70
Round 1 - Heat 4, Wind: +0.4
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Klaudia WOJTUNIK
Birth Date: 15 MAY 1999
Nationality:
POL
Mark: 13.22
Women's 3000 Metres Steeplechase
Round 1 - Heat 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Stella RUTTO
Birth Date: 12 DEC 1996
Nationality:
ROU
Mark: 9:30.00
Place: 2.
Name: Lea MEYER
Birth Date: 16 SEP 1997
Nationality:
GER
Mark: 9:30.63
Place: 3.
Name: Gesa Felicitas KRAUSE
Birth Date: 03 AUG 1992
Nationality:
GER
Mark: 9:31.52
Place: 4.
Name: Kinga KRÓLIK
Birth Date: 26 SEP 1999
Nationality:
POL
Mark: 9:31.84
Place: 5.
Name: Aude CLAVIER
Birth Date: 10 JAN 1999
Nationality:
FRA
Mark: 9:34.54
Place: 6.
Name: Linn SÖDERHOLM
Birth Date: 05 MAY 1996
Nationality:
SWE
Mark: 9:34.62
Place: 7.
Name: Irene SÁNCHEZ-ESCRIBANO
Birth Date: 25 AUG 1992
Nationality:
ESP
Mark: 9:34.80
Place: 8.
Name: Luiza GEGA
Birth Date: 05 NOV 1988
Nationality:
ALB
Mark: 9:35.77
Place: 9.
Name: Juliane HVID
Birth Date: 08 APR 1998
Nationality:
DEN
Mark: 9:42.32
Place: 10.
Name: Laura MAASIK
Birth Date: 05 OCT 1993
Nationality:
EST
Mark: 9:44.20
Place: 11.
Name: Derya KUNUR
Birth Date: 01 SEP 1999
Nationality:
TUR
Mark: 9:44.51
Place: 12.
Name: Andreea STAVILA
Birth Date: 13 DEC 2000
Nationality:
MDA
Mark: 9:45.35
Place: 13.
Name: Sümeyye EROL
Birth Date: 15 JUN 1997
Nationality:
TUR
Mark: 9:45.36
Place: 14.
Name: Michelle FINN
Birth Date: 16 DEC 1989
Nationality:
IRL
Mark: 9:46.93
Place: 15.
Name: Lena MILLONIG
Birth Date: 25 MAR 1998
Nationality:
AUT
Mark: 9:57.50
Place: 16.
Name: Eleonora CURTABBI
Birth Date: 27 MAR 1997
Nationality:
ITA
Mark: 10:05.30
Place:
Name: Chiara SCHERRER
Birth Date: 24 JAN 1996
Nationality:
SUI
Mark: DNF
Round 1 - Heat 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Alice FINOT
Birth Date: 09 FEB 1991
Nationality:
FRA
Mark: 9:29.28
Place: 2.
Name: Alicja KONIECZEK
Birth Date: 02 NOV 1994
Nationality:
POL
Mark: 9:29.76
Place: 3.
Name: Ilona MONONEN
Birth Date: 18 DEC 2003
Nationality:
FIN
Mark: 9:31.08
Place: 4.
Name: Elizabeth BIRD
Birth Date: 04 OCT 1994
Nationality:
GBR
Mark: 9:32.87
Place: 5.
Name: Emilia LILLEMO
Birth Date: 05 JAN 2000
Nationality:
SWE
Mark: 9:33.01
Place: 6.
Name: Carolina ROBLES
Birth Date: 04 DEC 1991
Nationality:
ESP
Mark: 9:33.79
Place: 7.
Name: Olivia GÜRTH
Birth Date: 31 MAY 2002
Nationality:
GER
Mark: 9:34.69
Place: 8.
Name: Adva COHEN
Birth Date: 24 MAR 1996
Nationality:
ISR
Mark: 9:35.41
Place: 9.
Name: Aneta KONIECZEK
Birth Date: 08 JUN 1997
Nationality:
POL
Mark: 9:41.23
Place: 10.
Name: Nataliya STREBKOVA
Birth Date: 06 MAR 1995
Nationality:
UKR
Mark: 9:45.71
Place: 11.
Name: Tuğba GÜVENÇ
Birth Date: 09 JUL 1994
Nationality:
TUR
Mark: 9:53.37
Place: 12.
Name: Flavie RENOUARD
Birth Date: 10 SEP 2000
Nationality:
FRA
Mark: 9:59.29
Place: 13.
Name: Julia SAMUELSSON
Birth Date: 22 MAR 1999
Nationality:
SWE
Mark: 10:01.65
Place: 14.
Name: Blanca FERNÁNDEZ
Birth Date: 01 APR 1992
Nationality:
ESP
Mark: 10:08.59
Place: 15.
Name: Zita URBÁN
Birth Date: 22 APR 2002
Nationality:
HUN
Mark: 10:14.39
Place: 16.
Name: Maria Mihaela BLAGA
Birth Date: 04 MAR 2004
Nationality:
ROU
Mark: 10:32.84
Place:
Name: Shirley LANG
Birth Date: 29 JUN 2002
Nationality:
SUI
Mark: DNF
Women's High Jump
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Yaroslava MAHUCHIKH
Birth Date: 19 SEP 2001
Nationality:
UKR
Mark: 1.92
Place: 2.
Name: Angelina TOPIĆ
Birth Date: 26 JUL 2005
Nationality:
SRB
Mark: 1.92
Place: 3.
Name: Mirela DEMIREVA
Birth Date: 28 SEP 1989
Nationality:
BUL
Mark: 1.89
Place: 4.
Name: Morgan LAKE
Birth Date: 12 MAY 1997
Nationality:
GBR
Mark: 1.89
Place: 4.
Name: Imke ONNEN
Birth Date: 17 AUG 1994
Nationality:
GER
Mark: 1.89
Place: 6.
Name: Buse SAVAŞKAN
Birth Date: 24 FEB 1999
Nationality:
TUR
Mark: 1.89
Place: 6.
Name: Maja NILSSON
Birth Date: 08 DEC 1999
Nationality:
SWE
Mark: 1.89
Place: 8.
Name: Elena VALLORTIGARA
Birth Date: 21 SEP 1991
Nationality:
ITA
Mark: 1.85
Place: 8.
Name: Yuliya CHUMACHENKO
Birth Date: 02 OCT 1994
Nationality:
UKR
Mark: 1.85
Place: 10.
Name: Heta TUURI
Birth Date: 14 JAN 1995
Nationality:
FIN
Mark: 1.85
Place: 11.
Name: Elisabeth PIHELA
Birth Date: 15 MAR 2004
Nationality:
EST
Mark: 1.85
Place: 11.
Name: Solène GICQUEL
Birth Date: 01 DEC 1994
Nationality:
FRA
Mark: 1.85
Place: 13.
Name: Urtė BAIKŠTYTĖ
Birth Date: 08 MAY 1999
Nationality:
LTU
Mark: 1.81
Place: 14.
Name: Panagiota DOSI
Birth Date: 01 APR 2001
Nationality:
GRE
Mark: 1.81
Place:
Name: Marija VUKOVIĆ
Birth Date: 21 JAN 1992
Nationality:
MNE
Mark: NM
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Christina HONSEL
Birth Date: 07 JUL 1997
Nationality:
GER
Mark: 1.92
Place: 1.
Name: Ella JUNNILA
Birth Date: 06 DEC 1998
Nationality:
FIN
Mark: 1.92
Place: 3.
Name: Iryna GERASHCHENKO
Birth Date: 10 MAR 1995
Nationality:
UKR
Mark: 1.92
Place: 4.
Name: Nawal MENIKER
Birth Date: 09 DEC 1997
Nationality:
FRA
Mark: 1.92
Place: 5.
Name: Lia APOSTOLOVSKI
Birth Date: 23 JUN 2000
Nationality:
SLO
Mark: 1.89
Place: 6.
Name: Airinė PALŠYTĖ
Birth Date: 13 JUL 1992
Nationality:
LTU
Mark: 1.89
Place: 7.
Name: Tatiana GUSIN
Birth Date: 26 JAN 1994
Nationality:
GRE
Mark: 1.89
Place: 8.
Name: Fédra FEKETE
Birth Date: 04 APR 1998
Nationality:
HUN
Mark: 1.85
Place: 9.
Name: Michaela HRUBÁ
Birth Date: 21 FEB 1998
Nationality:
CZE
Mark: 1.85
Place: 9.
Name: Merel MAES
Birth Date: 22 JAN 2005
Nationality:
BEL
Mark: 1.85
Place: 11.
Name: Yuliia LEVCHENKO
Birth Date: 28 NOV 1997
Nationality:
UKR
Mark: 1.85
Place: 12.
Name: Salome LANG
Birth Date: 18 NOV 1997
Nationality:
SUI
Mark: 1.81
Place: 13.
Name: Aurora VICINI
Birth Date: 23 JUL 2005
Nationality:
ITA
Mark: 1.81
Place: 14.
Name: Ellen EKHOLM
Birth Date: 12 FEB 1996
Nationality:
SWE
Mark: 1.81
Place: 15.
Name: Paulina BORYS
Birth Date: 14 MAY 1998
Nationality:
POL
Mark: 1.76
Women's Triple Jump
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Aleksandra NACHEVA
Birth Date: 20 AUG 2001
Nationality:
BUL
Mark: 14.29
Place: 2.
Name: Tuğba DANIŞMAZ
Birth Date: 01 SEP 1999
Nationality:
TUR
Mark: 14.27
Place: 3.
Name: Ana PELETEIRO-COMPAORÉ
Birth Date: 02 DEC 1995
Nationality:
ESP
Mark: 14.21
Place: 4.
Name: Diana Ana Maria ION
Birth Date: 27 NOV 2000
Nationality:
ROU
Mark: 14.09
Place: 5.
Name: Ilionis GUILLAUME
Birth Date: 13 JAN 1998
Nationality:
FRA
Mark: 14.00
Place: 6.
Name: Oxana KORENEVA
Birth Date: 29 SEP 1992
Nationality:
GRE
Mark: 13.86
Place: 7.
Name: Kristiina MÄKELÄ
Birth Date: 20 NOV 1992
Nationality:
FIN
Mark: 13.76
Place: 8.
Name: Aina GRIKŠAITĖ
Birth Date: 23 NOV 1994
Nationality:
LTU
Mark: 13.71
Place: 9.
Name: Dovilė KILTY
Birth Date: 14 JUL 1993
Nationality:
LTU
Mark: 13.69
Place: 10.
Name: Senni SALMINEN
Birth Date: 29 JAN 1996
Nationality:
FIN
Mark: 13.54
Place: 11.
Name: Yekaterina SARIYEVA
Birth Date: 18 DEC 1995
Nationality:
AZE
Mark: 12.93
Place:
Name: Eva PEPELNAK
Birth Date: 04 OCT 2000
Nationality:
SLO
Mark: DNS
Place:
Name: Hanna MINENKO
Birth Date: 25 SEP 1989
Nationality:
ISR
Mark: NM
Place:
Name: Mariya SINEY
Birth Date: 29 MAR 1997
Nationality:
UKR
Mark: NM
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Florentina Costina IUSCO
Birth Date: 08 APR 1996
Nationality:
ROU
Mark: 14.11
Place: 2.
Name: Dariya DERKACH
Birth Date: 27 MAR 1993
Nationality:
ITA
Mark: 14.10
Place: 3.
Name: Anna KRASUTSKA
Birth Date: 20 JUL 1995
Nationality:
UKR
Mark: 14.00
Place: 4.
Name: Olha KORSUN
Birth Date: 11 NOV 1996
Nationality:
UKR
Mark: 13.99
Place: 5.
Name: Neja FILIPIČ
Birth Date: 22 APR 1995
Nationality:
SLO
Mark: 13.98
Place: 6.
Name: Kristin GIERISCH
Birth Date: 20 AUG 1990
Nationality:
GER
Mark: 13.91
Place: 7.
Name: Gabriela PETROVA
Birth Date: 29 JUN 1992
Nationality:
BUL
Mark: 13.86
Place: 8.
Name: Maja ÅSKAG
Birth Date: 18 DEC 2002
Nationality:
SWE
Mark: 13.74
Place: 9.
Name: Maria PURTSA
Birth Date: 18 AUG 1995
Nationality:
GRE
Mark: 13.69
Place: 10.
Name: Diana ZAGAINOVA
Birth Date: 20 JUN 1997
Nationality:
LTU
Mark: 13.64
Place: 11.
Name: Elena Andreea TALOȘ
Birth Date: 24 FEB 1995
Nationality:
ROU
Mark: 13.59
Place: 12.
Name: Gizem AKGÖZ
Birth Date: 05 JAN 2001
Nationality:
TUR
Mark: 13.47
Place: 13.
Name: Adrianna LASKOWSKA
Birth Date: 02 MAR 1996
Nationality:
POL
Mark: 13.26
Place: 14.
Name: Jessica KÄHÄRÄ
Birth Date: 01 AUG 2001
Nationality:
FIN
Mark: 13.21
Women's Shot Put
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jessica SCHILDER
Birth Date: 19 MAR 1999
Nationality:
NED
Mark: 18.77
Place: 2.
Name: Jorinde VAN KLINKEN
Birth Date: 02 FEB 2000
Nationality:
NED
Mark: 18.67
Place: 3.
Name: Yemisi OGUNLEYE
Birth Date: 03 OCT 1998
Nationality:
GER
Mark: 18.62
Place: 4.
Name: Alina KENZEL
Birth Date: 10 AUG 1997
Nationality:
GER
Mark: 18.55
Place: 5.
Name: María Belén TOIMIL
Birth Date: 05 MAY 1994
Nationality:
ESP
Mark: 18.43
Place: 6.
Name: Fanny ROOS
Birth Date: 02 JAN 1995
Nationality:
SWE
Mark: 18.26
Place: 7.
Name: Julia RITTER
Birth Date: 13 MAY 1998
Nationality:
GER
Mark: 18.18
Place: 8.
Name: Sara LENNMAN
Birth Date: 08 APR 1996
Nationality:
SWE
Mark: 18.16
Place: 9.
Name: Jessica INCHUDE
Birth Date: 25 MAR 1996
Nationality:
POR
Mark: 17.81
Place: 10.
Name: Klaudia KARDASZ
Birth Date: 02 MAY 1996
Nationality:
POL
Mark: 17.66
Place: 11.
Name: Emel DERELİ
Birth Date: 25 FEB 1996
Nationality:
TUR
Mark: 17.52
Place: 12.
Name: Emilia KANGAS
Birth Date: 10 AUG 2001
Nationality:
FIN
Mark: 16.74
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Jessica SCHILDER
Birth Date: 19 MAR 1999
Nationality:
NED
Mark: 18.32
Place: 2.
Name: Jessica INCHUDE
Birth Date: 25 MAR 1996
Nationality:
POR
Mark: 18.17
Place: 3.
Name: Sara LENNMAN
Birth Date: 08 APR 1996
Nationality:
SWE
Mark: 18.16
Place: 4.
Name: Jorinde VAN KLINKEN
Birth Date: 02 FEB 2000
Nationality:
NED
Mark: 18.13
Place: 5.
Name: Julia RITTER
Birth Date: 13 MAY 1998
Nationality:
GER
Mark: 18.06
Place: 6.
Name: Emel DERELİ
Birth Date: 25 FEB 1996
Nationality:
TUR
Mark: 17.66
Place: 7.
Name: Emilia KANGAS
Birth Date: 10 AUG 2001
Nationality:
FIN
Mark: 17.02
Place: 8.
Name: Dimitriana BEZEDE
Birth Date: 12 APR 1994
Nationality:
MDA
Mark: 16.80
Place: 9.
Name: Eveliina ROUVALI
Birth Date: 16 APR 1997
Nationality:
FIN
Mark: 16.34
Place: 10.
Name: Zuzanna MAŚLANA
Birth Date: 01 MAY 2004
Nationality:
POL
Mark: 16.22
Place: 11.
Name: Lucija LEKO
Birth Date: 14 AUG 2003
Nationality:
CRO
Mark: 15.61
Place: 12.
Name: Renáta BEREGSZÁSZI
Birth Date: 17 JUN 2001
Nationality:
HUN
Mark: 15.06
Place: 13.
Name: Anastasia NTRAGKOMIROVA
Birth Date: 22 JAN 2003
Nationality:
GRE
Mark: 14.82
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Fanny ROOS
Birth Date: 02 JAN 1995
Nationality:
SWE
Mark: 18.70
Place: 2.
Name: Alina KENZEL
Birth Date: 10 AUG 1997
Nationality:
GER
Mark: 18.42
Place: 3.
Name: Yemisi OGUNLEYE
Birth Date: 03 OCT 1998
Nationality:
GER
Mark: 18.40
Place: 4.
Name: Klaudia KARDASZ
Birth Date: 02 MAY 1996
Nationality:
POL
Mark: 17.76
Place: 5.
Name: María Belén TOIMIL
Birth Date: 05 MAY 1994
Nationality:
ESP
Mark: 17.76
Place: 6.
Name: Benthe KÖNIG
Birth Date: 07 APR 1998
Nationality:
NED
Mark: 17.02
Place: 7.
Name: Eliana BANDEIRA
Birth Date: 01 JUL 1996
Nationality:
POR
Mark: 16.76
Place: 8.
Name: Miryam MAZENAUER
Birth Date: 19 FEB 2000
Nationality:
SUI
Mark: 16.69
Place: 9.
Name: Senja MÄKITÖRMÄ
Birth Date: 31 MAY 1994
Nationality:
FIN
Mark: 16.45
Place: 10.
Name: Erna Sóley GUNNARSDÓTTIR
Birth Date: 22 MAR 2000
Nationality:
ISL
Mark: 16.26
Place: 11.
Name: Violetta VEILAND
Birth Date: 11 AUG 1998
Nationality:
HUN
Mark: 15.72
Place: 12.
Name: Maria MAGKOULIA
Birth Date: 11 DEC 2000
Nationality:
GRE
Mark: 15.31
Women's Discus Throw
Qualification - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sandra ELKASEVIĆ
Birth Date: 21 JUN 1990
Nationality:
CRO
Mark: 65.62
Place: 2.
Name: Jorinde VAN KLINKEN
Birth Date: 02 FEB 2000
Nationality:
NED
Mark: 65.12
Place: 3.
Name: Liliana CÁ
Birth Date: 05 NOV 1986
Nationality:
POR
Mark: 64.72
Place: 4.
Name: Shanice CRAFT
Birth Date: 15 MAY 1993
Nationality:
GER
Mark: 62.44
Place: 5.
Name: Vanessa KAMGA
Birth Date: 19 NOV 1998
Nationality:
SWE
Mark: 60.88
Place: 6.
Name: Daisy OSAKUE
Birth Date: 16 JAN 1996
Nationality:
ITA
Mark: 60.10
Place: 7.
Name: Daria ZABAWSKA
Birth Date: 16 APR 1995
Nationality:
POL
Mark: 59.02
Place: 8.
Name: Amanda NGANDU-NTUMBA
Birth Date: 24 JUN 2000
Nationality:
FRA
Mark: 57.07
Place: 9.
Name: Stefania STRUMILLO
Birth Date: 14 OCT 1989
Nationality:
ITA
Mark: 57.04
Place: 10.
Name: Lucija LEKO
Birth Date: 14 AUG 2003
Nationality:
CRO
Mark: 56.97
Place: 11.
Name: Ieva GUMBS
Birth Date: 23 NOV 1994
Nationality:
LTU
Mark: 56.56
Place: 12.
Name: Annesofie Hartmann NIELSEN
Birth Date: 22 SEP 2000
Nationality:
DEN
Mark: 55.73
Place: 13.
Name: Karolina URBAN
Birth Date: 20 OCT 1998
Nationality:
POL
Mark: 55.47
Place: 14.
Name: Helena LEVEELAHTI
Birth Date: 30 SEP 1999
Nationality:
FIN
Mark: 55.22
Qualification - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Marike STEINACKER
Birth Date: 03 APR 1992
Nationality:
GER
Mark: 63.30
Place: 2.
Name: Melina ROBERT-MICHON
Birth Date: 18 JUL 1979
Nationality:
FRA
Mark: 61.90
Place: 3.
Name: Irina RODRIGUES
Birth Date: 05 FEB 1991
Nationality:
POR
Mark: 61.32
Place: 4.
Name: Caisa-Marie LINDFORS
Birth Date: 05 AUG 2000
Nationality:
SWE
Mark: 61.22
Place: 5.
Name: Claudine VITA
Birth Date: 19 SEP 1996
Nationality:
GER
Mark: 60.96
Place: 6.
Name: Marija TOLJ
Birth Date: 29 NOV 1999
Nationality:
CRO
Mark: 60.67
Place: 7.
Name: Alexandra EMILIANOV
Birth Date: 19 SEP 1999
Nationality:
MDA
Mark: 60.65
Place: 8.
Name: Lisa Brix PEDERSEN
Birth Date: 16 AUG 1996
Nationality:
DEN
Mark: 57.64
Place: 9.
Name: Özlem BECEREK
Birth Date: 22 APR 2002
Nationality:
TUR
Mark: 55.73
Place: 10.
Name: Weronika MUSZYŃSKA
Birth Date: 05 APR 2001
Nationality:
POL
Mark: 55.62
Place: 11.
Name: Salla SIPPONEN
Birth Date: 13 MAR 1995
Nationality:
FIN
Mark: 54.92
Place: 12.
Name: Dóra KEREKES
Birth Date: 19 APR 1994
Nationality:
HUN
Mark: 52.92
Place: 13.
Name: Emma LJUNGBERG
Birth Date: 23 JAN 1994
Nationality:
SWE
Mark: 51.98
Place:
Name: Emily CONTE
Birth Date: 21 APR 2002
Nationality:
ITA
Mark: NM
Women's 20 Kilometres Race Walk
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Antonella PALMISANO
Birth Date: 06 AUG 1991
Nationality:
ITA
Mark: 1:28:08
Place: 2.
Name: Valentina TRAPLETTI
Birth Date: 12 JUL 1985
Nationality:
ITA
Mark: 1:28:37
Place: 3.
Name: Lyudmila OLYANOVSKA
Birth Date: 20 FEB 1993
Nationality:
UKR
Mark: 1:28:48
Place: 4.
Name: Laura GARCÍA-CARO
Birth Date: 16 APR 1995
Nationality:
ESP
Mark: 1:28:48
Place: 5.
Name: Camille MOUTARD
Birth Date: 11 JUL 2001
Nationality:
FRA
Mark: 1:28:55
Place: 6.
Name: Cristina MONTESINOS
Birth Date: 12 JUL 1994
Nationality:
ESP
Mark: 1:29:07
Place: 7.
Name: Clémence BERETTA
Birth Date: 22 DEC 1997
Nationality:
FRA
Mark: 1:29:37
Place: 8.
Name: Pauline STEY
Birth Date: 09 SEP 2001
Nationality:
FRA
Mark: 1:29:54
Place: 9.
Name: Raquel GONZÁLEZ
Birth Date: 16 NOV 1989
Nationality:
ESP
Mark: 1:30:05
Place: 10.
Name: Olena SOBCHUK
Birth Date: 23 NOV 1995
Nationality:
UKR
Mark: 1:31:47
Place: 11.
Name: Eliška MARTÍNKOVÁ
Birth Date: 27 JAN 2002
Nationality:
CZE
Mark: 1:31:58
Place: 12.
Name: Olga CHOJECKA
Birth Date: 30 JUN 1997
Nationality:
POL
Mark: 1:32:34
Place: 13.
Name: Mariia SAKHARUK
Birth Date: 14 OCT 1995
Nationality:
UKR
Mark: 1:32:39
Place: 14.
Name: Rita RÉCSEI
Birth Date: 30 JAN 1996
Nationality:
HUN
Mark: 1:32:54
Place: 15.
Name: Eleonora Anna GIORGI
Birth Date: 14 SEP 1989
Nationality:
ITA
Mark: 1:33:29
Place: 16.
Name: Antigoni NTRISMPIOTI
Birth Date: 21 MAR 1984
Nationality:
GRE
Mark: 1:33:38
Place: 17.
Name: Vitória OLIVEIRA
Birth Date: 30 AUG 1992
Nationality:
POR
Mark: 1:33:39
Place: 18.
Name: Saskia FEIGE
Birth Date: 13 AUG 1997
Nationality:
GER
Mark: 1:33:57
Place: 19.
Name: Panagiota TSINOPOULOU
Birth Date: 16 OCT 1990
Nationality:
GRE
Mark: 1:34:12
Place: 20.
Name: Mária KATERINKA CZAKOVÁ
Birth Date: 02 OCT 1988
Nationality:
SVK
Mark: 1:34:32
Place: 21.
Name: Hana BURZALOVÁ
Birth Date: 03 NOV 2000
Nationality:
SVK
Mark: 1:34:43
Place: 22.
Name: Kyriaki FILTISAKOU
Birth Date: 14 AUG 2000
Nationality:
GRE
Mark: 1:34:45
Place: 23.
Name: Carolina COSTA
Birth Date: 12 MAR 1998
Nationality:
POR
Mark: 1:37:01
Place: 24.
Name: Austėja KAVALIAUSKAITĖ
Birth Date: 25 MAY 2000
Nationality:
LTU
Mark: 1:37:14
Place: 25.
Name: Inês MENDES
Birth Date: 11 APR 2003
Nationality:
POR
Mark: 1:37:23
Place: 26.
Name: Viktória MADARÁSZ
Birth Date: 12 MAY 1985
Nationality:
HUN
Mark: 1:37:43
Place: 27.
Name: Ema HAČUNDOVÁ
Birth Date: 05 MAR 1999
Nationality:
SVK
Mark: 1:39:18
Place: 28.
Name: Maria Diana LATARETU
Birth Date: 19 JUN 2002
Nationality:
ROU
Mark: 1:39:22
Place: 29.
Name: Brigita VIRBALYTĖ
Birth Date: 01 FEB 1985
Nationality:
LTU
Mark: 1:40:14
Place: 30.
Name: Tiziana SPILLER
Birth Date: 23 DEC 2003
Nationality:
HUN
Mark: 1:43:55
Place: 31.
Name: Monika VAICIUKEVIČIŪTĖ
Birth Date: 03 APR 1996
Nationality:
LTU
Mark: 1:52:02
Place:
Name: Meryem BEKMEZ
Birth Date: 31 JUL 2000
Nationality:
TUR
Mark: DNF
Place:
Name: Christina PAPADOPOULOU
Birth Date: 05 SEP 1996
Nationality:
GRE
Mark: DQ
Place:
Name: Katarzyna ZDZIEBŁO
Birth Date: 28 NOV 1996
Nationality:
POL
Mark: DQ
Place:
Name: Ayşe TEKDAL
Birth Date: 28 OCT 1999
Nationality:
TUR
Mark: DQ
Mixed 4x400 Metres Relay
Final
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Ireland
Birth Date:
Nationality:
IRL
Mark: 3:09.92
Place: 2.
Name: Italy
Birth Date:
Nationality:
ITA
Mark: 3:10.69
Place: 3.
Name: Netherlands
Birth Date:
Nationality:
NED
Mark: 3:10.73
Place: 4.
Name: Belgium
Birth Date:
Nationality:
BEL
Mark: 3:11.03
Place: 5.
Name: Great Britain & NI
Birth Date:
Nationality:
GBR
Mark: 3:13.97
Place: 6.
Name: Czech Republic
Birth Date:
Nationality:
CZE
Mark: 3:14.24
Place: 7.
Name: Poland
Birth Date:
Nationality:
POL
Mark: 3:15.32
Place:
Name: France
Birth Date:
Nationality:
FRA
Mark: DQ
Combined Events
Women's 200 Metres
Combined - Group 1, Wind: +0.8
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sveva GEREVINI
Birth Date: 31 MAY 1996
Nationality:
ITA
Mark: 23.81
Place: 2.
Name: Szabina SZŰCS
Birth Date: 04 FEB 2002
Nationality:
HUN
Mark: 24.97
Place: 3.
Name: Xénia KRIZSÁN
Birth Date: 13 JAN 1993
Nationality:
HUN
Mark: 25.23
Place: 4.
Name: Rita NEMES
Birth Date: 30 NOV 1989
Nationality:
HUN
Mark: 25.38
Place: 5.
Name: Bianca SALMING
Birth Date: 22 NOV 1998
Nationality:
SWE
Mark: 26.74
Place:
Name: Yuliya LOBAN
Birth Date: 07 AUG 2000
Nationality:
UKR
Mark: DNS
Place:
Name: Verena MAYR
Birth Date: 01 FEB 1995
Nationality:
AUT
Mark: DNS
Combined - Group 2, Wind: +0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Noor VIDTS
Birth Date: 30 MAY 1996
Nationality:
BEL
Mark: 23.85
Place: 2.
Name: Lovisa KARLSSON
Birth Date: 15 JAN 2000
Nationality:
SWE
Mark: 23.99
Place: 3.
Name: Nafissatou THIAM
Birth Date: 19 AUG 1994
Nationality:
BEL
Mark: 24.81
Place: 4.
Name: Jade O'DOWDA
Birth Date: 09 SEP 1999
Nationality:
GBR
Mark: 24.82
Place: 5.
Name: Vanessa GRIMM
Birth Date: 22 APR 1997
Nationality:
GER
Mark: 24.94
Place: 6.
Name: Paulina LIGARSKA
Birth Date: 09 APR 1996
Nationality:
POL
Mark: 24.96
Place: 7.
Name: Jana KOŠČAK
Birth Date: 19 MAY 2006
Nationality:
CRO
Mark: 25.12
Place:
Name: Saga VANNINEN
Birth Date: 04 MAY 2003
Nationality:
FIN
Mark: DNS
Combined - Group 3, Wind: +0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sophie WEIßENBERG
Birth Date: 24 SEP 1997
Nationality:
GER
Mark: 23.53
Place: 2.
Name: Auriana LAZRAQ-KHLASS
Birth Date: 22 APR 1999
Nationality:
FRA
Mark: 23.56
Place: 3.
Name: Sofie DOKTER
Birth Date: 19 DEC 2002
Nationality:
NED
Mark: 23.72
Place: 4.
Name: Annik KÄLIN
Birth Date: 27 APR 2000
Nationality:
SUI
Mark: 23.96
Place: 5.
Name: Isabel POSCH
Birth Date: 28 FEB 2000
Nationality:
AUT
Mark: 24.06
Place: 6.
Name: Beatričė JUŠKEVIČIŪTĖ
Birth Date: 10 JAN 2000
Nationality:
LTU
Mark: 24.09
Place:
Name: Carolin SCHÄFER
Birth Date: 05 DEC 1991
Nationality:
GER
Mark: DNS
Place:
Name: Katarina JOHNSON-THOMPSON
Birth Date: 09 JAN 1993
Nationality:
GBR
Mark: DNS
Combined Events
Women's 100 Metres Hurdles
Combined - Group 1, Wind: -0.3
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Auriana LAZRAQ-KHLASS
Birth Date: 22 APR 1999
Nationality:
FRA
Mark: 13.35
Place: 2.
Name: Rita NEMES
Birth Date: 30 NOV 1989
Nationality:
HUN
Mark: 13.71
Place: 3.
Name: Verena MAYR
Birth Date: 01 FEB 1995
Nationality:
AUT
Mark: 13.93
Place: 4.
Name: Paulina LIGARSKA
Birth Date: 09 APR 1996
Nationality:
POL
Mark: 13.96
Place: 5.
Name: Yuliya LOBAN
Birth Date: 07 AUG 2000
Nationality:
UKR
Mark: 13.96
Place: 6.
Name: Szabina SZŰCS
Birth Date: 04 FEB 2002
Nationality:
HUN
Mark: 14.04
Place: 7.
Name: Vanessa GRIMM
Birth Date: 22 APR 1997
Nationality:
GER
Mark: 14.09
Place: 8.
Name: Bianca SALMING
Birth Date: 22 NOV 1998
Nationality:
SWE
Mark: 14.48
Combined - Group 2, Wind: -0.1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sveva GEREVINI
Birth Date: 31 MAY 1996
Nationality:
ITA
Mark: 13.35
Place: 2.
Name: Carolin SCHÄFER
Birth Date: 05 DEC 1991
Nationality:
GER
Mark: 13.39
Place: 3.
Name: Isabel POSCH
Birth Date: 28 FEB 2000
Nationality:
AUT
Mark: 13.56
Place: 4.
Name: Sophie WEIßENBERG
Birth Date: 24 SEP 1997
Nationality:
GER
Mark: 13.58
Place: 5.
Name: Xénia KRIZSÁN
Birth Date: 13 JAN 1993
Nationality:
HUN
Mark: 13.62
Place: 6.
Name: Jade O'DOWDA
Birth Date: 09 SEP 1999
Nationality:
GBR
Mark: 13.70
Place: 7.
Name: Nafissatou THIAM
Birth Date: 19 AUG 1994
Nationality:
BEL
Mark: 13.74
Place: 8.
Name: Sofie DOKTER
Birth Date: 19 DEC 2002
Nationality:
NED
Mark: 13.77
Combined - Group 3, Wind: +0.7
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Annik KÄLIN
Birth Date: 27 APR 2000
Nationality:
SUI
Mark: 13.14
Place: 2.
Name: Noor VIDTS
Birth Date: 30 MAY 1996
Nationality:
BEL
Mark: 13.16
Place: 3.
Name: Lovisa KARLSSON
Birth Date: 15 JAN 2000
Nationality:
SWE
Mark: 13.16
Place: 4.
Name: Beatričė JUŠKEVIČIŪTĖ
Birth Date: 10 JAN 2000
Nationality:
LTU
Mark: 13.18
Place: 5.
Name: Jana KOŠČAK
Birth Date: 19 MAY 2006
Nationality:
CRO
Mark: 13.40
Place: 6.
Name: Saga VANNINEN
Birth Date: 04 MAY 2003
Nationality:
FIN
Mark: 13.60
Place: 7.
Name: Katarina JOHNSON-THOMPSON
Birth Date: 09 JAN 1993
Nationality:
GBR
Mark: 13.66
Place:
Name: Marijke ESSELINK
Birth Date: 22 JUN 1999
Nationality:
NED
Mark: DNS
Combined Events
Women's High Jump
Combined - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Sveva GEREVINI
Birth Date: 31 MAY 1996
Nationality:
ITA
Mark: 1.80
Place: 2.
Name: Auriana LAZRAQ-KHLASS
Birth Date: 22 APR 1999
Nationality:
FRA
Mark: 1.77
Place: 3.
Name: Lovisa KARLSSON
Birth Date: 15 JAN 2000
Nationality:
SWE
Mark: 1.74
Place: 4.
Name: Xénia KRIZSÁN
Birth Date: 13 JAN 1993
Nationality:
HUN
Mark: 1.74
Place: 5.
Name: Carolin SCHÄFER
Birth Date: 05 DEC 1991
Nationality:
GER
Mark: 1.71
Place: 6.
Name: Verena MAYR
Birth Date: 01 FEB 1995
Nationality:
AUT
Mark: 1.71
Place: 6.
Name: Vanessa GRIMM
Birth Date: 22 APR 1997
Nationality:
GER
Mark: 1.71
Place: 8.
Name: Annik KÄLIN
Birth Date: 27 APR 2000
Nationality:
SUI
Mark: 1.71
Place: 9.
Name: Paulina LIGARSKA
Birth Date: 09 APR 1996
Nationality:
POL
Mark: 1.71
Place: 9.
Name: Yuliya LOBAN
Birth Date: 07 AUG 2000
Nationality:
UKR
Mark: 1.71
Place: 11.
Name: Isabel POSCH
Birth Date: 28 FEB 2000
Nationality:
AUT
Mark: 1.68
Place: 12.
Name: Beatričė JUŠKEVIČIŪTĖ
Birth Date: 10 JAN 2000
Nationality:
LTU
Mark: 1.65
Place:
Name: Marijke ESSELINK
Birth Date: 22 JUN 1999
Nationality:
NED
Mark: DNS
Combined - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nafissatou THIAM
Birth Date: 19 AUG 1994
Nationality:
BEL
Mark: 1.95
Place: 2.
Name: Katarina JOHNSON-THOMPSON
Birth Date: 09 JAN 1993
Nationality:
GBR
Mark: 1.83
Place: 3.
Name: Jade O'DOWDA
Birth Date: 09 SEP 1999
Nationality:
GBR
Mark: 1.83
Place: 4.
Name: Sofie DOKTER
Birth Date: 19 DEC 2002
Nationality:
NED
Mark: 1.80
Place: 5.
Name: Noor VIDTS
Birth Date: 30 MAY 1996
Nationality:
BEL
Mark: 1.80
Place: 6.
Name: Jana KOŠČAK
Birth Date: 19 MAY 2006
Nationality:
CRO
Mark: 1.80
Place: 7.
Name: Bianca SALMING
Birth Date: 22 NOV 1998
Nationality:
SWE
Mark: 1.77
Place: 8.
Name: Rita NEMES
Birth Date: 30 NOV 1989
Nationality:
HUN
Mark: 1.77
Place: 9.
Name: Szabina SZŰCS
Birth Date: 04 FEB 2002
Nationality:
HUN
Mark: 1.74
Place: 10.
Name: Sophie WEIßENBERG
Birth Date: 24 SEP 1997
Nationality:
GER
Mark: 1.71
Place: 11.
Name: Saga VANNINEN
Birth Date: 04 MAY 2003
Nationality:
FIN
Mark: 1.68
Combined Events
Women's Shot Put
Combined - Group 1
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Nafissatou THIAM
Birth Date: 19 AUG 1994
Nationality:
BEL
Mark: 15.06
Place: 2.
Name: Noor VIDTS
Birth Date: 30 MAY 1996
Nationality:
BEL
Mark: 14.79
Place: 3.
Name: Paulina LIGARSKA
Birth Date: 09 APR 1996
Nationality:
POL
Mark: 14.51
Place: 4.
Name: Xénia KRIZSÁN
Birth Date: 13 JAN 1993
Nationality:
HUN
Mark: 14.03
Place: 5.
Name: Rita NEMES
Birth Date: 30 NOV 1989
Nationality:
HUN
Mark: 13.86
Place: 6.
Name: Annik KÄLIN
Birth Date: 27 APR 2000
Nationality:
SUI
Mark: 13.61
Place: 7.
Name: Vanessa GRIMM
Birth Date: 22 APR 1997
Nationality:
GER
Mark: 13.59
Place: 8.
Name: Bianca SALMING
Birth Date: 22 NOV 1998
Nationality:
SWE
Mark: 13.22
Place: 9.
Name: Yuliya LOBAN
Birth Date: 07 AUG 2000
Nationality:
UKR
Mark: 13.05
Place:
Name: Carolin SCHÄFER
Birth Date: 05 DEC 1991
Nationality:
GER
Mark: NM
Place:
Name: Saga VANNINEN
Birth Date: 04 MAY 2003
Nationality:
FIN
Mark: DNS
Place:
Name: Verena MAYR
Birth Date: 01 FEB 1995
Nationality:
AUT
Mark: DNS
Combined - Group 2
Place
Name
Birth Date
Nat.
Mark
Place: 1.
Name: Auriana LAZRAQ-KHLASS
Birth Date: 22 APR 1999
Nationality:
FRA
Mark: 15.27
Place: 2.
Name: Sophie WEIßENBERG
Birth Date: 24 SEP 1997
Nationality:
GER
Mark: 13.84
Place: 3.
Name: Sofie DOKTER
Birth Date: 19 DEC 2002
Nationality:
NED
Mark: 13.71
Place: 4.
Name: Beatričė JUŠKEVIČIŪTĖ
Birth Date: 10 JAN 2000
Nationality:
LTU
Mark: 13.33
Place: 5.
Name: Jade O'DOWDA
Birth Date: 09 SEP 1999
Nationality:
GBR
Mark: 12.82
Place: 6.
Name: Szabina SZŰCS
Birth Date: 04 FEB 2002
Nationality:
HUN
Mark: 12.60
Place: 7.
Name: Isabel POSCH
Birth Date: 28 FEB 2000
Nationality:
AUT
Mark: 12.50
Place: 8.
Name: Katarina JOHNSON-THOMPSON
Birth Date: 09 JAN 1993
Nationality:
GBR
Mark: 12.44
Place: 9.
Name: Sveva GEREVINI
Birth Date: 31 MAY 1996
Nationality:
ITA
Mark: 12.37
Place: 10.
Name: Lovisa KARLSSON
Birth Date: 15 JAN 2000
Nationality:
SWE
Mark: 12.28
Place: 11.
Name: Jana KOŠČAK
Birth Date: 19 MAY 2006
Nationality:
CRO
Mark: 12.16
Place:
Name: Marijke ESSELINK
Birth Date: 22 JUN 1999
Nationality:
NED
Mark: DNS
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Official Partners
Broadcast Partner
Broadcast Partner
Preferred Suppliers
Supporting Hotel
Photography Agency